سقف پانوراما چیست؟

واژه پانورامیک (Panoramic) از ریشه کلمه انگلیسی پانوراما (Panorama) گرفته شده است که خود ریشه ای یونانی دارد. این واژه در قرن هجدهم میلادی از ترکیب کلمه انگلیسی پَن (Pan) به معنای تمام و کامل و کلمه یونانی هوراما (Horama) به معنای منظره و نما تشکیل شده است که در ترکیب با یکدیگر معنای کلی منظره کامل، دید باز و افق مطلق است. این واژه در عکاسی نیز کاربرد بسیار زیای دارد و معمولا به کادر عکاسی یا فیلمبرداری گفته می شود که کاملا باز و بدون حضور هیچ گونه مداخله و شکستگی در کادر است. در انگلیسی این واژه به صورت صفت پانورامیک (به معنای دارای ویژگی وخاصیت پانوراما)، استفاده می شود اما در زبان فارسی ما آن را به صورت پانوراما خطاب می کنیم.

حال تصور کنید سقف استاندارد خودروها به جای فلز با شیشه های بزرگ پوشیده شده و تا جای ممکن ابعاد کلی سقف را در بر بگیرد. آن زمان است که دید بسیار باز و بدون مداخله ای از نمای کلی آسمان پیش روی سرنشینان قرار خواهد گرفت. به همین دلیل این آپشن را سقف پانوراما خطاب می کنند.

اولین سقف پانوراما در سال 1953 روی خودرو مفهومی لینکلن (با تلفظ صحیح لینکِن/زیرمجموعه لوکس ساز فورد) در مدل XL500 ارائه شد که از سقف کامل و یکپارچه از جنس پلکسی گلس (نوعی پلاستیک) بهره می برد. با این حال سقف های پانوراما حدود دو دهه است که به شکل گسترده تری در صنعت جهانی خودرو به کار گرفته می شود.

این نوع سقف ها ممکن است از شیشه های یکپارچه و کاملا ثابت یا متحرک (مون روف/Moonroof) تشکیل شده باشند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این نوع سقف ها خواهیم پرداخت.

مزایای سقف پانوراما

سقف پانوراما یک آپشن جذاب و لذت بخش برای هر خودرویی به شمار می رود، این سقف برای بار اول از طرف کمپانی شورولت طراحی شد و این کمپانی پرطرفدار در سال ۲۰۰۸ میلادی و در یکی از خودروهای خود با نام کروز از سقف پانوراما استفاده کرد. در ادامه با مزایای سقف پانوراما آشنا می شوید.

1-فاکتور زیبایی

جای تردید نیست که خودروهای مجهز به سقف پانوراما به دلیل تیرگی شیشه روی سقف هم از نمای بیرون و هم از نمای داخل بسیار جذاب به نظر می رسند. این موضوع پدیده جدیدی نیست و از گذشته های دور (و حتی امروز) همواره تلاش می شد تا در ترکیب رنگ های عرضه شده خودروها، تضاد رنگ سقف و بدنه رعایت شود.

2-نفوذ نور بیشتر

زمانی که کل سقف خودرو را با شیشه جایگزین کنید، نور ورودی به اتاق خودرو به مراتب بیشتر خواهد شد. در نتیجه نیازی به استفاده از سیستم روشنایی در داخل خودرو به منظور مطالعه نخواهد بود.

3-دلبازی نمای داخلی

با تجهیز خودرو به سقف پانوراما ، سرنشینان خودرو بخش بزرگ تری از آسمان را پیش روی خود خواهند دید. این مهم به دلباز و بزرگ جلوه کردن نمای داخلی خودرو کمک بسیار زیادی می کند و حس ترس و خفگی از فضای بسته داخل خودرو را در مسافت های طولانی از سرنشینان دور می کند.

4-پرستیژ بالاتر

آپشن سقف پانوراما هنوز هم در صنعت خودرو آپشنی کمیاب و نادر به حساب می آید. در نتیجه تملک خودرویی مجهز به سقف پانوراما می تواند از دیدگاه اجتماعی در دید بسیاری از خریداران، با پرستیژ و کلاس بالاتر همراه باشد.

اگر سقف پانوراما این اندازه مزیت به همراه دارد، پس چرا میزان استفاده از آن آنقدر کم و نادر است؟ پاسخ این پرسش مهم با مطرح کردن معایب سقف پانوراما به سرعت مشخص خواهد شد.

معایب سقف پانوراما

سانروف به صورت یک قاب فلزی با صفحه روی خودرو نصب شده است. صفحه ای است که در سقف وسیله نقلیه بریده می شود ، صفحه شیشه ای آن به سمت داخل می لغزد تا هوا و نور وارد شود. سقف پانوراما همان صفحه است ، با این وجود ، بزرگتر است و به شما اجازه می دهد تا نور حتی در حالت بسته بسته شود. اما همین سقف جذاب معایبی دارد که در ادامه به آنها اشاره شده است.

