بال خودرو چگونه کار می‌کند؟

زمانی که سرعت خودرو بالا می‌رود، جریان هوای اطراف کنترل و پایداری خودرو را سخت می‌کند. عمده جریان هوا که کنترل خودرو را دشوار می کند در قسمت عقب خودرو و روی بدنه است به همین دلیل مهندسان برای حفظ تعادل خودرو از قطعه‌ای بهره گرفته‌اند تا جریان هوا را به سمت پایین خودرو هدایت کند؛ به این قطعه بال عقب و به نیروی به وجود آمده در اثر عملکرد‌ آن، دان فورس (Downforce) یا نیروی رو به پایین می‌گویند.

عملکرد بال عقب خودرو باعث می‌شود که قسمت عقب آن سبک نشود و کنترل خودرو در سرعت بالا و پیچ‌ها آسان تر باشد. اسپویلر با باله متفاوت است و نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شود. باله (یک قطعه آیرودینامیکی) وظیفه دارد که نیروی فورس دان ایجاد کند در حالی که اسپویلر وظیفه کنترل هوای اطراف خودرو و حفظ تعادل آن را به عهده دارد.

بال عقب خودرو از چه چیزی ساخته می‌شود؟

اسپویلرها معمولا از سیلیکون، فایبرگلاس، فیبر کربن و پلاستیک ABS ساخته می‌شود. این قطعه مهم پس از مدتی می‌شکند و از بین می‌رود به همین دلیل باید از اسپویلرهای با کیفیت استفاده کرد. بیشتر بال‌های عقب خودرو از پلاستیک ABSساخته می شود چراکه هزینه کمتر و شکل مناسبی دارد. بال‌های ساخته شده با فیبرکربن و فایبرگلاس هزینه نسبتا بالایی دارد.

اهمیت اسپویلر در خودرو

بال خودرو در سرعت‌های بالا به خودرو تعادل می‌بخشد و اگر وجود نداشته باشد کنترل خودرو بسیار سخت و دشوار می‌شود. از سویی دیگر استفاده از بال‌های عقب مناسب بسیار مهم است چراکه اگر این قطعه ترک بردارد به درستی عمل نمی‌کند. در انتخاب اسپویلر باید دقت شود. این قطعه هرچه کوچکتر باشد نتیجه بهتری را به همراه دارد. امروزه از اسپویلرها به عنوان یک قطعه تزئینی در برخی خودروها استفاده می‌شود و افراد برای اسپرت کردن اتومبیل بال‌های بزرگ و عجیب روی خودرو نصب می‌کنند.

چند نکته درباره بال عقب خودرو

  • بال عقب خودرو در خودروهای معمولی کارایی ندارد
  • بال عقب در خودروهای اسپرت دربرابر هوا مقاومت می‌کند
  • اسپویلر در برخی از خودروها به شکل الکتریکی طراحی شده است و تنها در سرعت‌های بالا از جای خود خارج می‌شود
  • در صورت اشتباه نصب کردن بال عقب، این قطعه نتیجه عکس نشان می‌دهد
  • بال‌های بزرگ تاثیری بر عملکرد خودرو نخواهند داشت
  • نصب بال خودرو باید زیر نظر فرد متخصص انجام شود
  • اسپویلر بعد از مدتی می شکند یا ترک برمی‌دارد که در این صورت باید تعویض شود
  • قبل از نصب اسپویلر روی خودرو باید از جواب دادن آن روی خودرو مطمئن شوید‌ (قبلا روی خودرو مشابه آزمایش شده باشد)