در حفظ و نگهداری خودرو لازم است تا وایر‌ها را از چند جهت مورد بررسی قرار دهید:

۱-وایر‌ها باید با بست‌های مخصوص درجای خود محکم شوند. رها و آزاد بودن وایر‌ها در دراز مدت به شل شدن محل اتصال به دلکو یا شمع منجر و موجب عدم جرقه یا آسیب دیدگی فیزیکی وایر و برق دزدی می‌شود.

۲- محل اتصال به دلکو و شمع باید محکم باشد. در حقیقت وایر نباید به راحتی و با فشار اندک از دلکو یا شمع جدا شود.

۳- محل اتصال به دلکو یا شمع باید کاملا براق و تمیز باشد. این محل‌ها را هر از گاهی با سمباده تمیز و از اتصال محکم آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

۴- بدنه وایر را از نظر آسیب‌های فیزیکی بررسی کنید. هر نوع آسیب کوچک در بدنه وایر می‌تواند به برق دزدی و عدم جرقه منجر شود که نتیجه آن روشن شدن چراغ چک و بروز انفجار‌های متعدد در اگزوز است.

چه زمانی باید وایر‌ها ار تعویض کرد؟

۱- زمانی که در بدنه وایر آسیب فیزیکی شدید مشهود باشد.

۲- محل تماس وایر با دلکو و شمع دچار خوردگی و آسیب دیدگی شدید باشد.

۳- وایر دچار بریدگی یا له شدگی شده باشد.

۴- درصورتی که از سیستم برق جدید با ولتاژ بالاتر از حد استاندارد استفاده کرده باشید.

هنگام تعویض وایر‌ها به چه نکاتی توجه کنیم؟

۱- ترجیحا وایر‌ها را بصورت کیت و همه را یکجا تعویض کنید.

۲- از وایر‌های استاندارد کارخانه بهره بگیرید مگر انکه از سیستم برق جدید با ولتاژی فراتر از حد استاندارد استفاده کرده باشید.

۳- برای جایگزین کردن وایر‌ها آن‌ها را یکی یکی از جای خود خارج کرده و با نمونه جدید جایگزین کنید تا ترتیب احتراق پیشرانه را بر هم نزنید.

۴- به طول وایر‌ها توجه کنید. بیشتر خودرو‌های جهان دارای وایر با طول‌های مختلف هستند که بر اساس نزدیکی یا دوری هر سیلندر نسبت به دلکو اندازه گیری شده اند.

۵- از محکم بودن اتصال دو سر وایر به دلکو و شمع اطمینان حاصل کنید.

۶- ترتیب احتراق پیشرانه خودرو خود را به ذهن بسپارید یا بر روی پیشرانه یا دلکو حک کنید. همچنین می‌توانید وایر‌ها و پلاتین‌های دلکو را با برچسب علامت گذاری کنید.


نکات مهم


۱- ترتیب احتراق در همه پیشرانه‌های ۴، ۶، ۸ و … با یکدیگر یکسان نیست. به این ترتیب درصورتی که ترتیب احتراق را برای چیدمان صحیح وایر‌ها بر روی پیشرانه و دلکو فراموش کرده اید، باید به دنبال ترتیب احتراق پیشرانه خودرو خود باشید. به عنوان مثال ترتیب احتراق پیشرانه V۸ شورولت الزاما با فورد یکسان و مشابه نیست.

۲- برای تعویض وایر‌ها پیشرانه را خاموش و حتما از دستکش کار استفاده کنید. برق جاری در وایر‌ها به هنگام روشن بودن پیشرانه ولتاژ بسیار زیادی دارد. اگرچه این ولتاژ جریان پایینی دارد، کشنده و خطرناک نیست، اما می‌تواند باعث درد و انقباض عضلانی شود.