سیم کشی خودرو

سیم کشی یا همان توزیع کننده برق خودرو، سومین عضو و حیاتی ترین عضو سیستم برق خودرو می باشد سیم کشی خودرو یکی از مهمترین چیز هایی می باشد که در تعمیر خودرو صورت میگیرد. سیم کشی اتومبیل به قدری پیچیده می باشد که نمی توانید به تنهایی آن را درست کنید و برای تعمیر آن می بایست حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید و از یک برق کار خودرو کمک بخواهید. سیم کشی اتومبیل در زیر بدنه به صورتی طراحی شده است که شما نمی توانید آن را ببینید و به راحتی به آن دسترسی ندارید. در صورت بروز مشکل در سیم کشی خودرو کار شما بسیار دشوار می باشد چرا که در بسیاری از مواقع نمی توان فهمید مشکل از کجا می باشد و سیم کشی می بایست به صورت کامل عوض شود.

از آنجایی که این سیستم بسیار پیچیده می باشد شما نمی توانید به راحتی و در مدت کوتاه این مشکل را برطرف کنید و در بسیاری از مواقع مشکلات دیگری برای خودرو شما به وجود می آید.

سیستم برق خودرو از پنج بخش اصلی تشکیل شده است :

 1. تولید کننده برق
 2. ذخیره کننده برق
 3. توزیع کننده برق
 4. کنترل کننده برق
 5. مصرف کننده برق

 حالا شاید برای شما سوال ایجاد شود که چرا سیم کشی خودرو تا این اندازه اهمیت دارد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که سیستم برق خودرو مانند سیستم خونرسانی در بدن انسان است. زمانی که در سیستم خونرسانی خون تازه توسط قلب پمپاژ می شود، وظیفه رساندن خون تازه به بافت های مختلف بدن بر عهده رگ ها می باشد. سیم کشی خودرو دقیقا رگ های حیاتی سیستم برق خودور می باشد. تصور کنید برق توسط دینام تولید شده باشد و یا در باتری ذخیره شده باشد. اما نتوانیم برق تولید شده و یا ذخیره شده را به مصرف کننده های برق در خودرو برسانیم. در نتیجه حیاتی ترین و پیچیده ترین بخش در سیستم برق خودرو، سیم کشی خودرو یا همان توزیع کننده برق خودرو می باشد.

سیم کشی قسمت های مختلف خودرو

خودرو از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام کاری مختص به خود را انجام می دهند، هر کدام از این اجزا از سیم کشی جداگانه استفاده میکنند تا در صورت بروز مشکل بتوان فهمید که مشکل سیم کشی در کدام قسمت است و برق کار می بایست سیم های آن قسمت را بررسی کند.

برای مثال موتور اتومبیل دارای سیم کشی مختص به خود می باشد و در صورت بروز مشکل متوجه می شوید که اتومبیل روشن نمی شود و برای اینکه بتوانید سیم کشی خودرو را تعمیر کنید می بایست به تعمیرگاه بروید.

این مثال برای دیگر قسمت ها مانند چراغ ها ، آمپر ها و .. نیز صدق میکند و در صورت کار نکردن آنها شما می بایست ابتدا سیم کشی اتومبیل را بررسی کنید.

اجزای اصلی سیم کشی خودرو

از آنجایی که سیم کشی خودرو یکی از پیچیده ترین اجزای سیستم برق خودرو می باشد. در نتیجه اجزای مختلفی دارد. در این بخش اجزای اصلی سیم کشی خودرو را بررسی می کنیم. اجزای اصلی سیم کشی خودرو عبارت است از:

 • سیم ها
 • فیوز ها
 • اتصالات

شاید اجزای سیم کشی خودرو بسیار ساده باشد. زیرا در هر دستگاه الکترونیکی این اجزا وجود دارد. اما در سیم کشی خودرو همین اجزا ساده نقس بسیار مهمی دارند. زیرا برق تولید شده برای کارایی خودرو را به مصرف کننده های سیستم برق خودرو می رسانند.

