کانورتر چیست؟

کانورتر مداری الکتریکی است که یک ورودی DC را می گیرد و یک خروجی DC با ولتاژ متفاوت تولید می کند که به طور معمول با عملکرد سوئیچینگ فرکانس بالا با به کارگیری عناصر فیلتر القایی و خازنی حاصل می شود.

کانورتر قدرت، مدار الکتریکی است که انرژی الکتریکی را از یک شکل به شکل مورد نظر بهینه شده برای بار خاص تغییر می دهد. کانورتر ممکن است یک یا چند عملکرد را انجام دهد و خروجی متفاوتی نسبت به ورودی ارائه دهد. برای افزایش یا کاهش مقدار ولتاژ ورودی، قطبیت معکوس، یا تولید چندین ولتاژ خروجی با قطبیت یکسان با ورودی، قطبیت متفاوت یا قطبیت های مختلط مانند واحد منبع تغذیه کامپیوتر به کار برده می شود.

کانورتر‌های DC به DC در طیف گسترده‌ای از کاربردها از جمله منابع تغذیه کامپیوتر، تبدیل و تنظیم توان سطح برد، مدارهای کنترل موتور dc و موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

کانورتر به عنوان پیوند یا مرحله تبدیل بین منبع تغذیه و خروجی منبع تغذیه عمل می کند. کانورتر های متعددی براساس ولتاژ ورودی منبع و ولتاژ خروجی وجود دارد که به چهار دسته تقسیم می شوند:

  • کانورتر AC به DC معروف به یکسو کننده
  • کانورتر AC به AC یا تغییر فرکانس
  • کانورتر ولتاژ DC به DC یا کانورتر جریان
  • اینورتر DC به AC

موراد کاربرد کانورتر

کانورتر ها به طور گسترده ای در تجهیزات الکترونیکی، در منابع تغذیه و سایر مدارهایی به کار گرفته می شوند که به ولتاژ و سطوح جریان خاصی به غیر از انرژی منبع خام موجود نیاز دارند. کانورتر ها هر نوع ولتاژ مورد نیاز را با مقدار دلخواه فراهم می سازند. با طراحی مناسب و کاربرد اجزای تقریبا ایده‌آل، روش‌های موجود تبدیل انرژی قابل اعتماد و کارآمدی را برای تامین انرژی بیشتر دستگاه‌ها و قطعات الکترونیکی ارائه می‌دهند.

کانورتر ها را می توان در همه جا یافت: در خانه، در محل کار تجاری یا در محیط های صنعتی. نمونه های کاربرد کانورتر شامل برنامه های کاربردی در تجهیزات موبایل (تلفن های همراه و لپ تاپ)، روشنایی  LED، حمل و نقل (ماشین، مترو، قطار) پانل های خورشیدی و ماشین آلات تولیدی است. کانورتر وسیله ای الکتریکی یا الکترومکانیکی است که به منظور تبدیل ویژگی های الکتریکی خاص (ولتاژ، جریان، فرکانس) در ورودی به مقادیر مختلف در خروجی ساخته می شود.

بخش ها و مناطقی که کانورتر ها در آنها مورد استفاده قرار می گیرند شامل جرثقیل ها (اسکله)، شرکت های فولادی، تولید کنندگان کابل (اکسترودر)، ماشین های جوشکاری، ربات ها، شبکه های صنعتی LV (کارخانه های شیمیایی، کارخانه های کاغذ، صنعت خودرو)، مراکز داده و بیمارستان ها است.

چنانچه خودروی شما دارای دیلایت نمیباشد میتوانید از طریق لینک زیر وارد فروشگاه ما شده و برای خودروی خود این اپشن را تهیه کنید . https://www.alomitsubishi.com/product-2832