چراغ بدرقه خودرو چیست و چگونه کار می کند ؟

اگر نگاهی به گذشته بیندازیم خودروهای قدیم یک هدف داشتند و آن هم حمل و نقل افراد بود . در آن زمان برای خرید خودرو بایستی عمر مفید خودرو ، حجم موتور ، میزان مصرف ، حداکثر سرعت  و مسائلی مانند این ها بررسی می ‌شد . امروزه مسائل فنی یکی از هسته های اولیه خودرو می‌ باشد به این معنی که تمامی خودروها بایستی حداقلی از کیفیت را در مسائل فنی خود داشته باشند . ولی آپشن ‌ها می ‌توانند مزیت ‌های رقابتی هر خودرو نسبت به خودروی دیگر محسوب شده و باعث ایجاد ترجیح در انتخاب و خرید خودرو مورد نظر شوند . اگر اندکی به بررسی خودروها با برند های مختلف بپردازید خواهید دید که شرکت‌ های اتومبیل‌ سازی نیز ضمن توضیح مختصر در مورد شرایط فنی و اولیه خودرو سعی بر جذب مشتری از طریق خدمات و آپشن‌ های اضافه بر روی خودرو دارند . یکی از این آپشن‌ هایی که در برخی از موقعیت‌ ها نیز ضروری به نظر می ‌رسد چراغ بدرقه خودرو است .

چراغ بدرقه خودرو یا چراغ همراهی خودرو یکی از تکنولوژی‌هایی است که طی چند سال اخیر به سیستم روشنایی اغلب اتومبیل‌ها اضافه شده است. که البته مختص خودروهای خیلی لوکس هم نیست و اکثر خودروهای متوسط به بالا از آن برخوردارند. این امکان اضافه که با نام‌های مختلف از جمله چراغ بدرقه خودرو، سیستم همراهی تا درب منزل، Follow me home  و نام‌های متفاوتی از این قبیل شناخته می‌شود.

اما این آپشن چیست و به چه کاری می آید. با الو میتسوبیشی همراه باشید.

چراغ بدرقه خودرو چیست؟

این سیستم سعی برافزایش ایمنی و امنیت راننده و سرنشینان برای استفاده از سیستم چراغ بدرقه خودرو کافی است پس از خاموش کردن چراغ‌ ها و موتور خودرو یک بار به وسیله دسته راهنمای داخل فرمان نور بالا بزنید در این حالت چراغ‌ های شما برای مدت زمانی حدود 30 ثانیه روشن خواهند ماند تا شما فرصت داشته باشید پس از بستن درب‌ های خودرو خود را به درب خانه رسانده و وارد خانه شوید . در این لحظه کامپیوتر bsi خودرو شما برای مدت زمان 30 ثانیه دستور روشن بودن چراغ‌های خودرو را صادر کرده و آن‌ها را روشن نگه می‌دارد. این آپشن جهت روشن نمودن محیط برای راننده در جاهای تاریک (مانند پارکینگ) پس از ترک خودرو کاربرد دارد.

در طول شب و بخصوص ساعت پایانی شب که با کم شدن تردد در خیابان‌ها و کوچه‌ها رو به رو هستید سیستم چراغ بدرقه خودرو به کمک شما خواهد آمد. با استفاده از این سیستم می‌توانید ضمن دیدن خطرات احتمالی مانند چاله‌ها و لبه‌های جدول از آسیب‌دیدگی خود جلوگیری نمایید؛ و ضمناً با ایجاد محیطی روشن‌تر از سوءقصدهای احتمالی در امان بمانید. این آپشن کاربردی می‌تواند حتی در پارکینگ منزل شما به کار بیاید تا شما پس از خروج از خودرو خود را به درب آسانسور یا ورودی راه پله برسانید.

نکته جالب توجه در طراحی آپشن چراغ بدرقه خودرو این است که علاوه بر روشن کردن محیط برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی، حس بدرقه شما توسط خودرو را در ذهن ایجاد می‌کند. این حس باعث ایجاد پیوند ذهنی و عاطفی بین شما و خودروی شخصی‌تان خواهد شد. همراهی این پیوند ذهنی با مسائل دیگری همچون کیفیت خودرو، خدمات مناسب و مسائلی از این دست می‌تواند شما را نسبت به شرکت سازنده خودرو وفادار نماید. با ایجاد حس وفاداری به احتمال زیاد در خریدهای آتی به خودروهای این شرکت خودروسازی به عنوان یک گزینه مناسب خواهید نگریست.