1.سیم ها

سیم ها از زمانی وارد زندگی بشری شدند که انرژی الکتریکی جز اصلی سبک زندگی انسان امروزی شده است. سیم ها اگر نباشند زندگی بشری مختل می شود. سیم ها در سیستم برق خودرو هم به همین اندازه اهمیت دارد. سیم های موجود در سیم کشی خودرو ویژگی های منحصر به فردی دارد. اما با تمام این توضیحات وطیفه اصلی سیم ها در سیستم برق خودرو انتقال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال و از همه چیز مهم تر رساندن برق تولید شده و یا ذخیره شده در باتری به اجزای دیگر سیستم برق خودرو برساند. عوامل موثر در انتخاب سیم مناسب در سیم کشی خودرو عبارت است از:

انواع سیم ها

 • طول

سیم ها دارای مقدار مقاومت مشخصی در هر متر می‌باشند و این دو رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند؛ به عبارت دیگر، هرچه طول سیم بیشتر باشد، مقدار مقاومت نیز افزایش می‌یابد. با افزایش میزان مقاومت، انرژی بیشتری نیز به صورت گرما هدر می‌رود و همین گرما، شدت جریان مجاز را کاهش می‌دهد؛ چرا که سیم طوری طراحی می‌شود که گرمای تولید شده سبب ذوب شدن عایق نشود.

 • جنس

سیم های مورد استفاده در صنایع خودروسازی عموما از رشته های مسی مرغوب ساخته می‌شوند. هرچه کیفیت رشته ها بیشتر باشد، مقاومت کمتر شده و در نتیجه جریان بیشتری از سیم عبور می‌کند. شایان ذکر است، جنس مس مورد استفاده نیز، بر میزان مقاومت سیم تاثیر بسزایی دارد.

 • سایز

سایز سیم رابطه معکوسی با میزان مقاومت آن دارد؛ به عبارت دیگر، هرچه سایز سیم بیشتر باشد، مقاومت کمتری در برابر عبور جریان از خود نشان می‌دهد؛ برای مثال، سیم سایز 16 در مقایسه با سیم سایز 24، دارای مقاومت بیشتری است.

 • نحوه سیم‌پیچی

نحوه سیم‌پیچی تاثیر بسزایی بر میزان گرمای اتلاف شده دارد. برای مثال، اگر در یک سیم‌پیچ 50 رشته سیم در کنار یکدیگر وجود داشته باشد، در مقایسه با زمانی که تنها یک رشته وجود دارد، شدت جریان کمتری از آنها عبور می‌کند. بدین ترتیب، با پیشرفت تکنولوژی های مورد استفاده در صنایع خودروسازی و افزوده شدن وسایل جدید به خودروها، تعداد سیم ها نیز بیشتر می‌شود و همین امر، انتخاب سیم های درست را با پیچیدگی بسیاری روبرو می‌کند.

2.فیوز ها

بعد از سیم ها فیوز ها هستند که نقش اصلی را در سیم کشی برق خودرو ایفا می کنند. وظیفه اصلی فیوز ها در سیم کشی برق خودرو محافظت از سیم های متصل شده به آن ها می باشد. برای مثال، اگر شدت جریان زیادی به صورت ناگهانی به سمت رادیوی خودرو روانه شود، فیوز با پریدن و قطع کردن جریان از سوختن رادیو جلوگیری می‌کند؛ در حقیقت، فیوز با قطع کردن جریان از سیم های متصل شده به آن محافظت می‌کند.  بسیاری از فیوزهای مورد استفاده در خودروهای امروزی از اتصالات دو تیغه و یک محفظه پلاستیکی حاوی سیم رسانا تشکیل شده‌اند. در سیم‌کشی خودرو فیوزهایی نیز وجود دارند که از آنها با عنوان اتصالات ذوب شونده یاد می‌شود. سیم رسانای داخل فیوز از جنس سیم لحیم بوده و به همین دلیل، از نقطه ذوب پایین تری برخوردار است.

