همانطور که قبلا گفته شد یکی از راه های محافظت از رنگ و بدنه خودرو ، سرامیک کردن آن است که با پخش شدن یک لایه از محلول مورد نظر بر روی بدنه صورت می گیرد ، اما راه دیگر محافظت از خودرو استفاده کردن از کاور بدنه است.

ویژگی های کاور بدنه خودرو چیست؟

با سرامیک کردن بدنه خودرو ، هم از آن در برابر آسیب ها و صدمات وارده به رنگ و بدنه خودرو جلوگیری می کنیم و هم براقیت و درخشندگی خاصی را برای خودرو بوجود می آوریم ، اما با نصب بادی فِنس ( Body fence ) و یا PPF ( Paint Protection Film )  می توانیم از خودروی خود در برابر آسیب های وارده به بدنه و رنگ آن محافظت کنیم. کاور علاوه بر محافظت از خودرو ، موحب می شود تا دانه های رنگ خودرو بهتر دیده شوند ، به همین دلیل کمی جذابیت به خودرو اضافه می کند اما میزان آن در حد و اندازه سرامیک نیست و نباید انتظار بدست آوردن جلوه ای خاص برای خودروی خود داشته باشیم.

لایه نایلونی باد فنس از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

کاور یا PPF از ۳ لایه مختلف که مجموع ضخامت آن ها حدوداً ۱۵۰ میکرومتر است تشکیل شده است. این لایه ها بر روی یکدیگر قرار می گیرند و با نصب بر روی خودرو مانند یک پوشش عمل می کنند. قبل از نصب کاور ، یک لایه از جنس پلی استر ( Polyester ) بر روی آن قرار دارد که برای نصب ، نیاز است تا آن لایه جدا شود و لایه چسبناک زیر آن آزاد شود و به بدنه بچسبد. یکی دیگر از لایه های بکار رفته در کاور بدنه ، پلیر اتان ( Polyurethane ) است ، بکار رفتن این لایه در کاور باعث می شود تا از بدنه خودرو در برابر صدمات و آسیب های وارده محافظت شود.

بادی فنس چگونه نصب می شود؟

نصب کاور بدنه با سرامیک کردن خودرو ، که قرار گیری یک لایه از محلول سرامیک بر روی کل بدنه است ، فرق دارد. برای نصب کاور بدنه ابتدا لازم است تا بدنه خودرو کاملا تمیز و بدون عیب شود ، برای این کار ابتدا کل بدنه را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت نیاز داشتن به صافکاری ، لیسه گیری، قلم گیری و … ، اول از همه آن ها را انجام می دهند تا یک بدنه تقریباً بدون عیب را کاور کنند. زیرا در صورت کاور کردن رنگی یا شفاف بدنه ، ضعف ها بیشتر به چشم می آیند و در نهایت نتیجه کار دلچسب نمی شود. پس از رفع ضعف های بدنه دو بار آن را پولیش می کنند تا رنگ بدنه شفاف شده و آماده کاور شود. سپس محلول خاصی بر روی قسمت مورد نظر از خودرو اسپری می شود و در مرحله بعد کاور را به میزان لازم برش می زنند و بخش مورد نظر از خودرو را با آن کاور می کنند.

نگهداری از کاور بدنه چگونه است؟

نگهداری از کاور بدنه در مقایسه با سرامیک بسیار آسان تر است و برای محافظت از آن هم نباید از کارواش های اتوماتیک استفاده کنیم و هم فاصله لنس کارواش با بدنه باید بین ۱ تا ۱/۵ متر بیشتر از حالت عادی باشد.

مزایای نصب کاور بدنه و برتری های آن نسبت به سرامیک:

میزان مقاومت بادی فنس در برابر با سرامیک بیشتر است ، زیرا هم ضخامت لایه کاور قرار گرفته شده بر روی بدنه بیشتر است و هم جنس آن مقاوم تر است. لایه کاور قرار گرفته شده بر روی بدنه با پخش کردن نیرویی که سنگ ریزه ها در اثر پرت شدن به آن وارد می کنند ، از آسیبی که به بدنه در اثر برخورد اشیای کوچک وارد می شود ، جلوگیری می کند. در صورت نبودن کاور بدنه ، نیروی وارد شده توسط اشیای ریز ، مستقیماً به نقطه ای از بدنه که به آن اثابت می کنند وارد می شود. این قضیه باعث می شود تا نیروی اشیای ریز پرتاب شده به سطح کمتری وارد شود و در نتیجه فشار بیشتری نیز بوجود بیاید. با نصب این پوشش سطح اعمال نیرو توسط اشیای ریز بیشتر می شود و در نتیجه فشار وارد شده از طرف آن ها کمتر می شود و به عبارتی نیروی آن ها به واسطه کاور بدنه دفع می شود.

یکی از خاصیت های جالب بادی فنس این است که در صورت خط و خش دار شدن می توان با گرمای خورشید و یا با استفاده از سشوآر ، خط و خش ها را از بین برد. از دیگر مزایای نصب این پوشش می توان به ، مراقبت از رنگ بدنه در برابر مواد شیمیایی ، باران های اسیدی و همچنین نور خورشید نیز اشاره کرد.

عمر کاور بدنه بیشتر است یا سرامیک؟

به طور کلی بادی فنس نصب شده می تواند تا زمانی که پاره نشده باشد کارایی خود را حفظ کند ، اما برخی اوقات ممکن است پارگی هایی بر روی آن بوجود بیاید و پس از مدتی از روی بدنه جدا شود و عملکرد مناسبی نداشته باشد. از طرفی سرامیکی که بر روی بدنه قرار می گیرد با هر بار کارواش نازک تر می شود و در نهایت از بین می رود اما کاور بدنه از بین نمی رود. در مجموع عمر کاور نسبت به سرامیک بیشتر است.

اما با وجود نکات مثبت می بینیم اکثر کسانی که می خواهند از خودروی خود محافظت کنند از پوشش سرامیک استفاده می کنند ، علت این قضیه هم قیمت ۳ الی ۴ برابری نصب بادی فنس نسبت به سرامیک است. نصب کاور بر روی خودرو هم زحمت بیشتری دارد و هم قیمت جنس بکار رفته در آن بسیار بیشتر از سرامیک است. همه این ها باعث شده است تا نصب آن چیزی بین ۳۰ الی ۴۰ میلیون هزینه داشته باشد ، اما باید گفته شود که این هزینه ارزش دارد و شما با کاور کردن خودرو های گران قیمت خود ، آن ها را در برابر خط و خش هایی که می توانند افت قیمت شدید به همراه داشته باشند ، محافظت کنید. شرکت پرشیا خودرو که نمایندگی خودرو های بی ام و ( BMW ) در ایران را دارد با کادر مجرب خود می تواند خودرو های لوکس شما را با بهترین جنس ممکن کاور کند و با گارانتی ۳ ساله آن را به شما تحویل می دهد.