علت روشن نشدن ماشین در هوای سرد

برای جلوگیری از اتفاق ناخواسته روشن نشدن خودرو در فصل سرما دانستن دلایل این که چرا خودرو با افت درجه حرارت روشن نمی شود بسیار کمک کننده خواهد بود.

به‌طورکلی علت روشن نشدن ماشین در سرما عبارت‌اند از :

اول : هوای سرد باعث غلیظ و سفت شدن روغن موتور می‌شود. به‌همین‌دلیل روغن به سختی در بین اجزای موتور جاری می‌شود و بنابراین این قطعات نمی‌توانند روان کار کنند و اصطکاک زیادی در بین آنها ایجاد می‌شود. بنابراین ماشین روشن نخواهد شد.

دوم : هوای سرد عملکرد باتری خودرو را با اختلال مواجه می‌کند. وقتی باتری کار نمی‌کند، موتور روشن نمی‌شود. باتری خودرو ها به علت کاهش واکنش های شیمیایی در روزهای سرد نسبت به روزهای گرم ولتاژ الکتریکی کم تری تولید می کنند. به عبارت دیگر یک باتری سرد نسبت به یک باتری گرم قدرت کم تری تولید می کند که این خود باعث به وجود آمدن مشکل استارت زدن خودرو می شود.

سوم : در برخی موارد نادر ممکن است لوله های انتقال سوخت رطوبت گرفته باشند که می توانند منجمد شده و موجب انسداد آن ها شده باشند که باعث روشن نشدن خودرو خواهد شد. این امر بیش تر برای لوله های انتقال سوخت باریک که به آسانی با یخ دچار گرفتگی می شوند روی می دهد.
برای خودرو های دیزل این امر حاد تر می شود چرا که گازوئیل در هوای سرد حالت ژله ای پیدا می کند و درنتیجه روشن شدن خودرو زمان بیش تری می طلبد.

چهارم : چهارمین مشکل برای همه دارندگان خودرو اتفاق نمی افتد و فقط برای خودروهای قدیمی تر که دارای سیستم سوخت رسانی کاربراتوری هستند اتفاق می افتد. کاربراتور ها عموماً نسبت به هوای سرد حساسیت بیش تری دارند. به خاطر وجود نازل های تنگ و باریک (ژیگلور) در کاربراتور ها رطوبت نمی تواند بخار شود که باعث تشکیل یخ در آن ها می شود و این مجاری را مسدود می کند.
بیش تر خودروهای امروزی انژکتوری هستند، بنابراین اگر دارای خودرویی با عمر کم تر از ۲۰ سال هستید چیزی برای نگران شدن وجود ندارد.
اگر دارای خودروی کلاسیک هستید احتمالاً کاربراتور مسئول اصلی روشن نشدن خودرو (و یا به سختی روشن شدن) شما است.

اجزایی که ممکن است در روشن نشدن خودرو در هوای سرد دخیل باشند :

اگر در صبح یک روز سرد زمستانی نتوانستید ماشین را روشن کنید، برای پی‌بردن به دلایل روشن نشدن ماشین ابتدا اجزای زیر را بررسی کنید. در هر مورد راه‌حل آن را هم ذکر کرده‌ایم.

۱. باتری خودرو خوابیده است

هوای بسیار سرد بر فرایند شیمیایی درون باتری خودرو که وظیفه تولید و ذخیره انرژی الکتریکی را دارد تأثیر می‌گذارد و سرعت انجام آن را کاهش می‌دهد. این امر سبب می‌شود باتری ضعیف شود و نتواند موتور خودرو را روشن کند. معمولا باتری‌هایی که سه سال از عمرشان گذشته است بیشتر در معرض این مشکل قرار می‌گیرند.

  • علائم

اگر هنگامی که استارت می‌زنید صدای ناله‌ای ضعیف می‌شنوید اما موتور روشن نمی‌شود، ایراد از باتری است. در این حالت باتری ضعیف شده یا مرده است. اگر باتری کاملا تخلیه شده یا کابل‌های متصل به باتری شل شده باشند، ممکن است هیچ صدایی نشنوید.
یکی از نشانه‌های دیگر تخلیه‌شدن کامل باتری، این است که چراغ‌های داشبورد روشن نمی‌شوند یا با ریموت قفل مرکزی باز نمی‌شود.

  • راه‌حل

پدال کلاچ را نگه دارید و استارت بزنید. چند بار استارت بزنید (البته با فاصله، پشت هم و به سرعت این کار را نکنید). هیچ کدام از اجزایی که باتری ماشین را مصرف می‌کنند از جمله رادیو، پلیرهای صوتی و تصویری، بخاری و چراغ‌ها نباید روشن باشند. احتمال دارد با این روش بعد از چند بار استارت زدن خودرو روشن شود.