انواع فیوز ها

فیوزها باید به صورت دوره ای چک و بررسی شوند. زیرا گاهی امکان دارد اگر به موقع تعویض نشوند می تواند خسارت جبران ناپذیری به سیستم برق خودرو وارد کنند. در صورتی که با کمترین قیمت می توان فیوز خراب را عوض کرد و از خسارت جبران ناپذیر پیش گیری کرد. در نتیجه بررسی و چک کردن فیوز ها بسیار مهم و ضرور ی است. مطمئن ترین و قابل اعتمادترین روش جهت چک کردن فیوزها، خارج کردن فیوز از محل خود و متصل کردن یک جریان سنج به دو تیغه آن می‌باشد. توجه داشته باشید که اگر هنگامی که فیوز در جای خود قرار دازد این کار را انجام دهید، جریان از مسیری غیر از فیوز به جریان سنج وارد می‌شود. در بسیاری از مواقع شما می‌توانید با نگاه کردن به فیوز، متوجه پریدن و سوختن آن بشوید.

3.اتصالات

اتصالات سومین بخش از سیم کشی خودرو می باشد. امروزه و با پیشرفت علم الکترونیک اتصالات یا همان سوکت ها اهمیت بسیار زیادی پیدا کردند. زیرا راه اتصال سیستم سیم کشی برق خودرو به دستگاه های مصرف کننده، سوکت ها و اتصالات می باشد. این اهمین به قدری زیادی است که اگر اتصالات و سوکت ها وجود نداشته باشد تعمیر قطعات و سیستم برق خودرو تقریبا غیر ممکن است. در هر قسمت قابل تعویض از خودرو که سیم پیچ ها به آن متصل شده‌اند یا از داخل آن عبور کرده‌اند، باید از این اتصالات استفاده شود تا امکان تعویض قطعه فراهم شود. گفتنی است، هر یک از این اتصالات می‌تواند بیش از 100 رشته سیم را داخل خود جای دهد. در گذشته، اتصالات نامطمئن سبب بروز مشکلات الکتریکی بیشماری می‌شدند؛ اتصالات باید علاوه بر ضد آب و ضد زنگ بودن، اتصال الکتریکی خوبی نیز ایجاد کنند.

انواع سوکت ها

اجزای مهم سوکت ها

سوکت ها یا همان اتصالات طراحی و ساخت پیچیده ای ندارند. اما به دلیل کوچک بودن آن ها زراحی ظریف و دقیقی دارد. اجزای اصلی سوکت ها عبارت است از:

 • پوسته سوکت : پوسته سوکت بخشی ظریف و پیچیده است و گیره تعبیه شده در قسمت بیرونی آن، دو نیمه اتصال را به یکدیگر متصل می‌کند. در این قطعه سوراخ هایی برای قرار گرفتن پین ها، خارهای مخصوص قفل کردن پین ها و شیارهایی برای نگهداری واشرهای آب بندی در هنگام ساخت طراحی می‌شود.
 • پین ها : این قطعات به گونه ای طراحی می‌شوند که با کمی فشار به یکدیگر متصل شده و جریان الکتریسیته را از یک سوی اتصال به سوی دیگر آن هدایت کنند. یک سر پین ها به قسمت لخت سیم و سر دیگر آن به قسمت عایق متصل است و همین امر بیرون کشیدن سیم از داخل پین را دشوار می‌سازد.
 • نگهدارنده پین : این قطعه پلاستیکی که از قسمت جلو داخل اتصال فرو می‌رود، مقابل خارهای پلاستیکی قرار می‌گیرد و از بیرون آمدن پین ها جلوگیری می‌کنند.
 • واشرهای آب بندی : واشرهای آب بندی، همان طور که از نامشان پیداست، از ورود آب به داخل اتصال جلوگیری می‌کنند.

باتری اتومبیل

باطری اتومبیل یکی از مهم ترین قطعه هایی می باشد که در خودرو بکار رفته است در صورت نبود باتری برای روشن کردن خودرو دچار مشکل خواهید شد. تمامی سیم ها و قطعات برقی در موقع خاموش بودن خودرو از این قطعه تغذیه می کنند تا روشن بمانند.

باتری می تواند خراب شود و سیم کشی خودرو را از کار بیندازد. اگر باتری خودرو خراب شود شما دیگر نمی توانید استارت بزنید و این می تواند نشانه ای از خرابی باتری اتومبیل باشد.