1-قیمت

اولین فاکتور منفی در خودرو مجهز به سقف پانوراما فاکتور قیمت نهایی است. در بیشتر خودروهای معمولی آپشن سقف پانوراما به سادگی بیش از 3000 دلار به قیمت نهایی خودرو مورد نظر می افزاید. این رقم در خودروهای خاص تر و لوکس تر به مراتب بیشتر خواهد بود. چنین قیمتی برای کسب تنها یک آپشن باعث می شود آپشن سقف پانوراما، یکی از گران قیمت ترین آپشن های قابل سفارش میان خودروهای مدرن امروزی باشد.

2-افزایش دما در داخل

استفاده از سقف پانوراما در خودروها موجب نفوذ نور بیشتر به فضای داخل کابین می شود. اگرچه خودروها معمولا به سایبان سقف مجهز هستند اما ورود نور مستقیم آفتاب به داخل اتاق خودرو دقیقا به معنای ایجاد اثر گلخانه ای و افزایش شدید دما در داخل کابین، مخصوصا در مناطقی است که آفتاب بر آن عمود تابیده و در تابستان همواره هوا صاف است. این موضوع باعث می شود فضای داخلی خودرو به شدت گرم شده و سیستم تهویه خودرو زیر بارسنگین تری برود تا بتواند هوای داخل خودرو را به دمای مطلوب برساند. همچنین سیستم تهویه باید مدت زمان بیشتری در طول روز روشن بماند تا دمای داخل کابین بیش از حد بالا نرود. به همین دلیل سقف پانوراما در مناطق نزدیک به خط استوا و کشوری همانند استرالیا چندان طرفدار ندارد.

3-سستی ساختار سقف و شاسی

سقف یکی از مهم ترین و موثرترین بخش ها در استحکام شاسی خودرو، مخصوصا در خودروهای مجهز به شاسی یکپارچه (مونوکوک) است. ایجاد سوراخی بزرگ در ساختار سقف به منظور ایجاد فضا برای نصب و استفاده از سیستم سقف پانوراما به معنای ضعیف سازی استحکام بدنه خودروست. این موضوع در دراز مدت می تواند به خستگی فلز بدنه منجر شود یا اینکه مهندسان مجبور هستند برخی نقاط خودرو را مستحکم تر از استاندارد طراحی و تولید کنند. در نتیجه به وزن نهایی خودرو به شکل چشمگیری اضافه می شود.

4-وزن اضافه در جایی که نباید

سقف پانوراما معمولا از شیشه یکپارچه و پیوسته ای تشکیل می شود که جایگزین ورق فلزی سبک استفاده شده در سقف استاندارد خودرو می شود. مجموعه سقف پانوراما به همراه موتورهای باز و بسته کننده بخش سانروف، ریل ها، قاب نگهدارنده و سایه بان آن ها، وزن قابل توجهی به بالاترین قسمت خودرو اضافه می کند. این موضوع توازن وزنی و نقطه ثقل خودرو را برهم زده و تاثیر منفی بزرگی بر فرمانپذیری و پایداری خودرو می گذارد.

5-احتمال شکستن و بروز نشتی

سقف پانوراما عملا یک شیشه مسطح و بسیار بزرگ است که در معرض المان های طبیعی قرار دارد. در نتیجه بروز باد و طوفان و تگرگ می تواند برای خودروهای مجهز به سقف پانوراما بسیار خطرناک باشد چرا که احتمال شکستن آنها در اثر بارش تگرگ یا فرو افتادن اشیا پروی آن بسیار زیاد است. از آن گذشته سقف پانوراما همانند سانروف نیازمند رسیدگی است و ممکن است در دراز مدت با از دست رفتن آب بندی و بروز نشتی مواجه شود. در این صورت هزینه تعمیرات بسیار گزاف خواهد بود.

6-افزایش پیچیدگی و هزینه ها

خودرو به خودی خود وسیله ای پیچیده و نیازمند سرویس های دوره ای است. افزودن مکانیزم سنگین، پیچیده و گران قیمتی چون سقف پانوراما به آن می تواند به هزینه های نگهداری و سرویس های دوره ای خودرو به شکل قابل توجهی اضافه کن. ناگفته نماند که هزینه تعمیرات سقف پانوراما در صورت بروز نشتی یا خرابی به مراتب از هزینه تعمیرات سانروف بیشتر است.

7-کاهش فضای سر

به دلیل نیاز به جا دادن ساختار مستحکم تر سقف، شیشه ها، ریل ها و موتورها درون سقف مجهز به شیشه پانوراما، ضخامت داخلی سقف بسیار بیشتر از حالت استاندارد می شود. این موضوع به شکل چشمگیری از فضای سر سرنشینان می کاهد و برای افراد قد بلند دردسر آفرین می شود.