نشت مایعات از خودرو اولین نشانه ایجاد مشکل در خودرو است. نشت مایعات روی عملکرد خودرو تاثیر می‌گذارد. هر سیالی در خودرو نقشی را به عهده دارد که نشست آن سبب کاهش سطح و در نتیجه اختلال در عملکرد قطعات خودرو می‌شود. از آنجایی‌که بی‌توجهی به این موضوع می‌تواند دردسر‌ساز باشد و خسارات زیادی را به اتومبیل شما وارد کند توصیه می‌شود که مایعات ماشین را به‌صورت دوره‌ای و مرتب چک کنید تا از کم شدن آن‌ها مطلع شوید و در صورت لزوم آن‌ها را سرریز کنید.

دلیل نشت مایعات از اتومبیل چیست؟

گفتیم که دلیل نشت مایعات خودرو می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد مثلا تصادفات رانندگی یکی از اصلی ترین آن ها می باشد که بلافاصله بعد از تصادفات می بینیم که نشتی صورت می گیرد. بعد از این که یک تصادف اتفاق می افتد می بایست تمامی قطعات خودرو را بررسی کنید و مهم ترین چیز این که زمانی نشتی در تصادفات اتفاق می افتد که تصادف از روبروی صورت بگیرد. این نشتی معمولا از رادیاتور می باشد و آب رادیاتور خالی خواهد شد که این می تواند باعث بالا رفتن دمای موتور شده و می تواند صدمات بسیار زیادی رات به بار آورد.

نشت مایعات خودرو

دلیل نشت مایعات خودرو می تواند به فرسودگی قطعات نیز مربوط باشد اگر یک قطعه مثلا لوله های انتقال دهنده آب رادیاتور فرسوده باشند می توانند سوراخ شوند و این مسئله باعث نشتی مایعات خودرو می شود. این دو عامل دلیل های اصلی در نشت مایعات هستند و در صورت مشاهده نشتی می بایست سریعا آن ها را بر طرف کرد چرا که می توانند باعث بروز مشکلات فراوان به خصوص در موتور اتومبیل شوند.

در این مطلب سعی کرده‌ایم به مواردی اشاره کنیم که دلیل نشت مایعات خودرو شما بوده و دانستن آن در صورت بروز چنین مشکلی کمک‌کننده خواهد بود.

– در گام اول ماشین را روی یک سطح صاف قرار دهید

ماشین را در یک سطح صاف قرار داده و به مدت یک شب آن را جابجا نکنید. در برخی موارد برای این اینکه بهتر بتوانید محل نشت را پیدا کنید بهتر است ماشین را بوسیله جک بالا ببرید یا روی چال مکانیکی قرار دهید.

– در گام دوم از یک تکه یا مقوا استفاده کنید

برای اینکه بتوانید راحت‌تر محل نشت و نوع مایع را تشخیص دهید بهتر است از یک تکه مقوای سفید یا کاغذ استفاده کنید تا مقدار و رنگ مایع ریخته شده روی مقوا قابل مشاهده باشد.

1 - نشت روغن موتور

وجود قطرات در زیر سیستم موتور خودرو به معنی نشتی روغن موتور است. یکی از راه‌هایی که می‌توان مطمئن شد که مایع روغن موتور است بررسی جنس و بوی روغن از روی گیج است. اگر روغنی که با گیج از محفظه روغن موتور خارج کردید با مایعی که نشت داده یک رنگ و بو داشته باشد یعنی روغن موتور خودرو نشتی دارد. وجود اشکال در واشر سرسیلندر، فیلتر روغن، مخزن روغن و تسمه تایم سبب نشت روغن موتور می‌شود.

2 -  نشت روغن گیربکس

رنگ این روغن در بازه بین صورتی تا قهوه‌ای است. این رنگ به کارکرد روغن و برند آن نیز بستگی دارد. غلظت آن مانند روغن‌موتور است و مانند آن لغزنده است، تا جایی که گاها با روغن موتور اشتباه گرفته می‌شود. اگر مقدار نشتی روغن گیربکس در خودروی شما زیاد است است باید به متخصص مراجعه کنید.
نکته:  نشت روغن گیربکس معمولاً در گیربکس‌های اتوماتیک بیشتر است.

3 - نشت روغن ترمز

روغن ترمز تقریبا با سایر روغن‌های خودرو متفاوت است. این روغن نسبتا شفاف رنگ زرد یا آبی روشن دارد و غلظت آن نیز متوسط است. قسمت‌هایی مانند سیلندر، لوله‌های روغن ترمز و واشرهای سیستم ترمز می‌تواند از مهمترین قسمت‌هایی باشد که روغن ترمز از آن نشت کند. اگر مشکوک به نشت روغن ترمز هستید با خودرو رانندگی نکنید چرا که کاهش سطح روغن ترمز سبب اختلال در عملکرد سیستم ترمز می‌شود. یکی از راه‌های جلوگیری از نشت روغن ترمز استفاده از نمونه‌های با کیفیت آن است.

4 - نشت روغن هیدرولیک فرمان

رنگ این روغن معمولاً به رنگ قرمز است و بوی خاصی دارد. کاهش این روغن یا خرابیِ سیستم هیدرولیک باعث می‌شود که فرمان خشک شود و دیگر به راحتی قبل نباشد.
اگرچه که نشت روغن هیدرولیک فرمان  به ندرت اتفاق می‌افتد، همیشه سعی کنید با بررسی‌های دوره‌ای مقدار روغن را در حد استاندارد حفظ کنید.