کابل‌ها و گیره‌های متصل به باتری را بررسی کنید که شل نشده باشند.

اگر باز هم روشن نشد، دو راه دارید. یا باید با امداد خودرو تماس بگیرید و مشکل را توضیح دهید یا اینکه از روش جامپ استارت (باتری به باتری) استفاده کنید. در این حالت باید یک خودروی دیگر و کابل‌های مخصوص این کار را در اختیار داشته باشید. ماشین‌ها را از سمت کاپوت در کنار هم قرار دهید، سپس با کابل‌ها قطب منفی دو باتری را به هم و قطب مثبت آنها را به یکدیگر متصل کنید. ماشین سالم را روشن کنید و سپس خودروی خودتان را روشن کنید. بعد از آن با رعایت نکات ایمنی دو باتری را از هم جدا کنید. حواستان باشد به بخش‌های فلزی باتری و موتور دست نزنید. در اولین فرصت نزد مکانیک بروید. احتمال دارد باتری با شارژ مجدد مدتی دیگر برایتان کار کند یا اینکه باید باتری را تعویض کنید.

راهکارهایی برای جلوگیری از خوابیدن باتری

هر چه خودروها پیشرفته‌تر می‌شوند و تجهیزات الکترونیکی بیشتری در آنها قرار داده می‌شود، نگهداری درست باتری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
بهتر است هر سه سال یک‌بار باتری خودرو را تعویض کنید؛ حتی اگر کاملا تخلیه نشده است. اگر به‌شکل منظم از اتومبیل خود برای سفرهای کوتاه استفاده می‌کنید، در زمستان حداقل هفته‌ای یک بار باتری را شارژ کنید؛ مخصوصا اگر بیشتر از سه سال از عمر آن می‌گذرد.

قبل از خاموش‌کردن موتور، هرچه را که در اتومبیل‌تان روشن است از جمله رادیو، بخاری، چراغ‌ها و برف‌پاک‌کن را خاموش کنید.

گیره‌ها و کابل‌ها را بررسی کنید که دچار خوردگی یا زنگ‌زدگی نشده باشند. وقتی موتور خاموش است با یک برس سیمی آن را تمیز کنید یا اینکه به مکانیک بگویید این کار را انجام دهد.

به‌غیر از اجزای اصلی که گفتیم، دقت کنید کدام یک از اجزا از باتری استفاده می‌کنند. پلیرهای صوتی و تصویری و نیز مسیریاب‌ها را اگر همین‌طور روشن رها کنید و ماشین را خاموش کنید، ممکن است باتری را تخلیه کنند. اگر شارژر گوشی هم در خودرو دارید اتصال آن را قطع کنید.
چراغ‌های داخلی ( از جمله چراغ‌های صندوق عقب ) را بررسی کنید که روشن نمانند.

اگر پارکینگ ندارید، در صورت امکان حداقل در فصول سرد محلی هرچند ابتدایی را برای خودرویتان درست کنید. از کاورهای گرم یا پتو برای پوشاندن خودرو استفاده کنید. هرگز پتو را مستقیم روی موتور قرار ندهید.

۲. دینام مشکل پیدا کرده است

دینام یا آلترناتور یک مولد الکتریکی تأمین‌کننده جریان برق متناوب در اتومبیل است که وظیفه شارژ کردن باتری در هنگام کارکردن موتور را دارد. اگر باتری خودرویتان نسبتا نو است، اما صبح روزهای سرد نمی‌توانید ماشین را روشن کنید احتمال دارد مشکل از دینام باشد که باتری را تخلیه کرده است.

  • علائم

اگر چراغ‌های جلو و چراغ‌های داشبورد نور ضعیفی دارند، کیلومترشمار یا دور موتور و سایر بخش‌های این صفحه نامنظم کار می‌کنند یا حتی در داخل کابین بوی سوختگی حس می‌کنید مشکل از دینام است.
اگر از جامپ استارت استفاده کردید و موتور بلافاصله خاموش شد، باز هم دینام مشکل دارد.

  • راه‌حل

در این حالت دینام فقط باید تعمیر یا تعویض شود. ازآنجاکه دینام به باتری و موتور متصل است، بهتر است کار را به متخصص این کار بسپارید؛ مگر اینکه خودتان مکانیک باشید.
از امداد خودرو کمک بگیرید یا اینکه ماشین را با کمک خودروی دیگر تا تعمیرگاه برسانید. کار دینام معمولا دو ساعت بیشتر طول نمی‌کشد.

۳. آب وارد سیستم سوخت شده است

معمولا به مرور زمان مقداری آب وارد سیستم سوخت اتومبیل از جمله شیلنگ‌های بنزین که انژکتورها را تغذیه می‌کنند می‌شود. هنگامی‌که این شیلنگ‌ها در سرما قرار می‌گیرند، آب موجود در آنها یخ می‌زند. ازآنجاکه شیلنگ‌ها باریک هستند، کوچکترین ذرات یخ می‌تواند آنها را مسدود کند که سبب می‌شود سوخت به موتور نرسد. به‌این‌ترتیب فرایند احتراق با مشکل مواجه می‌شود و همین عامل می‌تواند علت روشن نشدن ماشین باشد.

