نکات کلیدی در خرید خودروی دست دوم

در خرید خودرو دست دوم، باید تمامی جوانب اتومبیل از لحاظ سلامت فنی گرفته تا ظاهر آن و مدارک ماشین را به کامل بررسی کنید تا خرید مطمئنی داشته باشید. هنگام ارزیابی و خرید ماشین کارکرده باید نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 1. بررسی شاسی و بدنه خودرو
 2. سلامت فنی خودرو
 3. تست و بررسی ترمزها
 4. تست فرمان
 5. بررسی رنگ دود اگزوز
 6. وضعیت رادیاتور
 7. ارزیابی سیستم برقی
 8. تست سیستم تهویه
 9. بررسی داخل کابین
 10. بررسی عدد کیلومتر شمار
 11. بررسی چرخ ها و  لاستیک زاپاس 

ارزیابی شاسی (مهمترین قسمتی که باید مورد بررسی قرار گیرد)

اولین گام در بررسی خودروی دست دوم، ارزیابی شاسی، سقف و ستون‌ها است. شاسی ماشین وقتی آسیب شدیدی دیده باشد از شکل می‌افتد و باعث مشکلات بسیاری از جمله تغییر زاویه چرخ‌ها میشود. در اینگونه مواقع اتومبیل نیاز به شاسی‌کشی دارد. این خودروها استقامت اولیه خود را برای همیشه از دست می‌دهند.


سلامت فنی خودرو در چه حد است؟

یکی از مهمترین مسائل در خرید ماشین دست دوم، بررسی فنی آن است. هیچ‌کس نمی­خواهد ماشینی خریداری کند که ظاهری خوب داشته باشد ولی مجبور باشد در فواصل زمانی کوتاه ‌مدت به تعمیرکار مراجعه کند و علاوه بر صرف وقت متحمل هزینه های سنگین تعمیرات خودرو شود. ایمنی اولین و مهمترین مسئله‌ای است که از یک خودرو انتظار می رود پس سلامت فنی خودرو بسیار مهم است. بسیاری از ماشین‌های کارکرده که خرید و فروش می‌شوند به لحاظ فنی مشکل دارند.

مواردی که باید برای خرید خودرو دست دوم  مورد بررسی قرار گیرد

نکته: وقتی برای خرید خودرو دست دوم می‌­روید،  سعی کنید یا ماشین را به یک کارشناس نشان دهید و یا از یک فرد خبره و با تجربه در این زمینه راهنمایی بگیرید. کارشناسان خبره خودرو معمولاً موارد زیر را مد نظر قرار می دهند

1_ از ترمزها غافل نشوید

حتماً حواستان به ترمزها باشد. به خاطر داشته باشید که ترمز دستی نباید زیاد خلاصی داشته باشد. به صدای ترمزها هم دقت کنید. اگر در هنگام ترمز گرفتن صدایی مانند سوت شنیدید، احتمالاً لنت ترمز تمام شده و نیاز به تعویض دارد. اگر هم موقع ترمز کردن فرمان دچار لرزش شد، این ایراد می‌­تواند مربوط به دیسک ترمز باشد.

در صورتی‌­که سیستم ترمز خودرو ABS است به چراغ آن دقت کنید. وقتی چراغ ABS زرد رنگ باشد یعنی سیستم ای بی اس از دور خارج شده و این می‌­تواند هزینه زیادی به شما تحمیل کند.

2_ تست فرمان

پشت فرمان بنشینید و در حین رانندگی حواستان به فرمان باشد که انحراف و یا لرزش نداشته باشد. فرمان را تا انتها به چپ و یا به راست بچرخانید و دقت کنید که صدا نداشته باشد. 

