منشأ اول چرخ‌ها

اگر صدای جیرجیر از سمت چرخ ها می آید، نشان دهنده آن است که تنظیم زاویه فرمان بهم خورده و باید تنظیم فرمان و جلوبندی انجام گیرد. به طور مثال ممکن است که لاستیک ها پله داشته باشند. اما چطور این اتفاق رخ می‌دهد؟ اگر جلوبندی خودرو فرسوده باشد، بر روی تایرها پله ایجاد می‌شود و در نتیجه درست روی زمین ثابت نمی‌شوند و در زمان حرکت صدای جیغ مانند از آن شنیده می‌شود.

همچنین یکی دیگر از علت های شایع این اتفاق ممکن است که در اثر برخورد و ضربات شدید در زمان تصادفات رخ دهد. در این زمان چرخ های جلو، از محور اصلی خود خارج می‌شوند و بلبرینگ آن‌ها آسیب دیده و از جای خود خارج میگردد که همین منجر به شنیده شدن این صدا می‌شود.

منشأ اول چرخ‌ها

در کنار این مورد، آسیب دیدگی بخش های مکانیکی دیگر خودرو همچون خراب شدن کلگی و یا بیرون بودن پلوس نیز می‌تواند منجر به شنیده شدن صدای جیرجیر شود.

اگر این صدا در زمان حرکت و جابجایی به گوشه‌ها مخصوصاً شنیده میشود، می‌توان احتمال داد فرمان و ستون فرمان به مشکل خورده اند و نیاز به عیب یابی و سرویس دارند. مقاله علت صدای غیرعادی از چرخ ها را مطالعه کنید تا بیشتر از قبل با دلایل این امر آشنا شوید.

 

منشأ دوم موتور

اگر این صدا از سمت موتور به گوش میرسید، ممکن است که به یکی از دلایل زیر رخ داده باشد

در صورتی که صدای جیرجیر با تق تق موتور نیز در مواقعی همراه بود، لازم است تا حتما تسمه ها نیز بررسی شده و رگلاژ شوند. توجه داشته باشید که سالم بودن تسمه تایم و تسمه دینام برای عملکرد طبیعی موتور بسیار حائز اهمیت است و باید حتماً به صورت دوره‌ای چک و بررسی شود.

همچنین ممکن است که موتور نیاز به روغنکاری مجدد نیاز پیدا کرده باشد و به دلیل کاهش روغن و اصطکاک بالا این صدا را ایجاد کند.

در صورت ایجاد مشکل در هرزگردها، دینام یا کمپرسور نیز صدای جیر جیر در زمان حرکت به گوش خواهد رسید.

 

علت صدای چرخ جلو هنگام حرکت

گاهی اوقات ممکن است که این صدای جیر جیر به خصوص از سمت چرخ جلو به گوش برسد. در این هنگام علت های متعددی را میتوان زمینه ساز این اتفاق دانست؛ از شل شدن اگزوز یا تمام شدن لنت ترمز ماشین گرفته تا خرابی بلبرینگ چرخ را میتوان زمینه ساز این عامل برشمرد.

به طور کلی لنت ها در سرعت های بالا کمی صدا ایجاد میکنند، اما اگر در شرایطی که از ماشین شما در حین رانندگی با سرعت پایین صدای جیرجیر به گوش رسید، می‌توان نامرتب یا نامناسب بودن لنت‌ها یا دیسک‌های ترمز را عامل اصلی معرفی کرد؛ این حالت می‌تواند در شرایطی چون روانکاری ضعیف، وجود گرد و خاک و کثیفی یا رطوبت در ترمزها رخ دهد و لازم است تا لنت ترمز را هرچه سریع‌تر تعویض کرد تا خدایی نکرده حادثه ای ایجاد نشود.