چراغ بدرقه خودرو چگونه کار می‌ کند ؟

همان ‌گونه که در بالا نیز توضیح داده شد چراغ بدرقه پس از پیاده شدن شما از خودرو و زدن نور بالا با استفاده از دسته راهنمای خودرو برای مدت زمان 30 ثانیه روشن مانده و سپس خاموش می ‌شود . در این لحظه کامپیوتر BSI خودرو شما برای مدت زمان 30 ثانیه دستور روشن بودن چراغ‌ های خودرو را صادر کرده و چراغ ‌ها را روشن نگه می ‌دارد .

کامپیوتر BSI درواقع مغز و پردازنده اصلی در سیستم مولتی پلکس خودرو است. درواقع هر یک از سیستم‌های الکترونیکی در خودروهای جدید از طریق شبکه‌های مختلف به همان مغز اصلی سیستم خودرو یا کامپیوتر BSI متصل می‌شوند. در این اتصال محاسبه‌ و ذخیره اطلاعات موردنیاز برای عملکرد بهینه هر یک از قسمت‌ها و قطعات خودرو توسط این کامپیوتر انجام می‌شود و عملا مدیریت سیستم‌های مختلف خودرو انجام می‌پذیرد. به عبارت ساده‌تر BSI مرکز کنترل داخلی است که امکان ارتباط و مدیریت کلیه واحدهای الکترونیکی در بخش‌های مختلف را برقرار می‌کند.

مالتی پلکس چیست ؟

مالتی پلکس در واقع به معنای چند جزئی بودن می باشد و در خودرو ها به این معنی است که اجزای مختلف خودرو به صورت جدا از هم کار می کنند و در نهایت به دیگر متصل خواهند شد . در حقیقت یک خودرو که از این سیستم بهره می برند ، تمامی اجزای آن به طور مستقل کار خواهند کرد و در نهایت یک هدف مشترک را که همان روشن شدن و به حرکت در آمدن خودرو فعال شدن امکانات رفاهی آن می باشد .

استفاده از مالتی پلکس در خودرو باعث می شود که حجم سیم کشی و تعداد اتصالات به کار رفته در سیم کشی و برق خودرو به شدت کاهش یافته و از این رو ، عیب یابی و تعمیر خودرو بسیار ساده تر می شود .

برای مثال می توان برای روشن کردن چراغ ها ، نیاز به یک سیم جداگانه ، استفاد از راهنما یک جفت سیم ، استفاده از بوق ، برف پاک کن و بقیه موارد نیز هر کدام یک جفت سیم می باشد . همین عامل سبب می شود که به تنهایی از قسمت داشبورد و زیر فرمان خودرو ، صد ها سیم گذر می کند که باعث به وجود آمدن حجم عظیمی از سیم های متعددی می شد که باعث پیچیده تر شدن عیب یابی و نگهداری خودرو نیز گردید .

اما در نسل جدید خودرو ها ، حجم سیم ها در خودرو ها کمتر شده و مثل ماشین های دیگر سیم های زیاد نمی باشد و تعدادی سیم می باشد .

مزایای استفاده از سیستم مالتی پلکس

سیستم مالتی پلکس دارای مزایای فراوانی می باشد که اصلی ترین آن ها کاهش پیچیدگی و آسان تر شدن تعمیرات برق خودرو می باشد . همچنین باید گفت که این سیستم به دلیل هوشمند بودن ، باعث می شود که فرآیند عیب یابی خودرو بسیار ساده تر از قبل دنبال شود و در برخی از مدل های خودرو ، این سیستم به عنوان یک عیب یابی مستقل نیز ، عمل می کند .

مهم ترین مزایای سیستم مالتی پلکس شامل موارد زیر می باشد :

 - کاهش حجم سیم کشی خودرو

 - کاهش میزان اتصالات

 - آسان تر شدن بحث عیب یابی و نگهداری خودرو

 - کاهش قیمت تمام شده

 - قابلیت کاهش مصرف انرژی

 - بهبود کیفیت عملکردی

 - کاهش زمان طراحی و مونتاژ خودرو

 - کاهش هزینه تعمیر و نگهداری


آپشن چراغ همراهی خودرو بر روی چه ماشین هایی در ایران وجود دارد ؟

آپشن چراغ همراهی خودرو آپشن چندان پیچیده ‌ای نیست که انتظار داشته باشیم فقط بر روی خودروهای لوکس و فوق مدرن وجود داشته باشد . در بسیاری از خودروها سیستم چراغ بدرقه خودرو وجود دارد ولی ممکن است بنا به منطقه توزیع خودرو و کشورهای مختلف این آپشن توسط کارخانه در سیستم کامپیوتری خودرو غیر فعال شده باشد .

