گیربکس های اتوماتیک دایون  Y5  

    

شرکت دایون یکی از کمپانی های خودروسازی قدیمی در کشور چین است که فعالیت خود را از سال ۱۹۸۷ آغاز کرد و دایون Y5 یکی از تولیدات این شرکت محسوب میشود.

تعمیر و فروش گیربکس های اتوماتیک دایون Y5 در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک ایران اروپا دایون Y5 یک خودروی شاسی بلند سایز بزرگ ۷ نفره و اولین محصول مونتاژی گروه خودروسازی ایلیا است که از آبان ۱۴۰۰ در کشور عرضه شده و خدمات پس از فروش این خودرو بر عهده شرکت کیان موتور است.

دایون Y5 مجهز به یک پیشرانه ۲ لیتری توربو شارژ و یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک است که وظیفه انتقال نیرو به هر چهار چرخ را بر عهده دارد و برخلاف بسیاری از کراس آورهای چینی این خودرو، قدرت عبور از مسیرهای آفرودی را خواهد داشت و راننده برای توزیع قدرت، حق انتخاب دارد و میتواند قدرت را تنها به دیفرانسیل عقب و یا دو دیفرانسیل منتقل کند.


نکته : هیچ گاه در زمان حرکت و قبل از توقف کامل خودرو، جعبه دنده را از حالت D به حالت N یا P قرار ندهید زیرا باعث فشار و خرابی گیربکس های اتوماتیک میشود.

مشخصات فنی دایون   Y5
موتور
۴سیلندر ۱۶ سوپاپه
حجم موتور
۱۹۹۷سی سی
انتقال نیرو
دو دیفرانسیل
حداکثر قدرت موتور
۲۰۲اسب بخار
گشتاور
۲۸۰نیوتن متر گشتاور
جعبه دنده
۶دنده اتوماتیک
حداکثر سرعت
۱۸۰کیلومتر در ساعت
شتاب ۰ تا ۱۰۰
۱۱ثانیه
مصرف سوخت ترکیبی
۹.۳لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر

تعمیر و فروش گیربکس های اتوماتیک دایون Y5 در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک ایران اروپا

گیربکس های اتوماتیک به دلیل انتقال گشتاور موتور از طریق جریان روغن به گیربکس و ساختار هیدروالکترومکانیکی آن، نسبت به ماشین هایی که دنده دستی دارند نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد زیرا هزینه نگهداری این نوع گیربکس ها بالاست.

توصیه‌های مهم در رابطه با نگهداری و افزایش طول عمر گیربکس های اتوماتیک دایون Y5 :

 1. در      خودروهای دنده اتوماتیک مانند دایون Y5 با توجه به      زمانبندی و کیلومتر تعیین شده توسط شرکت سازنده روغن گیربکس آن را تعویض      کنید.
 2. از  روغن گیربکس متناسب با خودروی خود استفاده کنید زیرا در صورت ریختن روغن نامرغوب و اشتباه داخل گیربکس باعث خسارتهای سنگین به گیربکس خواهد شد.
 3. سرویس های دوره ای را فراموش نکنید و حداقل سالی یک بار برای اطلاع از وضعیت گیربکس خودروی خود به یک تعمیرگاه مجرب مراجعه کنید تا مواردی مثل نشتی روغن و یا هر وضعیت غیر عادی دیگر را بررسی کنید و هم چنین میزان سطح روغن گیربکس و رنگ و  بوی آن را چک کنید تا از بروز ایراد در گیربکس جلوگیری کنید.
 4. پدال گاز را نرم فشار دهید با توجه به طرز کار گیربکس های اتوماتیک دایون Y5، فشار دادن زیاد و نامنظم پدال گاز باعث ضربه به گیربکس میشود و عمر آن را کاهش میدهد.
 5. از خودرویتان به عنوان یدک کش استفاده نکنید زیرا باعث اکسید شدن ویا سوختن روغن  گیربکس شده و در نتیجه منجر به آسیب رسیدن به گیربکس و قطعات داخلی آن میشود.
 6. مجموعه سنسورها و مدارهای الکترونیکی گیربکس های اتوماتیک دارای حساسیت بالایی هستند  بنابراین توصیه میشود هرگز آنها را موتورشویی نکنید.
 7. در خودروهای دنده اتوماتیک مانند دایون Y5 به علائمی مثل تقه زدن گیربکس های اتوماتیک، زوزه کشیدن گیربکس، گاز هرز خوردن و...... توجه کنید و هرگونه تغییر در صدا، سرعت و عمل تعویض دنده و دور موتور را جدی بگیرید و فورا به یک تعمیرکار مراجعه کرده تا ایراد بوجود آمده را رفع کند.
 8. کمپانی های خودروسازی با گذشت زمان برنامه های جدیدی را برای نرم افزار گیربکس ارائه میدهند برنامه کامپیوتر گیربکس خودروی خود را هر ۲ سال یک بار به روز رسانی کنید.
 9. هنگام تعویض دنده میزان فشار بر روی پدال گاز کمتر کنید تا دور موتور پایین بیاید و عمل تعویض دنده صورت گیرد هرچه تعویض دنده در دور موتور پایین تر انجام شود قطعات گیربکس کمتر آسیب دیده و کارایی و عمر گیربکس نیز بیشتر خواهد شد.
 10. خطاهای مربوط به گیربکس های اتوماتیک دایون Y5 را جدی بگیرید و فورا برای رفع آن اقدام کنید زیرا رانندگی با گیربکس معیوب باعث خرابی سایر قطعات و پرداخت هزینه های سنگین تری خواهد شد.

