هامر پس از ۱۰ سال برای مدل ۲۰۲۲ با یک غول تمام الکتریکی بازگشته است تا در عین دوستدار محیط زیست بودن، جاده‌ها و بیراهه‌ها را از آن خود کند.

کمی بیش از ۱۰ سال پیش جنرال موتورز (GM) با توجه به اثرات مخرب زیست‌محیطی، تولید برند هامر (Hummer) را که در ابتدا مربوط به وسایل نقلیه‌ی نظامی برای استفاده بود، متوقف کرد. اما اکنون این شرکت مجدد هامر محبوب را بازگردانده است، با این تفاوت که این بار با یک خودروی قدرتمند تمام الکتریکی روبه‌رو هستیم.

هامر الکتریکی جی‌ام‌سی (GMC Hummer EV) که زیرمجموعه‌ی وانت‌های جنرال موتورز است، نخستین مدلی است که از نسل بعدی پیشرانه‌ی الکتریکی جنرال موتورز استفاده می‌کند و هم‌زمان توانایی بیراهه‌نوردی (آفرود) چشمگیر و عملکرد فوق‌العاده در جاده را فراهم می‌کند.

نمای عقبی هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

نمای عقبی هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

«مارک رئوس» (Mark Reuss) رئیس جنرال موتورز درباره‌ی این خودروی جدید گفت: «این وانت نوآورانه همراه با سرعت و هدف‌گذاری در بازار عرضه می‌شود و GM را یک گام دیگر به آینده‌ی کاملا الکتریکی نزدیک می‌کند. با معماری آلتیوم درایو (Ultium Drive) ما که پایه‌ی طیف گسترده‌ای از عملکردهاست، هامر الکتریکی یک خودروی ایدئال برای مشتریانی است که به دنبال توانمندی، بازدهی و کارایی هستند.»

پلتفرم هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

پلتفرم هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

  • بزرگترین تولیدکننده‌ی آیفون از پلتفرم متن‌باز خودروهای الکتریکی رونمایی کرد

آلتیوم درایو

هنگامی که هامر الکتریکی ۲۰۲۲ در پاییز سال آینده وارد بازار می‌شود، این نخستین مدل تولیدی GM است که از معماری جدید «آلتیوم درایو» (Ultium Drive) در باتری استفاده می‌کند. پایه و اساس این معماری جدید یک سلول باتری منحصربه‌فرد و بزرگ‌مقیاس کیسه‌ای است که بسته به نوع کاربرد می‌تواند به صورت عمودی یا افقی در بسته قرار بگیرد. برای هامر الکتریکی نسخه‌ی ۱ (Hummer EV Edition 1) دو لایه سلول عمودی برای مجموع ۲۴ ماژول وجود خواهد داشت که سفر بیش از ۵۶۰ کیلومتر (۳۵۰ مایل) را ممکن می‌سازد.

باتری هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

باتری هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

باتری بازده‌بالا با همکاری ال‌جی

باتری‌های آلتیوم جنرال موتورز با استفاده از فرآیند شیمیایی نیکل، کبالت، منگنز و آلومینیوم شکل می‌گیرد. با این وجود باتری‌های هامر از کبالت کمتری نسبت به باتری‌های قبلی این شرکت استفاده می‌کنند. از آنجایی که کبالت ماده‌ای نادر و گران است، این کاربرد باعث صرفه‌جویی در منابع و در نهایت کاهش هزینه‌ی تولید می‌شود. سلول‌های باتری توسط همکاری با شرکت ال‌جی کمیکال (LG Chem) و در مرکز جدیدی در لردزتاون (Lordstown) اوهایو تولید می‌شود.

طراحی خودروی الکتریکی

«آدام کویاتکوفسکی» (Adam Kwiatkowski) مهندس ارشد اجرایی پیشرانه‌ی الکتریکی جنرال موتورز درباره‌ی هامر الکتریکی ۲۰۲۲ گفت: «این نخستین وانتی است که ما بر پایه‌ی یک پیشرانه‌ی الکتریکی طراحی کرده‌ایم. طراحی وانت و پیشرانه در کنار هم قابلیت‌های منحصربه‌فرد هامر الکتریکی را افزایش می‌دهند و در عین حال این خودرو را به سخت‌ترین وانتی که جنرال موتورز تا کنون ساخته تبدیل می‌کنند.»

هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

۱۰۰۰ اسب بخار

هامر الکتریکی نسخه‌ی ۱ از سه موتور الکتریکی برای تولید قدرتی معادل ۱۰۰۰ اسب بخار و تقریبا ۱۵۵۹۰ نیوتن‌متر (۱۱۵۰۰ پوند فوت) گشتاور استفاده می‌کند. یک موتور نیروی چرخ‌های جلو را تأمین می‌کند و یک دیفرانسیل قفل‌شونده‌ی الکترونیکی می‌تواند در صورت نیاز ۱۰۰ درصد گشتاور را به یک چرخ انتقال دهد. دو موتور در عقب هم به صورت مستقل نیروی چرخ‌های عقب را با قابلیت تغییر گشتاور برای هر چرخ فراهم می‌کنند. همچنین مجموعه‌ی موتورها می‌توانند برای برای شبیه‌سازی یک سامانه‌ی دیفرانسیلی مشترک، با هم همگام‌سازی شوند.

هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز در کویر
Credit: GM

بیراهه‌نورد قدرتمند

«آل اوپنهایزر» (Al Oppenheiser) مهندس ارشد این خودرو گفت: «ما از ساخت هامر الکتریکی یک هدف داشتیم: ساخت توانمندترین خودروی کارخانه تا کنون. این خودرو با چهارچرخ متحرک الکتریکی (electric 4-Wheel Drive) یک بیراهه‌نورد تمام عیار و منحصربه‌فرد است که قدرت مانوری متفاوت از هر آنچه جنرال موتورز پیش از این تولید کرده، ارائه می‌کند.

هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز در بیراهه‌ی جنگلی
Credit: GM

  • هامر HX برقی می شود؛ ققنوسی برای احیای بزرگترین محصول جنرال موتورز

راه رفتن خرچنگی (CrabWalk)

هامر الکتریکی ۲۰۲۲ یک سیستم فرمان ۴ چرخ متحرک (e4WD) را ارائه می‌کند که به چرخ‌های عقب اجازه می‌دهد تا در سرعت‌های پایین‌تر جهت مانور بهتر در جهت موافق یا مخالف چرخ‌های عقب بچرخند. اما جالب‌ترین ویژگی کرب‌والک (راه رفتن خرچنگی) در شرایط بیراهه‌نوردی (آفرود) آهسته است که چرخ‌های عقب می‌توانند تا ۱۰ درجه زاویه بگیرند و با چرخ‌های جلو هماهنگ در راه رفتن خرچنگی هماهنگ شوند. این ویژگی خودرو را به صورت مورب حرکت می‌دهد تا برای عبور از مسیرهای تنگ قابلیت مانور بیشتری داشته باشد.

هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

راه رفتن خرچنگی هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

فرانما (UltraVision)

اکثر خودروهای جدید دارای چندین دوربین برای ارائه‌ی دید اطراف خودرو هستند. هامر الکتریکی ۲۰۲۲ اما بازی دوربین‌های خودرویی را به سطح دیگری ارتقا می‌دهد. سامانه‌ی آلتراویژن (UltraVision) تصویری از ۱۸ نما برای راننده فراهم می‌کند که شامل دوربین‌هایی در زیر بدنه‌ی جلو و عقب هم می‌شود و به راننده کمک می‌کند تا از عوارض سطحی بزرگ در مسیر دوری کند. از آنجا که زیر خودروهای بیراهه‌نورد کاملا کثیف می‌شود، این دوربین‌ها به ویژگی شست‌وشو هم برای پاک کردن آلودگی‌ها و مواد زائد مجهز هستند.

هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

دوربین‌های پرشمار هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

سیستم تعلیق قدرتمند

هامر الکتریکی ۲۰۲۲ به عنوان بخشی از سیستم تعلیق هوایی تطبیقی (Adaptive Air Suspension) از ویژگی حالت استخراج (Extract Mode) بهره می‌برد که سیستم تعلیق را به ۶ اینچ (۱۵ سانتی‌متر) تا نهایت ۱۵٫۹ اینچ (۴۰.۴ سانتی‌متر) افزایش می‌دهد و عبور از موانع بزرگ یا عبور از ۳۲ اینچ (۸۱ سانتی‌متر) عمق آب را ممکن می‌سازد. این سیستم همچنین اجازه می‌دهد که چرخ‌های خودرو تا ۱۳ اینچ (۳۳ سانتی‌متر) حرکت تعلیقی انجام دهند.

هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

سیستم تعلیق قدرتمند هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

در این خودرو یک حالت تک هم وجود دارد که کمک می‌کند در بیراهه برای عملکرد بهتر تنها با پدال گاز امکان فعالیت داشته باشد.

زره زیر بدنه

حتی با وجود آنکه کف هامر می‌تواند تقریبا ۱۶ اینچ (۴۰.۶ سانتی‌متر) از سطح زمین فاصله داشته باشد اما باز هم ممکن است توسط با برخی عوارض سطح زمین خراشیده شود. برای محافظت از اجزای حیاتی این خودرو پنج صفحه‌ی زیرین سنگ‌شکن و همچنین دو سپر زیر بدنه از مجموعه‌ی باتری و واحدهای حرکت محافظت می‌کنند.

هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

سپر زیر بدنه‌ی هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز امکان گذر از سطوح گوناگون را فراهم می‌کند
Credit: GM

عملکرد فوق‌العاده در جاده

با وجود توانایی بیراهه‌نوردی چشمگیر هامر الکتریکی ۲۰۲۲ با ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت، این خودرو در جاده هم عملکردی باورنکردنی را ارائه می‌دهد. این عملکرد شامل حالتی با نام «وات به آزادی» (Watts to Freedom) است که این خودروی الکتریکی را تنها در ۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند و با یک صدای غرش پس‌زمینه‌ای هم همراه است.