اما در خودروهای موجود در بازار ایران مانند جک J4 ، مزدا 3 ، نیسان تیانا و خودروهایی سطح بالاتر و لوکس‌ تر ، آپشن چراغ بدرقه به عنوان یک آپشن وجود دارد .

چنانچه خواهان استفاده از این آپشن‌های الکترونیکی در خودروی خود هستید ، نیاز به ایجاد تغییر در تنظیمات BSI دارید که این کار توسط دستگاه عیب‌یاب یا همان دیاگ امکان پذیر است . به این ترتیب می ‌توانید با اطلاع یافتن از وجود چنین امکاناتی در خودروی خود و با مراجعه به نمایندگی مرتبط با شرکت تولید‌کننده یا تعمیرگاه‌ های مجهز به این دستگاه تغییرات مورد نظر خود را از طریق تغییر تنظیمات اعمال کنید ، این تغییر تنظیمات چیزی شبیه تنظیمات موبایل است ؛ اما تنها تفاوت آن با موبایل این است که برای ایجاد این تنظیمات وجود یک دستگاه دیاگ ضروری است .

این در حالی است که مراجعه به تعمیرگاه ‌های مجهز به دستگاه دیاگ نیز می ‌تواند برای فعال کردن این تنظیمات مفید باشد ، اما ممکن است تمام افرادی که در این تعمیرگاه ‌ها حضور دارند به دلیل آگاهی نداشتن از این آپشن‌ ها نتوانند خدمات مناسب را به شما ارائه دهند .

اما مراجعه به نمایندگی برای انجام این تنظیمات از این جهت که نیروهای این نمایندگی ‌ها آموزش‌های لازم را در این زمینه دیده ‌اند قابل ‌اطمینان ‌تر است ؛ اما تنها یک مشکل وجود دارد ، ممکن است افرادی که در این نمایندگی‌ها مشغول به کار هستند به دلیل ناراضی بودن از درآمد خود ، با آوردن بهانه‌ هایی نظیر نداشتن وقت یا شلوغ بودن برنامه کاری تنظیمات مورد نظر را برای شما انجام ندهند ؛ اما به هر حال از آنجایی که انجام این کار در دسته کارهای خدماتی قرار می ‌گیرد با پرداخت هزینه انجام این کار، می ‌توانید از این خدمات بهره‌ مند شوید .

مالتی پلکس یکی از عبارتی است که امروزه در مشخصات و ویژگی های خودرو های بسیاری جای داشته و هر کمپانی خودرو ساز ، استفاده از این نوع سیستم را به عنوان یک امتیاز مثبت در خودرو های خود می پندارد . اما این سیستم سال هاست که ابداع شده است و شرکت های خودرو سازی بسیاری از آن استفاده می کنند .

در کشور ما ایران ، سیستم مالتی پلکس برای اولین بار روی خودرو های پژو 206 نصب و امتحان شد و از آن زمان تا الان خودرو های بسیار دیگری نیز به جمع سیستم خودرو های مالتی پلکس اضافه شده است .

ارتباط تمام ECU های موجود در یک خودرو را توسط کابل شبکه به یک دیگر ، شبکه مالتی پلکس می گویند . به این معنی که اطلاعات تمام ECU ها توسط این شبکه به اشتراک گذاشته شده و هر قسمت که به این اطلاعات نیاز داشته باشد از آن استفاده می کند . در این سیستم معمولا یک ECU به عنوان مرکز ارتباطی تمام ECU ها انتخاب می شود .

امیدوارم با مطالعه این مطلب در سایت الومیتسوبیشی به جواب تمامی سوالات خود در رابطه با چراغ بدرقه خودرو ، دست پیدا کرده باشید .


برگرفته از سایت https://www.hamrah-mechanic.com/  و http://magcars.ir/ و https://farmooon.com/