یکی دیگر از کار های باتری ای می باشد که برق را به دینام می دهد و باعث تقویت برق می شود. اگر میخواهید سیستم برقی خودرویتان قویتر باشد می بایست از باتری های قوی تر استفاده کنید که قیمت بیشتری نیز دارند.

دینام خودرو

بعد از باتری به دینام می رسیم که یکی از مهمترین اجزای سیم کشی خودرو می باشد، حتی اگر شما باتری هم داشته باشید اما دینام نداشته باشید باید بگوییم که ماشین شما دچار مشکل می شود و حتی روشن نخواهد شد.

دینام خودرو – یکی از مهمترین اجزاء ماشین

این قطعه که معمولا در قسمت پایینی موتور قرار دارد وظیفه دارد برقی که از باتری می گیرد را تقویت کند و به قسمت های برقی خودرو بفرستد پس هنگامی که اتومبیل را روشن میکنید این قطعه هم کار میکند و به قسمت های مختلف خودرو برق می رساند اگر میخواهید. اگر اتومبیل را خاموش کنید دینام دیگر کار نخواهد کرد و سیستم های برقی از باتری تغذیه میکنند.

اگر متوجه کم و زیاد شدن نور چراغ های اتومبیل می شوید می بایست گفت که مشکل از دینام شما می باشد. این قطعه نسبتا کوچک از سیم پیچی هایی تشکیل شده تا برق را تقویت کند و به قسمت های مختلف بفرستد.

علل خرابی سیم کشی اتومبیل

در بسیاری از موارد علت خرابی سیم کشی خودرو معلوم نمی شود و برق کار خودرو می بایست با انجام دادن تست هایی به این موضوع پی ببرد که چرا سیم کشی خودرو دچار مشکل شده است. در گاهی اوقات یکی از اجزای برقی اتصالی میکند که باعث خرابی سیم کشی و حتی آتش سوزی نیز می شود. در این موارد می بایست آن قطعه را تعویض کنید.

برای مثال ممکن است فن های اتومبیل دچار اتصالی شوند و این امر با روشن شدن چراغ چک روی صفحه کیلومتر نمایان می شود ولی شما متوجه نمی شوید که مشکل از فن شما است.

این در حالی می باشد که ممکن است فن شما با همان اتصالی کار هم بکند و این به سختی معلوم می شود که مشکل سیم کشی از کجا می باشد.

از علت های دیگر خرابی سیم کشی می توان به تصادفات اشاره کرد. اگر آسیبی به سیم کشی خودرو در اثر تصادفات وارد شود نمی توان به راحتی محل آسیب دیده را پیدا کرد و آن را تعمیر نمود. برای اینکه بتوان این نوع آسیب دیدگی را درست کرد برق کار می بایست تمام سیم کشی را تعویض کند تا مشکل برطرف شود.

همانطور که گفتیم سیم کشی در قسمت درونی خودرو می باشد و دسترسی به آن کار آسانی نیست و اگر کسی بخواهد سیم کشی را تعویض نماید می بایست قسمت هایی از بدنه خودرو را باز کند و اقدام به تعویض سیم ها کند.

سخن پایانی

از آنجایی که سیم کشی خودرو یکی  از پیچیده ترین چیز ها می باشد شما نمی توانید خودتان آن را تعمیر کنید و برای این کار می بایست حتما به یک تعمیرگاه مراجعه کنید. تعمیرگاه ها با استفاده از ابزاری که در اختیار دارند مانند دیاگ می توانند متوجه شوند که مشکل از کجا می باشد و نسبت به برطرف کردن آن اقدام می کنند.

در بسیاری از موارد تعمیر سیم کشی خودرو بسیار سخت می باشد چرا که سیم کشی در قسمت درونی خودرو قرار دارد و برای دسترسی به آن می بایست قسمت هایی از بدنه را از هم جدا نمود.

در این بخش در الو میتسوبیشی ، تلاش ما بر این بود که تمامی آنچه لازم بود در رابطه با سیم کشی خودرو و اهمیت آن ؛ را در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم ؛ امید است با مطالعه این بخش به جواب تمامی سوالات خود در این باره دست پیدا کنید .

با ما در الومیتسوبیشی همراه بمانید .

برگرفته از سایت https://carworks.ir/ و https://karnameh.com/