کم شدن روغن موتور امری طبیعی

در ابتدا باید متذکر شویم این‌که خودرویتان روغن کم می‌کند از جمله مسائلی است که کارشناسان خودرو آن را امری طبیعی می‌دانند و جالب است بدانید که حتماً لازم است که خودرو روغن کم کند! اما از دیدگاه شما که از اتومبیل استفاده می‌کنید این امر، امریست غیر عادی و حتی ممکن است فکر ‌کنید که نشانه‌ای از خراب شدن خودرویتان است.

مکانیک‌های خودرو و کارشناسان در رابطه دلایل کم شدن روغن ماشین اظهار می‌نمایند که با توجه به کارکرد موتور و نیز ذات موتور در شرایط مختلف و به علت بالا رفتن حرارت در اتومبیل، روغن موتور خودرو کاهش می‌یابد. که البته این امر، امری طبیعی است.

چنانچه از خودروی خود در اتومبیل‌رانی استفاده می‌کنید، لازم است بدانید که کارکرد موتور اتومبیل در دمای بالا، سخت‌تر شدن شرایط کاری موتور و همچنین فشار و بازده بالا موجب می‌شود میزانی که روغن ماشین تبخیر می‌شود افزایش یابد که البته این، امری طبیعی خواهد بود.

تبخیر طبیعی مایعات به لحاظ فیزیکی

احتمالاً خود شما هم آگاهی دارید که روغن، ترکیبی از روغن پایه و افزودنی‌ها است و همانند هر مخلوط دیگری مجاز است در دماهای مختلف، مقداری تبخیر شود.

به طبع به هر میزان که دما بالاتر باشد مقدار تبخیر مایعات نیز بیشتر خواهد بود.

اشکالات فنی و روغن سوزی

در صورتی که با کاهش بیش از حد روغن موتور اتومبیلتان مواجه شده‌اید قطعاً در خصوص وجود روغن سوزی نگرانی در شما ایجاد شده است.

بهتر است بدانید که این اشکال زمانی پیش می‌آید که به علت آسیب دیدگی رینگ روغن و یا چسبندگی آن به پیستون، روغن به محفظه کارتر بر نمی‌گردد که همین امر موجب می‌شود مقدار زیادی از آن در محفظه اشتعال بسوزد. به همین دلیل است که به این اشکال روغن سوزی می‌گویند.

چنانچه دود آبی از اگزوز خودرویتان خارج می‌شود نشانه‌ای بارزی برای این مسئله خواهد بود.

عدم انتخاب صحیح روغن موتور

بایستی ویسکوزیته روغن موتور خودرویتان را بر اساس توصیه‌ی سازنده خودرویتان انتخاب نمائید. در غیر این صورت مقدار روغن بیش از اندازه کاهش می‌یابد و یا این‌که روانکاری مناسب برای تمامی قطعات موتور انجام نمی‌شود.

در ضمن به دلیل این‌که استانداردهای زیست محیطی بر کاهش آلاینده خروجی از اگزوز تأکید دارند، استفاده از روغن‌هایی که سبک‌تر هستند ضمن این‌که مصرف سوخت را کاهش می‌دهند برای تولیدکننده موتور هم امکان بیشتری فراهم می‌سازند تا قادر باشند آلودگی‌ گازهای خروجی از اگزوز را نیز کاهش دهند.

این امر موجب شده است به جای استفاده از روغن‌های سنگین‌تر، تمایل به استفاده از روغن‌هایی که سبک‌تر می‌باشند افزایش یابد که در نتیجه آن کاهش متداول در موتورهای امروزی از سابق بسیار بیشتر هم شده است.

سبک رانندگی

قطعاً خود شما هم می‌دانید که میزان دور موتور و سبک رانندگی بر روی مصرف روغن تأثیرگذار خواهد بود.

رانندگی کردن در دور موتور بالا سبب خواهد شد که میزان مصرف روغن نیز افزایش پیدا کند. چرا که در این صورت بر آب بندها و همچنین واشرها فشار بیشتری وارد می‌شود.

متأسفانه در موتورهای جدید هم، به صورت کلی به دلیل این‌که در دور موتور بالاتر کار می‌کنند، روغن بیشتری مصرف می‌کنند.

دمای بالاتر از حد معمول در موتور

به هر میزان که دمای موتور بالاتر باشد ویسکوزیته روغن هم بیشتر کاهش خواهد یافت و در واقع روغن روان‌تر خواهد شد. چنین شرایطی خروجی روغن را نیز بیشتر خواهد کرد.

