اسپرت کردن ماشین

اسپرت کردن ماشین به این معنا می‌باشد که قطعات فابریکی خودرو را تعویض و آنها را با انواع لوازم و محصولات موجود در بازار  لوازم یدکی که با نام قطعات اسپرتی شناخته می‌شوند تغییر می‌دهید.

اسپرت کردن ماشین از مراحل گوناگونی تشکیل می‌شود که هر یک هزینه‌های متغیری را به همراه دارد. به جزی هزینه اسپرت کردن ماشین نکته‌ای که باید به آن توجه شود ایمنی و سلامت خودرو است. تغییرات زیاد بر روی خودرو اگرچه ممکن است موجب زیباتر شدن شود اما گاهی ایمنی خودرو و سلامت سرنشینان را به خطر می‌اندازد. خصوصاً اگر یک خودروی نو خریداری کرده‌اید باید بدانید که تغییرات بیش‌ازحد می‌تواند سبب لغو گارانتی و خدمات پس از فروش رایگان شود.

اسپرت کردن ماشین چقدر هزینه دارد

چگونه خودروی خود را اسپرت کنیم؟

اسپرت کردن ماشین می‌تواند ظاهر تکراری خودروی شما را تغییر و به یک خودروی جدید و زیبا تبدیل کند. همان طور که گفته شد اسپرت کردن خودرو دارای مراحل مختلفی می‌باشد. این تغییرات می‌تواند به دو دسته تقسیم شود:

  1. اسپرت کردن لوازم داخل کابین
  2. اسپرت کردن لوازم بدنه

در ادامه به هریک از این مراحل جداگانه می‌پردازیم و از قطعات و لوازمی که میتوان این تغییرات را بر روی آنها انجام داد صحبت خواهیم کرد.

اسپرت کردن لوازم درون خودرو

قطعات داخلی موجود در خودرو که میتوان آنها را با قطعات اسپرت جایگزین کرد شامل سیستم صوتی، دستگیره‌ها، روکش صندلی‌ها، کف پوش‌ها، روکش فرمان، دستی دنده، دستگیره ترمز دستی می‌باشد. گاهی مالکان به این مقدار نیز بسنده نمی‌کنند و نشانگرهای اعلان خودرو و داشبورد، قاب پدال و روکش درها را نیز تعویض می‌کنند. حال نگاهی مختصری به این نوع لوازم  بیاندازیم.

  • روکش صندلی

روکش صندلی از اصلی ترین لوازم اسپرتی ماشین می‌باشد که میتوانید با توجه به رنگ ماشینتان یا رنگ دلخواه تان نسبت به تعویض آنها اقدام کنید. روکش صندلی ضمن بخشیدن جلوه اسپرت از روکش اصلی صندلی‌های خودرو محافظت میکنند و باعث راحتی سرنشینان به خصوص در مسافت‌های طولانی می‌شوند.

اسپرت کردن ماشین

البته بهتر است بدانید روکش صندلی اسپرت خود دارای چندین متریال مختلف از جمله تمام چرم یا پارچه‌ای می‌باشند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب هریک از این مدل‌ها بستگی به خودرو و هزینه مدنظر شما می‌باشد.

برای خرید روکش صندلی مناسب به منطقه ی سکونت خود توجه داشته باشید! بسیاری از افراد از این مسئله غافل هستند و تنها به زیبای توجه میکنند. به تبع اگر ساکن شهرهای شمالی کشور باشید روکش‌های چرمی بنابر آب و هوای شرجی و رطوبت زیاد مناسب ترین انتخاب می‌توانند باشند.

همچنین اگر در شهرهای جنوبی زندگی می‌کنید روکش‌های چرمی به دلیل گرمای بیش از حد و تابش مستقیم آفتاب می‌توانند بدترین گزینه برای انتخاب نوع روکش صندلی باشند چرا که باعث گرمای بیشتر می‌شوند.

  • کفپوش ماشین

کفپوش کف کابین تنها برای اسپرت کردن ماشین نمی باشد بلکه بهتر از  آن برای تمام خودروها استفاده کنیم. چرا که ضمن زیبایی از کفپوش اصلی خودرو که به طور معمول از متریال بسیار ساده ساخته شده است محافظت میکند و از کثیف شدن خودرو جلوگیری میکند.

اسپرت کردن ماشین با کفپوش

علت اینکه از کفپوش کابین برای اسپرت کردن ماشین میتوان استفاده کرد وجود انواع مختلف آن است که در مدل، رنگ و طرح‌های مختلف وجود دارد می‌باشد. این کفپوش‌ها میتوانند از نوع پارچه ای، سه بعدی، پلاستیکی، حصیری، نمدی و ژله‌ای باشند. هریک از این کف پوش‌ها دارای قیمت‌های متوعی هستند چرا که که هریک مزایا و معایب خاص خود را دارند و نوع جذب آنها در برابر گرد و خاک و آب تاثیر گذار می‌باشند.

