بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث

بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰

هر ساله در موقعیت‌های خاص، بیمه مرکزی طرح‌های بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را تصویب می‌کند. در سال ۱۴۰۰، این سازمان در جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر از آسیب های اجتماعی (به دلیل شرایط اقتصادی ناشی از تحریم های ظالمانه و پاندمی کرونا) و در راستای ترویج فرهنگ بیمه ای و افزایش ضریب نفوذ بیمه ای و به مناسبت حلول ماه ربیع الاول و هفته وحدت، ۱۰۰% مبلغ جریمه بیمه‌گزاران و رانندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه نامه از ۱۷ مهر الی پایان ۶ آبان ۱۴۰۰ به مدت ۲۰ روز در صورت خرید بیمه نامه با مدت اعتبار یک ساله مورد بخشودگی قرار میگیرند. این طرح با نظر به موافقت رئیس محترم وقت مجمع تامین خسارت بدنی و پیشنهاد رئیس کل بیمه مرکزی در تاریخ ۶ مرداد ۱۴۰۰ تصویب شده است. این بخشودگی در خصوص جریمه بند “ب” ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث صورت می گیرد و دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در صورت خرید بیمه نامه یکساله از پرداخت جریمه، معاف خواهند شد 

شرایط تعیین هزینه جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث

جالب است بدانید که جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث تا مدت یک سال به صورت روزانه حساب می‌شود. فرد تابع این قانون باید در زمان تمدید بیمه‌نامه خودرو و صدور بیمه جدید جریمه دیرکرد بیمه را به شرکت بیمه‌گر پرداخت کند. این هزینه شامل:

<< حق بیمه بدون تخفیف تقسیم بر ۳۶۵ روز خواهد بود. عدم تمدید یک سال به بالا به صورت ثابت محاسبه خواهد شد.>>

همچنین عوامل زیادی وجود دارند که مقدار جریمه دیرکرد شخص ثالث را تعیین می‌کنند :

  • نوع خودرو
  • تعداد سیلندر
  • ظرفیت بار ماشین
  • از همه مهم‌تر شرکت بیمه‌گر !

جریمه دیرکرد برای ماشین‌های سواری در سال ۱۴۰۰ بسته به نوع خودرو و شرکت بیمه‌ای روزانه بین ۳.۸۰۰ تا ۶.۰۰۰ هزار تومان می‌باشد. در ادامه جدول جریمه روزانه خودرو‌های سواری در سال ۱۴۰۰ را مشاهده کنید:

نوع وسیله نقلیهجریمه روزانه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰
سواری کمتر از ۴   سیلندر۵.۳۰۸ تومان
سواری، پراید، پیکان، سپند۶.۲۸۵ تومان
سواری سایر ۴   سیلندرها۷.۳۸۹ تومان
سواری بیش از ۴   سیلندر۸.۲۶۹ تومان
موتور سیکلت گازی۱.۳۱۸ تومان
بارکش بیش از ۱   تن تا ۳ تن۷,۸۳۰ تومان
بارکش بیش از ۳   تن تا ۵ تن۹,۹۱۱ تومان
بارکش بیش از ۵   تن تا ۱۰ تن۱۲,۶۹۸ تومان
بارکش بیش از ۱۰ تن تا ۲۰ تن۱۴,۷۷۶ تومان
بارکش بیش از ۲۰ تن۱۵,۶۶۰ تومان

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث اتومبیل سواری

آیا جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث بخشیده می‌شود؟

خیلی از افراد این سوال را دارند که آیا امکان بخشش جریمه دیرکرد بیمه وجود دارد؟ در جواب پاسخ خوشحال کننده‌ای داریم. بله! اگر خودوری شما در پارکینگ پلیس باشد و بیمه آن تمام شود، با ارائه نامه پارکینگ می‌توانید جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را پرداخت نکنید. همچنین ممکن است در طرح‌های مختلف شرکت‌های بیمه‌ای جایی برای بخشش این جریمه‌ها وجود داشته باشد ! مثلا شرکت بیمه به مناسب سالروز تاسیسش یا مناسبت‌های مرتبط طرح بخشودگی این جرایم را ارائه دهد.

حتی گاهی اوقات بیمه مرکزی نیز به عرصه وارد شده و به مناسبت‌های مختلف مثل ۲۲ بهمن بخشودگی جرایم دیرکرد بیمه شخص ثالث را اعلام می‌نماید ! جریمه دیکرد بیمه شخص ثالث در صورتی که خودرو شما در آن زمان دزدیده شده باشد نیز، دریافت نخواهد شد.

بیمه نامه شخص ثالث اجباری است
داشتن بیمه نامه شخص ثالث با تاریخ معتبر برای کلیه وسایل نقلیه موتوری اعم از خودرو‌های سواری، اتوکار، بارکش، ماشین آلات کشاورزی، راهسازی، ساختمانی و موتورسیکلت ها ضروری و اجباری است. لذا در‌صورت نداشتن یا وقفه در تمدید آن، دارندگان این نوع وسایل موتوری طبق بند “ب” ماده ۲۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث ، مشمول پرداخت جریمه تا حداکثر یکسال می‌شوند.

براساس قانون، همه خودروها حتی اگر در پارکینگ نیز متوقف شده باشند باید دارای بیمه شخص ثالث باشند.

این قانون برای تمامی وسایل نقلیه اعم از موتور نیز پابرجاست.

از طرفی پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت شناسایی خودرو یا وسیله نقلیه موتوری فاقد بیمه شخص ثالث، می‌تواند آن را تا زمان ارائه بیمه‌نامه معتبر در پارکینگ متوقف کند.

در‌اینصورت برای ترخیص باید علاوه بر پرداخت هزینه بیمه‌نامه و جریمه دیرکرد آن، باید جریمه راهنمایی‌ و رانندگی را نیز بپردازید.

و مهمتر از همه عواقب ناشی از حوادث رانندگی در زمان نداشتن بیمه شخص ثالث است.

چراکه در صورت مقصر بودن می‌بایست تمام خسارت وارده به زیان دیدگان را از جیب پرداخت نمایید.

هر سال، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث را به شرکت‌‎های بیمه ابلاغ می‌کند.

برای بروز رسانی اطلاعات خود با ما در سایت WWW.Alomitsubishi.com همراه باشید .