افزون بر این تبخیر شدن روغن در دماهای بالاتر از حد طبیعی و نرمال، افزایش پیدا می‌کند. لذا بایستی اشکالات مکانیکی در خصوص دمای بالاتر موتور را مورد بررسی قرار دهید.

دلایل کم شدن روغن ماشین

الف) در موتورهای احتراق داخلی، به دلیل این‌که دمای سیستم بالاست، مقداری از روغنی که درون کارتر وجود دارد تبخیر می‌شود..

ب) از دیگر دلایل کم شدن روغن ماشین این است که معمولاً ۱۰ الی ۲۰ درصد روغن خروجی از طریق کارتر جداره سیلندر می‌سوزد و از موتور خارج می‌گردد، لازم است بدانید که این میزان از کاهش چیزی حدود mm3/round 06/0 می‌باشد که البته با در نظر گرفتن دور موتور ۴۰۰ RPM و سرعتی حدود صد کیلومتر در ساعت، تقریباً در هر ۱۰۰۰ کیلومتر، CM3 150 روغن خارج می‌شود.

مجموع کاهش مجاز روغن

در هر صورت مجموع کاهش مجاز روغن در ۱۰۰۰ کیلومتر تقریباً ۲/۱ است که در برخی از اتومبیل‌ها به این دلیل که شرایط کاری سخت‌تری دارند حتی این امکان وجود دارد که این مقدار به ۲/۵ لیتر در هر ۱۰۰۰ کیلومتر برسد.

لازم است بدانید که به هر حال بایستی این مقدار کاهش را با سر ریز کردن روغن از همان نوعی که توسط سازنده توصیه شده، و میزانی که درون کارتر موجود است، جبران نمود.
تا این‌جا به سؤال ” چرا ماشین روغن کم می‌کند ” پاسخ دادیم در ادامه بهتر است با دلایل نگران کننده کم کردن روغن ماشین خودرو نیز آشنا شوید.


دلایل نگران کننده کم کردن روغن موتور ماشین

همان‌طور که قبلاً هم ذکر کردیم طبق نظر کارشناسان خودرو برای هر خودروی خاص این‌که مقداری از سطح روغن موتور خودرو کاهش یابد امریست که کاملاً طبیعی است. اما در برخی موارد ممکن است شاهد کاهش روغن موتور اتومبیل خود بیش از مقداری که برای آن تعیین شده است باشید.

در این صورت باید با پاره‌ای از مشکلات که ممکن است در خودرو سبب بروز این مشکل شود آگاهی داشته باشید تا بعد از آن به یک مرکز مجاز مراجعه کنید تا مشکل روغن ریزی اتومبیلتان را بر طرف نماید.

در حالت کلی می‌توان گفت که دلایل مشکل روغن ریزی خودرو در یکی از موارد زیر خلاصه می‌شود:

بالا رفتن دمای روغن اتومبیل

ممکن است که دمای روغن اتومبیلتان از حد مناسب بالاتر رفته باشد که در این صورت بایستی دلیل این امر را در یک سری از اشکالات مکانیکی مورد توجه قرار دهید و در صدد رفع آن‌ها بر بیایید.

بالاتر رفتن سطح روغن از حد مجاز

احتمال دارد که سطح روغن از محدوده‌ای که مجاز می‌باشد بالاتر رفته باشد که در این حال بایستی روغن را تا زیر حد مجاز بالایی تخلیه نمائید.

سائیدگی و یا چسبندگی رینگ پیستون خودرو

امکان دارد رینگ پیستون خودرویتان سائیده شده باشد و یا دچار چسبندگی باشد.

در صورتی که اتومبیلتان با این مشکل مواجه شده باشد به تعمیرکار مراجعه نمائید تا پیستون‌ها و رینگ‌های خودرویتان را یا تعمیر کند و یا تعویض نماید.

اشکال در آب بندیی و سوپاپ‌ها

دلیل دیگری که برای این امر می‌توان ذکر کرد این است که شاید آب بندی و همچنین سوپاپ‌ها در حالت بسته دارای اشکال است. در این صورت اقدامی که باید بکنید این است که سوپاپ‌ها و نشیمنگاه آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

انتخاب روغن با مشخصه‌های نامناسب

ممکن است روغن با ویسکوزیته نامناسب، کمتر و یا بیشتر از میزانی که سازنده اتومبیلتان توصیه کرده است، انتخاب کرده باشید که در این صورت بایستی روغن تخلیه گردد و روغن مناسب جایگزین آن گردد.

چسبندی سوپاپ‌ها و گایدها

احتمال این وجود خواهد داشت که ساق سوپاپ‌ها و گاید دچار چسبندگی شده باشند که در صورت بروز این مشکل، باید به تعمیرکار مراجعه کنید تا قطعات را تعویض نماید.