  • روکش فرمان

روکش فرمان از دسته لوازمی می‌باشد که برای اسپرت کردن ماشین استفاده می‌شود. به طور معمول فرمان خودروهای معمولی دارای متریال سخت و خشکی هستند که میتواند باعث اذیت راننده به خصوص در رانندگی‌های طولانی مدت شود. به همین دلیل از روکش فرمان میتوان در تمام خودروها و در هر زمان استفاده کرد.

روکش فرمان-اسپرت کردن ماشین

روکش فرمان اسپرت در انواع مختلف از جمله چرمی، خزدار، سیلیکونی، طرح چوب، فانتزی و … در بازار لوازم یدکی موجود می‌باشد که بسته به سلیقه و هزینه میتوانید آنها را خریداری و خودتان آنها را بر روی فرمان جایگذاری کنید.


لوازمی که میتوانید در بدنه خودرو را تغییر و به حالت اسپرت تغییر دهید میتواند شامل رینگ، لاستیک، زه، چراغ، سپر، شیشه، سراگزوز، ارتفاع ماشین، بال و … باشد.

رینگ‌های اسپرت

رینگ‌ها از قطعات مهمی می‌باشد که نقش بسیار پر رنگی در نمای خودرو دارند و در ظاهر بسیار تاثیرگذار هستند. تعویض رینگ‌های فابریک و شرکتی با رینگ‌های اسپرت سریعترین و بهترین روش برای اسپرت کردن ماشین می‌باشد. رینگ اسپرت این روزها در میان جوانان از محبوبیت بالایی برخوردار است و اغلب بلافاصله پس از خرید یک خودرو به فکر تعویض رینگ‌ها و زیباسازی خودرو به کمک نمونه‌های اسپرت تر می‌افتند. از سوی دیگر مزایای رینگ اسپرت تنها به زیبایی و جلوه بیشتر خودرو خلاصه نمی‌شود.

افزایش سایز رینگ و لاستیک‌ها علاوه بر جلوه بیشتر به افزایش فرمان پذیری خودرو نیز کمک می‌کند. این موضوع به‌خصوص در پیچ‌های تند به یاری رانندگان می‌آید. به همین دلیل است که در خودروهای مسابقه‌ای از رینگ اسپرت استفاده می‌کنند چراکه کنترل و فرمان پذیری در سرعت بالا در چنین شرایطی حرف نخست را می‌زند.

اسپرت کردن ماشین

مزایای رینگ اسپرت

علاوه بر فرمان پذیری و افزایش قدرت مانور، رینگ اسپرت کردن خودرو به دلیل افزایش سطح تماس لاستیک با آسفالت به کاهش خط ترمز و کاهش سریع‌تر سرعت خودرو هنگام ترمزگیری‌های شدید نیز منجر می‌شود. البته این موضوع به جنس لاستیک و نوع آج‌های آن نیز بستگی دارد چراکه ممکن است در صورت استفاده از لاستیک نامناسب و غیراستاندارد نتایج معکوسی دریافت کنید. مزیت دیگر رینگ اسپرت زیبایی بیشتر خودروهاست. به‌خصوص در خودروهای با عرض زیاد که موجب تناسب بیشتر در تمام مجموعه خودرو می‌شود.

اسپرت کردن ماشین

معایب رینگ اسپرت

از قیمت بالای تعویض رینگ و لاستیک که بگذریم عمده‌ترین مشکل، انجام این کار توسط افراد غیرمتخصص است. تشخیص نادرست سایز مناسب رینگ و لاستیک از مشکلات رایجی است که پس از گذشت مدت زمانی اندک هزینه‌های جانی و مالی فراوانی به رانندگان تحمیل می‌کند. لاستیک‌های پهن‌تر با ارتفاع کم موجب کاهش نرمی و راحتی خودرو می‌شوند و عمر کمک فنرها را کم می‌کند. در نتیجه با عبور از کوچک‌ترین دست‌اندازها ماشین با تکانه‌های شدیدی مواجه می‌شود و صدای زیادی وارد اتاقک خودرو می‌گردد، ضرباتی که پیش‌تر توسط لاستیک و سیستم تعلیق و فنربندی خودرو جذب می‌شد اما اکنون به‌طور مستقیم به جلوبندی منتقل می‌شوند.