بررسی رنگ دود اگزوز

خروج دود سفید اگزوز

در هوای سرد زمستان و در لحظات آغازین روشن کردن خودرو، دود سفید در واقع بخار آبی است که در اثر اختلاف دمای محیط و موتور ایجاد می‌شود (آب‌سوزی) و چون موقتی است جای نگرانی ندارد. اما پس از گرم شدن موتور اگر دود سفید در حجم بالا و به طور مستمر تولید شود احتمالا مشکلی در خودرو بوجود آمده است. برای مثال ممکن است ناشی از نشت مایع خنک‌کننده و یا روغن هیدرولیک به درون موتور و سوختن آنها باشد که برای موتور آسیب‌زا است.

در صورتیکه دود ناشی از سوختن ماده خنک‌کننده باشد احتمالا در واشر سرسیلندر نشتی وجود دارد و سرسیلندر ترک خورده یا خراب شده است. معیوب یا فرسوده شدن واشر اگر واشر سرسیلندر فرسوده شود، مجاری اطراف سیلندر و سرسیلندر که آب و روغن در آنها جریان دارد به هم راه پیدا می‌کنند وبه فضای داخل سیلندر وارد گشته و موجب هجوم حجم زیادی بخار آب به داخل اگزوز و به وجود آمدن رنگ دود سفید می‌شود. اگر دود مربوط به سوختن روغن هیدرولیک باشد، به این معنی است که موتور در حال مکیدن روغن هیدرولیک گیربکس است.

خروج دود سیاه اگزوز

تداوم تولید دود سیاه پس از گرم شدن موتور، نشان از احتراق ناقص و عدم تناسب ترکیب سوخت با هوا دارد که می‌تواند ناشی از سوخت‌رسانی بیش از اندازه و عدم کارکرد سیستم جرقه‌زنی، نشتی در انژکتورها، خراب بودن سنسور اکسیژن، کیپ شدن مسیر هوای ورودی یا کثیف شدن فیلتر هوا و …. باشد. اگر سیستم جرقه‌زنی دچار مشکل شده باشد، لازم است شمع‌ها و وایرها را مورد بررسی قرار بگیرند. اگر خودرو کاربراتوری است نیز احتمالا ساسات خودرو مشکل پیدا کرده که باید تعمیر یا تعویض گردد. در صورت کیپ شدن مسیر هوای ورودی یا کثیف شدن فیلتر هوا، تعویض فیلتر ضروری است.

ارزیابی وضعیت رادیاتور

آیا آب از جایی نشت می­‌کند؟ پس رادیاتور نیاز به تعویض دارد. در مورد رینگ پیستون هم میله اندازه­‌گیری روغن    یا GAGE روغن را نگاهی کنید. وجود لکه و خال­‌های تیره و یا قطرات آب روی میله نشان از خرابی آن دارد.

بررسی سیستم برقی خودرو

قبل از اینکه با ماشین دور بزنید، ابتدا سیستم برقی را بررسی کنید. چراغ­‌های جلو و عقب، راهنما، مه‌شکن و برف پاک­‌کن را بررسی کنید. بالابر شیشه‌­ها، سیستم صوتی، آمپر و … را ارزیابی کنید. درست است که هزینه تعمیر برخی از این موارد پائین است ولی وقتی می­‌خواهید خودرو دست دوم بخرید با ارزیابی تمامی موارد بهتر می‌­توانید تصمیم بگیرید که این ماشین نسبت به قیمتی که فروشنده پیشنهاد می­‌دهد ارزش خرید دارد یا خیر.

تست سیستم تهویه

خودرو را روشن کنید تا چند دقیقه موتور گرم شود. بعد کولر و هیتر را روشن کنید و عملکرد آن‌ها را ارزیابی کنید. حواستان به هوای خروجی از سیستم تهویه باشد، نباید بوی رطوبت  یا بوی ضد یخ بدهد؛ چون می‌­تواند به دلیل نشتی مایعات باشد.