عملکرد جاده‌ای هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

عملکرد هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز در جاده
Credit: GM

سوپر کروز

هامر الکتریکی ۲۰۲۲ نخستین خودرویی خواهد بود که از آخرین سامانه‌ی رانندگی بدون دست جنرال موتورز استفاده می‌کند. با به‌کارگیری سیستم توجه راننده و همچنین داده‌های نقشه‌ی LiDAR می‌توان از این سامانه در بیش از ۲۰۰ هزار مایل (۳۲۰ هزار کیلومتر) جاده‌ی سازگار با آن در آمریکای شمالی استفاده کرد. این آخرین نسخه همچنین دارای یک ویژگی جدید تغییر خط اتوماتیک است که بهترین زمان را برای تغییر خط رانندگی، مانند عبور از وسیله‌ی نقلیه‌ی کندتر، تعیین و مانور لازم را به تنهایی اجرا می‌کند.

تعویض خط خودکار هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

ویژگی سوپر کروز هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

نسخه‌ی ۱ (Edition 1)

هامر الکتریکی ۲۰۲۲ نسخه‌ی ۱ نخستین مدلی است که در بازارعرضه خواهد شد. جنرال موتورز پیش‌بینی می‌کند که تولید این خودرو در پاییز ۲۰۲۱ آغاز شود و با قیمت ۱۱۲ هزار و ۵۹۵ دلار در دسترس باشد. این نسخه‌ی ویژه که تا کنون همه‌ی آن به فروش رفته است، از پیشرانه‌ی سه موتور چهارچرخ متحرک الکتریکی (e4WD) بهره می‌برد که قدرت ترکیبی معادل ۱۰۰۰ اسب بخار تولید می‌کند و گشتاور ۱۵۰۰ نیوتن‌متر ارائه می‌دهد. نسخه‌ی ۱ علاوه بر عملکرد فوق‌العاده دارای محدوده‌ی رانندگی بیش از ۵۶۰ کیلومتر (۳۵۰ مایل) با یک بار شارژ خواهد بود.

هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

نسخه‌ی ۱ هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

نسخه‌ای با تمام امکانات

تمام نسخه‌های هامر نسخه‌ی ۱ دارای رنگ سفید با طراحی داخلی لونار هورایزن (Lunar Horizon) و نشان نسخه‌ی ۱ خواهد بود. این وانت پیکاپ منحصربه‌فرد از یک نمایشگر جدید ۱۳٫۴ اینچی، یک نمایگر راننده‌ی ۱۲٫۳ اینچی، یک سقف مجهز به پنل‌های شفاف جمع‌شونده، شیشه‌ی عقب برقی، روکش بار برقی و در عقب GMC MultiPro بهره می‌برد. سایر تجهیزات استاندارد شامل آخرین نسخه‌ی سوپر کروز، بسته‌ی اکستریم آفرود و سیستم تعلیق هوایی تطبیقی است. همچنین نسخه‌ی ۱ به کرب‌واک (راه رفتن خرچنگی) هم مجهز است.

تجهیزات راننده هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

کابین داخلی هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز
Credit: GM

خط تولید هامر الکتریکی جنرال موتورز

پس از عرضه‌ی نسخه‌ی ۱ هامر، در پاییز سال ۲۰۲۲ یک هامر الکتریکی نسخه‌ی ۳X سطح بالا از راه می‌رسد که دارای همان پیشرانه‌ی سه موتوره اما فقط با ۸۰۰ اسب بخار قدرت است و قیمت اولیه‌ی آن ۹۹ هزار و ۹۹۵ دلار است. در بهار ۲۰۲۳ هامر الکتریکی نسخه‌ی ۲X با قیمت ۸۹ هزار و ۹۹۵ دلار عرضه می‌شود و سرانجام در بهار ۲۰۲۴ هامر نسخه‌ی ۲ با قیمت ۷۹ هزار و ۹۹۵ دلار دردسترس خواهد بود.

نمای عقب هامر الکتریکی 2022 جنرال موتورز

هامر الکتریکی ۲۰۲۲ جنرال موتورز برای انواع جاده‌ها طراحی شده است
Credit: GM

اگرچه همه‌ی خودروهای نسخه‌ی ۱ هامر الکتریکی ۲۰۲۲ به فروش رسیده است، اما هنوز امکان رزرو نسخه‌های بعدی این وانت پیکاپ الکتریکی قدرتمند جنرال موتورز وجود دارد. خودرویی قدرتمند و دوستداری محیط زیست که در کارخانه‌ی کاملا بازسازی شده‌ی کربن‌خنثی این شرکت به نام ZERO Detroit-Hamtramck Assembly Center در میشیگان تولید خواهد شد. در زیر برخی دیگر از تصاویر این خودرو را می‌بینید.