5 - نشت مایع خنک‌کننده موتور

مایعات مربوط به سیستم خنک کننده خودرو معمولا به رنگ سبز و بوی تند است. بوی این مایع به حدی است که می‌توان به راحتی آن را از داخل خودرو نیز احساس کرد. البته ضد یخ‌ خودروهای امروزی اغلب به رنگ نارنجی است. کنار موتور، واشر سرسیلندر،‌ رادیاتور و واتر پمپ از نواحی است که این مایع معمولا نشتی می‌دهد. مایع خنک کننده خودرو به دلیل رقیق بودن بعد از نشتی جاری می‌شود.

6 - نشت آب از زیر ماشین

آب یکی از مایعاتی است که نشت آن نگران کننده نیست. دلیل کارکردن سیستم تهویه مطبوع سبب جمع شدن آب در زیر آن می‌شود. تشخیص نشتی آب بسیار ساده است چراکه رنگ و بویی ندارد.

7 -  نشت آب کولر ماشین

نشت آب کولر در تابستان‌ها اصلا چیز عجیب و نگران‌کننده‌ای برای خودرو نیست. ماجرا از این قرار است که کولر خودرو رطوبتی را که در اتاقک آن به‌وجود آمده، جمع‌آوری می‌کند و آن رطوبت را در قالب قطرات آب از لوله تخلیه اپراتور خالی می‌کند.

8 – نشت شیشه شوی

شیشه شوی خودرو رنگ مشخصی ندارد. در صورت نشتی  شیشه شوی قطرات آن در قسمت زیرین شیشه خودرو دیده می شود.

یکی از اولین نشانه‌های خرابی یک سیستم نشت مایعات از آن است. روغن‌ها در روانکاری و جلوگیری از اصطکاک قطعات نقش به سزایی دارند بنابراین نادیده گرفتن آنها سبب آسیب به قطعات خودرو می‌شود. عملکرد نادرست فرمان خودرو، کار نکردن ترمز‌ها و آسیب به موتور از خطراتی است که در صورت بی توجهی به نشت مایعات، خودرو را تهدید می‌کند.

9 -  علت نشت بنزین از زیر ماشین

بنزین هم یکی از مایعات خودرو است که می‌تواند نشت کند و خطرات زیادی هم به‌وجود بیاورد. دلایل نشت بنزین و زیختن آن زیر خودرو موارد زیر است:

– بنزین‌زدن زیاد یعنی بیشتر از مصرف باعث می‌شود که بنزین نشت کند و زیر ماشین بریزد.

– خرابی انژکتور هم از دلایل نشت بنزین است؛ بنزین می‌تواند از انژکتور سوخت نشت کند. اگر انژکتور به‌درستی نصب نشده باشد هم سوخت نشت می‌کند.

– باک خودرو هم در معرض آسیب‌هایی است؛ سوراخ‌شدن در اثر آلاینده‌های جاده و فرسایش، باک را کهنه می‌کنند و باعث نشت بنزین می‌شود.

– خرابی لوله‌های انتقال سوخت هم دلیل دیگر نشت بنزین و ریختن آن زیر ماشین است. گاهی شلنگی که بنزین از راه آن به سمت باک می‌رود، سوراخ می‌شود یا نشتی دارد. نصب نادرست این شلنگ هم مشکلی مشابه ایجاد می‌کند.

نحوه پیدا کردن نشتی اتومبیل

در اینجا به شما یاد می دهیم که چه طور می توانید برای پیدا کردن نشتی اتومبیل از مایع نشت یاب استفاده کنید این مایه دارای یک خاصیت شبرنگ می باشد که با استفاده از چراغ قوه های یو وی قابل مشاهده می باشد. دلیل نشت مایعات خودرو را می توانید با استفاده از این مایع پیدا کنید . به منظور انجام این کار ، می بایست مقداری از این مایع را در درون مخازن مختلف اتومبیل بریزید و صبر کنید تا مایع کاملا در لوله ها و قسمت های مختلف خودرو جریان پیدا کند و اگر از زیر اتومبیل نشتی بود که نمی توانستید جای آن را مشخص کنید می توانید به راحتی با استفاده از این مایع و چراغ قوه آن این کار را انجام دهید. دلیل نشت مایعات خودرو با استفاده از مایع نشت یاب بسیار راحت است و بیشتر مکانیک ها از آن استفاده می کنند. برای انیکه بتوانید بهتر نشتی را پیدا کنید بهتر است که از عینک های مخصوص استفاده کنید تا نور ماورا بنفش را بهتر به دیدتان انتقال بدهند.

کلام آخر

یکی از اصلی ترین دلیل نشت مایعات خودرو تصادفات و یا پوسیدگی قطعات مختلف می باشند که می بایست به آنها رسیدگی شود. هنگامی که می بینید مایعی از زیر اتومبیل نشت کرده است می بایست آن را مورد بررسی قرار دهید تا ببینید که نوع آن چیست؟اگر روغن باشد می بایست ببینید از کدام قسمت خودرو که دارای روغن است نشتی صورت گرفته است.

دلیل نشت مایعات خودرو به خصوص بنزین بسیار مهم هستند چرا که اگر این مایعات وجود نداشته باشند و یا موجب احتراق شوند می توانند موجب صدمات جبران ناپذیری شوند مانند صدمات جانی.

امیدواریم با شناختن راه‌های بررسی نشتی این مایعات و مشکلاتی که ممکن است به‌وجود آورند بتوانید با بررسی‌ دقیق، نشتی مایعات از خودرو را تشخیص دهید و از بروز خرابی‌ها یا خطرات احتمالی جلوگیری به‌عمل آورید.

در این بخش در الو میتسوبیشی ، تلاش ما بر این بود که تمامی آنچه لازم بود در رابطه با دلایل نشت خودرو ؛ را در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم ؛ امید است با مطالعه این بخش به جواب تمامی سوالات خود در این باره دست پیدا کنید .

برگرفته از سایت https://carworks.ir/ و https://khodro45.com/ و https://karnameh.com/