داخل کابین خودرو را بررسی کنید

روکش صندلی‌­ها و پدال‌­ها را بررسی کنید که زیاد ساییده نباشند. در واقع باید نسبت به میزان کارکرد خودرو و سن خودرو این موارد را بررسی کنید. درها، لاستیک‌­های دور در، دستگیره­‌ها، داشبورد و تمامی اجزای داخل کابین ماشین را هم بررسی کنید.

چک عدد کیلومتر شمار

اینکه خودرو چقدر کار کرده است خیلی مهم است؛ چون استهلاک ماشین را در پی دارد. هر چند به این دلیل که مدل رانندگی افراد و سلیقه آن­ها در حفظ و نگهداری از خودرو متفاوت است و ممکن است مثلا اتومبیلی ۲۰۰ هزار کیلومتر کار کرده باشد، نسبت به خودرویی دیگر که مثلاً ۱۰۰ هزار کیلومتر کار کرده ارزش خرید بیشتری داشته باشد، ولی در هر حال، بهتر است این گزینه را هم مد نظر داشته باشید. در ایران هر خودرو به طور متوسط سالیانه حدود ۲۰ هزار کیلومتر را می‌­پیماید. با توجه به سن خودرو، اگر این عدد خیلی بیشتر باشد یعنی خودرو بیش از حد کارکرده و مستهلک شده است.

در مورد کیلومترشمار این را هم بگوییم که چون خریداران به این عدد توجه می­‌کنند، گاهی اوقات فروشندگان با دستکاری­ کیلومترشمار تلاش می‌­کنند این عدد را پایین­‌تر از حد واقعی نشان دهند. ولی کارشناسان و افراد خبره و باتجربه می­‌توانند متوجه این موضوع شوند.

آیا خودروی موردنظرتان خوش معامله است؟

یکی از مواردی که در خرید و فروش ماشین دست دوم اهمیت دارد خوش معامله بودن آن خودرو است. برخی خودروها طرفداران زیادی ندارند در نتیجه سخت‌­تر به فروش می‌­روند و فروشنده گاهی مجبور است تخفیف‌­های زیادی بگذارد تا ماشینش را بفروشد.

مدارک خودرو را بررسی نمایید

رای خرید و فروش یک ماشین دست دوم به تعداد نسبتا زیادی مدارک نیاز دارید که نبود هر کدام از آن ها یا وجود نقص در آن ها مانع از انجام خرید و فروش ماشین می شود. در ادامه همه مدارکی را که برای این کار نیاز دارید معرفی می کنیم.

اولین و مهمترین مدراکی که برای خرید و فروش نیاز دارید برگ سبز است و کارت ماشین. چون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران این دو سند را به عنوان اسناد اصلی شناسایی مالکیت ماشین به رسمیت قبول دارد چون خودرو متعلق به کسی است که برگ سبز و کارت خودرو به نام او صادر شده است و زمانی که خرید و فروش انجام می شود این نام به نام مالک جدید تغییر می یابد.

دومین سند مهم، برگه شرکت سازنده خودرو است که همان فاکتور فروش است و به برگه کمپانی شهرت دارد. مشخصات، قیمت و سال تولید خودرو از جمله اطلاعاتی است که در این برگه درج می شود. اگر هنگام خرید و فروش ماشین دست دوم نامی که به عنوان مالک روی برگ کمپانی درج شده است با نامی که روی برگ سبز ثبت شده است مطابقت داشته باشد نیازی به سند قطعی که سومین سند مهم در این معاملات است، ندارید اما اگر جز این باشد به سند قطعی نیاز ضروری خواهید داشت. سند قطعی همان سندی است که از معامله‌های دوم به بعد خودروها باید برای هر ماشینی تهیه کرد. این سند دارای مهر برجسته دفتر اسناد رسمی است و با همین مهر و سربرگ قوه قضاییه دارای اعتبار رسمی می شود. سند مهم بعدی در خرید و فروش ماشین دست دوم بیمه شخص ثالث است که در همه حال و همیشه باید همراه ماشین باشد.