تبخیر هیدروکربن‌های سبک‌تر

همان‌طور که خود مستحضر هستید ویسکوزیته روغن باید بر اساس توصیه‌ی سازنده خودرو انتخاب شود؛ اما به علت محدوده گسترده طول هیدروکربن‌هایی که در روغن موجود است، هیدروکربن‌های کوتاه‌تر، سبک‌تر و همچنین سریع‌تر تبخیر می‌گردند و میزان روغن‌ها کاهش می‌یابد.

همان‌طور که بیان شد هیدروکربن‌هایی که سبک هستند راحت‌تر تبخیر می‌شوند و بایستی به این مشخصه توجه زیادی داشته باشید.

روغن موتور با ویسکوزیته متفاوت

ممکن است از روغن موتوری با ویسکوزیته متفاوت استفاده کرده باشید.

سبک رانندگی

یکی از موارد مهمی که ممکن است در خصوص کاهش روغن موتور خودرویتان تأثیر به‌سزایی داشته باشد سبک رانندگی‌اتان است.

در حالت کلی همان‌طور که مستحضر می‌باشید به هر میزان فشار کم‌تری به موتور خودرویتان وارد شود به طبع فشار کم‌تری هم به روغن موتور وارد خواهد شد.

بهتر است بدانید که مشخصاً رانندگی کردن در دور موتور بالا به معنای افزایش فشار بر موتور خودرو است و این فشار اغلب به آب بندها و همچنین واشرها وارد می‌گردد.

قطعاً موتورهای جدید هم در پی بالا رفتن دور موتور، کاهش روغن موتور اتومبیل را به دنبال خواهند داشت.

نشت روغن از طریق آب بندهای میل لنگ و میل سوپاپ

آخرین دلیلی که می‌توان برای این امر بیان کرد این است که روغن از طریق آب بندهای میل لنگ و میل سوپاپ به بیرون نشت می‌یابد.

در صورتی که اتومبیلتان با این مشکل مواجه شد بایستی در صدد بر طرف نمودن اشکالات آب بندها بر بیایید.

در نهایت باید اظهار داشت که با توجه به شرایط و همچنین نحوه کارکردی که خودرو دارد باید به طور مرتب سطح روغن موتور خود را با گیج روغن چک کنید و در صورتی‌که مشاهده کردید روغن از حد طبیعی خود کمتر شده است اقدام به سر ریز نمودن روغنی از همان نوع بکنید.

البته نکته مهمی که توجه به آن ضروری است این است که سر ریز نمودن روغن‌های متفاوت حتی اگر دارای ویسکوزیته و سطح کیفی یکسانی هستند را توصیه نمی‌کنیم.

این نکته را به یاد داشته باشید که رنگ روغن نشان از کیفیت روغن موتور نیست و یکی از خاصیت‌هایی که روغن موتور دارد تمیز کردن و دوده زدایی است و در اصل بایستی خاصیت روغن را بررسی نمائید.

کلام آخر

آخرین اقدام این است که باید نوع روغن را شناسایی کنید. همان‌طور که خود نیز مستحضر هستید روغن ریزی می‌تواند از هر یک از لوله‌های انتقال، واشرها و همچنین مخازن اتفاق بیفتد.

پس از این‌که نوع روغن را با توجه به رنگ، محل و بو و نیز محل دقیق روغن ریزی تشخیص دادید بایستی قطعه یا اورینگی که معیوب است را تعویض نمائید.

لازم است بدانید که روغن موتور معمولاً رنگی تیره‌تر دارد و بویی همانند بنزین سوخته از آن استشمام می‌شود.

روغن هیدرولیک‌(فرمان) در بیشتر اتومبیل‌ها رنگی روشن‌تر دارد و بوی محفظه احتراق (شبیه بنزین سوخته) ندارد.

روغن ترمز هم دارای خاصیت خورندگی است و هنگامی‌که با رنگ بدنه تماس پیدا کند آن را از بین خواهد برد.

در پایان باید گفت که امکان دارد که نشتی روغن از کاسه نمد عقب میل لنگ، واشر فیلتر روغن، کاسه نمد گلویی دلکو، واشر زیر سینی جلوی میل لنگ، واشر فیلتر روغن، واشر پمپ بنزین، واش درپوش سوپاپ‌ها، پیچ تخلیه روغن و یا واشر کارتر باشد که بایستی آن‌ها را شناسایی کنید و در صورتی که لازم به تعویض باشد آن‌ها را تعویض کنید.

به پایان مقاله دلایل کم شدن روغن ماشین رسیدیم؛ امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.