  • علائم

در چنین شرایطی، موتور روشن نمی‌شود. حتی گاهی روشن می‌شود، اما متوجه گیر داشتن آن مخصوصا در هنگام گاز دادن می‌شوید. به‌طورکلی خودتان حس خواهید کرد که موتور قدرت لازم را ندارد. حتی ممکن است در حین رانندگی موتور کاملا خاموش شود.

  • راه‌حل

در این حالت باید سیستم سوخت را شست‌وشو داد که مسلما به مکانیک نیاز دارد. البته برخی افزودنی‌های حاوی الکل می‌توانند مشکل آب‌رفتگی درون شیلنگ‌ها را برطرف کنند. الکل آب را در حالت تعلیق نگه می‌دارد و سپس آن را از طریق اگزوز خارج می‌کند.

راهکارهایی برای جلوگیری از آب‌رفتگی در سیستم سوخت

برای رفع مشکل ورود آب به درون سیستم سوخت، بهترین کار این است که همیشه بنزین خودرو را نزدیک به پر نگه دارید. به این ترتیب جایی برای جمع‌شدگی آب باقی نمی‌ماند.
نکته: درباره خودروهای با سوخت دیزلی، ازآنجاکه خود گازوئیل در هوای سرد غلیظ‌تر می‌شود و حالت ژله‌ای به خود می‌گیرد، به سختی در سیستم سوخت موتور جریان می‌یابد. این هم سبب می‌شود که ماشین در هوای سرد روشن نشود.

۴. روغن موتور اتومبیل‌تان مناسب نیست

اگر روغن موتوری که استفاده می‌کنید برای هوای سرد مناسب نباشد، باعث می‌شود که ماشین در هوای سرد روشن نشود.

  • علائم

موتور روشن نمی‌شود. اگر مطمئن هستید که باتری سالم است و هیچ یک از مشکلات بالا را هم نداشتید، باید به روغن موتوری که استفاده می‌کنید دقت کنید.

  • راه‌حل

برای تعیین بهترین روغن موتور مناسب به دفترچه راهنمای خودرویتان مراجعه کنید. ویسکوزیته روغن موتور عامل مهمی است که باید در پی‌بردن به علت روشن نشدن ماشین به آن دقت کنید. اگر روغن موتور دارای ویسکوزیته مناسبی در هوای سرد نباشد، ماشین روشن نمی‌شود. روغن موتور در هوای سرد، سفت و غلیظ می‌شود و نمی‌تواند به خوبی در لابه‌لای اجزای موتور جریان یابد. از روغن موتوری استفاده کنید که رقیق‌تر باشد. بهترین روغن برای زمستان ۵W-20 است. حرف دبلیو نشان‌دهنده زمستان است و هرچه عدد کنار آن کوچکتر باشد، یعنی روغن رقیق‌تر است. روغن‌های غلیظ‌تر با ویسکوزیته (۱۰W-30) در هوای سرد نمی‌توانند خودرو را روشن کنند. برای خودروهایی که در آب‌وهوای بسیار سرد هستند، روغن 0W توصیه می‌شود.

۵. کاربراتور یخ زده است

اگر طراحی اتومبیل شما به بیشتر از ۳۰ سال پیش برمی‌گردد، مطمئن باشید کاربراتور دارد. وسایل نقلیه جدید با سیستم انژکتوری کار می‌کنند و کاربراتور ندارند.
کاربراتور با مخلوط‌کردن اکسیژن با مقدار کمی بنزین کمک می‌کند تا احتراق داخلی موتور به درستی کار کند. بااین‌حال در برابر یخ‌زدگی آسیب‌پذیر است. اگر خودرویتان در هوای سرد روشن نمی‌شود و کاربراتور دارد، درصورتی‌که هیچ‌یک از مشکلات بالا را نداشت، علت روشن نشدن ماشین می‌تواند کاربراتور باشد.

  • علائم

اگر کاربراتور شکسته یا فرسوده شده باشد یا نازل‌های آن (سرشیلنگ‌ها) با یخ مسدود شده باشند، موتور روشن نخواهد شد.

  • راه‌حل

پای چپ را روی کلاچ بگذارید و با پای دیگر به آرامی پدال گاز را فشار دهید تا موتور روشن شود. این کار باعث می‌شود تا مقدار کمی از سوخت به موتور برسد. البته همه خودروهای جدید به‌جای کاربراتور، انژکتور دارند. بنابراین با چنین مشکلی برخورد نمی‌کنند.