سفت شدن فرمان از دیگر معضلاتی است که با رینگ اسپرت کردن  چرخ‌ها با آن مواجه خواهید شد به‌طوری‌که برای چرخش فرمان به نیروی بیشتری نسبت به قبل نیاز خواهید داشت. علت این مشکل افزایش سطح تماس لاستیک با سطح زمین است. البته این موضوع در خودروهایی با سیستم فرمان هیدرولیک به‌مراتب کمتر خواهد بود. افزون بر این لاستیک‌های پهن بر روی برف عملکرد مناسبی ندارد و به دلیل سطح اتکای بیشتر همانند چوب اسکی عمل می‌کنند. البته سازندگان لاستیک‌های استاندارد با طراحی آج‌های مناسب این مشکل را تا حدودی حل کرده اند اما در نمونه‌های غیراستاندارد همچنان این مشکل به وضوح دیده می‌شود.

یکی از مشکلاتی که به وفور در خودروهای رینگ اسپرت مشاهده کرده ایم گیر کردن لاستیک‌ها به لبه‌های گلگیر خودروها در هنگام پیچیدن یا عبور از سرعت‌گیرها است که به دلیل استفاده از رینگ و لاستیک بزرگ‌تر و کاهش هم‌زمان ارتفاع خودرو رخ می‌دهد. همچنین باید این نکته را به یاد داشته باشید که خودروهای رینگ اسپرت به دلیل نیاز به نیروی بیشتر برای حرکت از مصرف سوخت بالاتری هم برخوردار هستند.

لاستیک‌های اسپرت

لاستیک‌های خودرو در دو نوع پهن و اسپرت در بازار لوازم یدکی به فروش می‌رسند. از لاستیک‌های اسپرت میتوان برای اسپرت کردن ماشین استفاده کرد. لاستیک‌های اسپرت پهنای بیشتری نسبت به لاستیک‌های فابریک دارند.

اسپرت کردن ماشین

چراغ‌های اسپرت

برای اسپرت کردن ماشین خود استفاده از چراغ‌های اسپرت توصیه می‌شود.

اسپرت کردن ماشین

چراغ‌های جلو

چراغ‌های جلو بسیار به چشم می‌آیند و شاید در نگاه اول به چراغ‌ها جذب شوید. چراغ‌های اسپرت (نئون) جلوه ی فوق العاده ایی به خودرو می‌بخشند.

بهترین نوع لامپی که میتوانید برای اسپرت کردن ماشین خود استفاده کنید لامپ‌های مدل هدلایت است.

چراغ‌های مه شکن و پروژکتور

چراغ‌های اسپرت مه شکن و پروژکتور در مدل‌های مختلفی چون لیزری و کریستالی وجود دارند که میتوانید برای اسپرت کردن ماشین خود از آنها بهره ببرید.

سر اگزوز

برای اسپرت کردن ماشین تعویض سر اگزوز گزنه خوبی می‌باشد. چرا که با ایجاد زیبایی و میزان صدای تولیدی علاقه مندان بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. این اگزوزها دارای  انواع و سایزهای مختلفی وجود دارند.

اسپرت کردن ماشین

سپرهای اسپرت

سپرهای اسپرت نقش بسیار مهمی در اسپرت کردن ماشین دارند. در حال حاضر سپرهای بسیاری در بازار لوازم یدکی وجود دارند که با توجه به سلیقه مورد نظر میتوانید نسبت به خرید آنها اقدام کنید.

تقویت موتور خودرو

همه‌چیز ظاهراً به زیبایی خلاصه نمی‌شود. برخی به دنبال افزایش قدرت پیشرانه خودروی خود نیز هستند. افزون بر این جوانان معتقدند که تقویت موتور خودرو موجب زیباتر شدن صدای آن می‌شود. معمولاً تقویت موتور خودرو از بستن فیلترهای هوا آغاز شده و با بستن استرس بار برای افزایش میزان تعادل مخصوصاً برای ماشین‌های رینگ اسپرت و خوابیده و بستن هدرز برای افزایش 5 تا 15 اسب بخاری قدرت موتور همراه می‌شود.

کاهش ارتفاع خودرو

روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که معمولاً دارندگان خودرو چون در آخرین مرحله به فکر آن می‌افتند به دلیل کمبود بودجه ارزان‌ترین راه را انتخاب می‌کنند. در این شیوه با پرداخت چند هزار تومان به مکانیک کمک فنر خودرو را بریده و ارتفاع ماشین را کاهش می‌دهند. این کار اگرچه هزینه کمی دارد اما باعث خشک‌تر شدن ماشین و کوتاه شدن عمر فنرها می‌شود.

اسپرت کردن ماشین

روش منطقی‌تر پیچ و مهره‌ای کردن فنر خودرو است. در این شیوه برای نرمی بیشتر فنر را با روغن یا واسکازین پر می‌کنند. البته به‌منظور کاهش ارتفاع باید ابتدا فنرلول کمک نفر را تعویض کنید. البته فنر لول اسپرت سایزهای متنوعی دارد که مناسبترین آنها سایز 32 است. سایزهای پایین تر نظیر 30 و 28 موجب نزدیک شدن بیش از حد ماشین به زمین می‌شوند.