شخص فروشنده نیز باید مدارکی داشته باشد تا بتواند معامله خودرو را انجام بدهد. از مهم ترین این مدارک مدارک شناسایی مالک یا فروشنده اصلی و یا وکالت تام محضری است. در قسمت مدارک شناسایی وجود کارت ملی،‌برای مالک اصلی الزامی است. اما برای فروشندگانی که مالک اصلی نیستند علاوه بر کارت شناسایی وجود وکالت نامه تام محضری ضروری است که خود این وکالت نامه باید دو بخش تنظیم سند قطعی و شماره گذاری را در بربگیرد. علاوه بر این شما باید هنگام خرید یا فروش خودرو توجه داشته باشید که طرف معامله تان ممنوع المعامله نباشد. این موضوع را می توانید استعلام کنید، چون از اهمیت زیادی برخوردار است.

برگه حساب عوارض شهرداری که باید در دفاتر خدمات الکترونیک شهر تنظیم و ارائه شود هم برای انجام این معاملات ضروری است. این برگه همان عوارض شهرداری است که مالک خودرو باید تا پایان سال جاری آن را پرداخت کند و بعد اقدام به فروش ماشین کند. هزینه این عوارض سالانه سی هزار تومان، برای ماشین های سواری ایرانی است.

برگه عدم خلافی یکی از مشهورترین اسنادی است که تقریبا همه خریداران خودروهای دست دوم به آن توجه زیادی نشان می دهند. این برگه که نشان دهنده نداشتن جریمه های پرداخت نشده خودرو است توسط فروشنده باید پرداخت و به خریدار و ارائه شود. خلافی همیشه با یک هفته تاخیر اعلام می شود و این موضوع باید ددر برگه قید شود که خلافی تسویه شده مربوط به چه تاریخی است و تا چه تاریخی باید دوباره بررسی شود.

علاوه بر تمام مدارکی که گفته شد و هرکدام از اهمیت ویژه ای هم برخوردار هستند مدارک احراز محل سکونت خریدار هم مهم است. برای هر پلاک خودرو، یک بار باید محل سکونت مالک محرز شود. یعنی اگر خریدار قبلا پلاک داشته‌ است، بدون این مدرک هم می تواند خرید و فروش را انجام بدهد و در هر حال هر خریدار خودرویی باید یک بار این مدرک را تهیه کند. مدارکی که با استفاده از آن ها می توان محل سکونت خریدار یا صاحب پلاک را احراز کرد شامل سند خانه، اجاره ‌نامه، دفترچه بیمه تأمین اجتماعی، گواهی اشتغال به تحصیل، قبض های آب، برق، گاز، تلفن. که همگی باید یا به نام خود خریدار باشند و یا به نام خانواده درجه یک وی.

یک دور با ماشین بزنید

هر چقدر هم که از ظاهر خودرویی خوشتان بیاید و آن خودرو آپشن‌های زیادی هم داشته باشد باز هم ممکن است وقتی پشت فرمان آن می‌نشینید احساس راحتی نداشته باشید. مثلاً قد بلند هستید و اتاق خودرو برای نشستن شما پشت فرمان مناسب نیست و اذیت می‌شوید. در حین رانندگی حتماً تمامی دنده‌ها را چک کنید و به سر و صدای کمک فنرها دقت کنید.

همچنین اگر قصد دارید تا از طریق دلالی ماشین اقدام به خرید خودرو کنید، حتما با کارشناسان و متخصصان ما مشورت کنید. هرگز برای خرید خودرو دست دوم، عجله نکنید و گول تبلیغات بی‌اساس را نخورید. 

در عاملیت 1709 حسینی ما تمامی قسمتهای خودرو اعم از ظاهر بدنه، شاسی و تعلیق، موتور، قسمتهای برقی و همچنین کلیه سوابق تعمیراتی آنرا بررسی می کنیم، شما می توانید با خیالی آسوده کار خرید و فروش خودروی خود را به ما واگذار نمایید.