چگونه خودرو را روشن کنیم ؟

۱ - همه چیز را خاموش کنید

همه دستگاه ها و مصرف کننده های الکتریکی مثل چراغ ها، بخاری، رادیو و غیره نیروی خود را از باتری خودرو تامین می کنند. بنابراین قبل از اقدام به روشن کردن خودرو همه این دستگاه ها را خاموش کنید تا باتری شانس بیش تری برای روشن کردن خودرو پیدا کند. اگر پیشرانه (موتور) خودرو روشن شد جهت جلوگیری از خالی شدن شارژ باتری (خوابیدن باتری) و روشن نشدن خودرو اجازه دهید موتور کمی درجا کار کند. اما آیا گرم کردن موتور خودرو های جدید در فصل سرما ضروری است؟

۲ - هنگام استارت زدن پدال کلاچ را نگه دارید

یک ترفند کوچک دیگر که برخی اوقات جواب می دهد این است که هنگام استارت زدن پدال کلاچ را نگه دارید. این عمل کمی از بار اعمال شده بر روی باتری می کاهد و با وجود سرد بودن، به موتور شانس بیش تری برای روشن شدن می دهد.

۳ - قطب های باتری را از لحاظ نظافت و محکم بودن بررسی کنید

باتری خودرو خود را در زیر درب کاپوت پیدا کنید و کابل های اتصال آن را بررسی کنید. اگر نشانه ای از خوردگی، سولفاته شدن و زنگ زدگی مشاهده کردید برای کارکرد صحیح باتری نیاز به نطافت باتری خودرو دارید. در قدم نخست از عینک محافظ و دستکش مخصوص کار استفاده نمائید. سپس کابل های باتری را از جای خود جدا کنید (نخست قطب منفی) و با یک مسواک و مخلوط غلیظ آب و جوش شیرین محل قطب ها (سر باتری) را نظافت کنید. جهت جلوگیری از وارد شدن شوک الکتریکی همیشه کابل منفی را آخر از همه دوباره متصل کنید.

اگر کابل ها و قطب های باتری هیچ مشکلی ندارند، چک کردن کابل ها از لحاظ محکم بودن ایده خوبی است. چرا که کابلی که خوب متصل نشده، جریان الکتریکی را به خوبی عبور نمی دهد. اگر گیره ها شل شده اند قبل از استارت دوباره خودرو آن ها را با آچار (معمولاً شماره ۱۰) محکم کنید.

۴- مخزن روغن موتور خودرو را پر کنید ( تا رسیدن به نشانگر Max )

آیا در هنگام استارت زدن صدای پیشرانه (موتور) خودرو به گونه ای است که انگار در حال تلاش مضاعف است؟ احتمالاً دلیل این امر کمبود روغن در موتور خودرو است. کمبود روغن موتور باعث وارد شدن بار اضافه بر روی باتری خودرو می شود. بنابراین اگر باتری سرد باشد و یا در بهترین حالت خود نباشد این کمبود باعث روشن نشدن خودرو خواهد شد.
با استفاده از گیج (درجه) روغن موتور خودرو میزان روغن موجود را بررسی کنید. کمبود احتمالی روغن را قبل از استارت دوباره برطرف کنید.

۵ - از محصولات مرتبط موجود در بازار استفاده کنید

اگر خودرو شما به زحمت روشن می شود احتمالاً نیاز به کمی کمک دارد؛ اینجا است که محصولات مخصوص استارت زدن خودرو در هوای سرد کاربرد خود را به خوبی نشان می دهند. برخی از این محصولات با افزایش قدرت انفجار مخلوط سوخت و هوا باعث راحت تر روشن شدن پیشرانه (موتور) می شوند. به راحتی کمی از آن ها را برای چند ثانیه داخل هواکش خودرو اسپری کنید و خودرو را استارت کنید.
این یکی از آسان ترین راه های استارت خودرو در فصول سرد و کشورهای سردسیر دنیا است.

۶ - از روش باتری به باتری استفاده کنید

این روش آخرین راه حل بعد از انجام تمامی روش ها بالا و روشن نشدن خودرو است. البته اگر کابل مخصوص باتری به باتری همراه دارید اگر این کار را به روش صحیح انجام ندهید ممکن است به خود یا خودرو آسیب وارد کنید. اگر در انجام این عمل باتجربه هستید و خودرویی با باتری سالم برای کمک در دسترس دارید حتماً این کار را امتحان کنید.

در این بخش در الو میتسوبیشی ، تلاش ما بر این بود که تمامی آنچه لازم بود در رابطه با عوامل روشن نشدن ماشین در هوای سرد ؛ را در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم ؛ امید است با مطالعه این بخش به جواب تمامی سوالات خود در این باره دست پیدا کنید .

برگرفته از سایت https://karnameh.com/https://saednews.com/