از آنجایی که گیربکس های اتوماتیک از یک سیستم بسیار پیچیده تشکیل شده است به همین دلیل هزینه تعمیرگیربکس اتوماتیک از هزینه تعمیر موتور بیشتر است بنابراین در صورتی که هر کدام از علائم زیر در گیربکس های اتوماتیک خودرویتان ظاهر شد آن را جدی بگیرید و فورا به یک تعمیرگاه مجرب مراجعه کنید تا مجبور به پرداخت هزینه های گزاف نباشید.

مشکلات جدی در گیربکس های اتوماتیک دایون Y5:

 • گاز هرز خوردن گیربکس های اتوماتیک: کمبود روغن گیربکس، نرسیدن روغن کافی پشت کاسه کلاچ ها، فرسودگی و مستهلک شدن صفحه کلاچ ها
 • تقه زدن گیربکس های اتوماتیک: دلیل اصلی این مشکل میتواند ایراد برقی و یا میزان نبودن فشار روغن که ناشی از ایراد درساعت و یا خرابی و یا پارگی در دسته موتورهای گیربکس باشد.
 • خلاص شدن گیربکس های اتوماتیک: بریدن دنده اویل پمپ، خراب شدن توربین، هرز شدن پلوس، خالی بودن گیربکس از روغن و معیوب بودن چرخ دنده های داخل گیربکس
 • سر و صدای خودرو در حالت خلاص: اگر صداهای غیر عادی در حالت خلاص از خودرو شنیدید مشکل از کم بودن سطح روغن گیربکس و یا کثیفی روغن گیربکس و یا فرسودگی قطعاتی مثل بلبرینگ، زنجیر دنده عقب و یا دنده ها است.
 • تاخیر در عملکرد گیربکس: گیربکس های اتوماتیک دایون Y5 طوری طراحی شده اند که عمل تعویض دنده در کسری از ثانیه صورت می گیرد ولی اگر هنگام تعویض دنده با تاخیر مواجه شدید شاید به علت نشتی روغن گیربکس باشد.
 • نشتی روغن گیربکس:  نشتیروغنگیربکس یکی دیگر از دلایل وجود مشکل در گیربکس های اتوماتیک است که باید فوراً برای رفع آن اقدام کنید چون اگر نشتی ادامه پیدا کند باعث خسارت های سنگینی به سیستم گیربکس خودرویتان خواهد شد رنگ روغن گیربکس قرمز و شفاف است اگر رنگ آن تیره باشد باید آن را تعویض کنید.
 • احساس بوی سوختگی از روغن گیربکس : در صورت حس کردن بوی سوختگی از روغن گیربکس باید سریعاً ایراد آنرا تشخیص داده و رفع کنید. دلیل بوی سوختگی گرم شدن بیش از حد روغن  گیربکس است روغن گیربکسی که کثیف شده و یا بوی سوختگی بدهد باعث میشود عمل روغن کاری در سیستم انتقال قدرت خودروهای دایون Y5 به خوبی انجام نشود و سبب آسیب رسیدن به گیربکس خواهد شد.
 • زوزه کشیدن گیربکس های اتوماتیک: صدای زوزه کشیدن گیربکس های اتوماتیک به دلیل صدای فشار روغن و یا خرابی دنده ها، مجموعه دنده سیاره ای و دنده های دیفرانسیل است.
 • لرزش خودرو هنگام حرکت: لرزش خودرو به علت خرابی در دسته موتور، بکسواد کردن صفحه کلاچ ها و خرابی پلوس است.
 • گیر کردن دنده در حالت پارک : گیر کردن دنده در حالت پارک میتواند به این دلایل باشد: نبود برق در سیستم پارک یا خالی بودن باطری خودرو، خرابی استاپ زیر پدال ترمز، شکستن اهرم تعویض دنده از داخل گیربکس و یا خرابی در سلکتور

تعمیر و فروش گیربکس های اتوماتیک دایون Y5 در تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک ایران اروپا