سوئیچ اینرسی چیست ؟

سوئیچ اینرسی که به آن قطع کن بنزین نیز می‌گویند هنگام وارد آمدن ضربات شدید به خودرو فعال می‌شود. این سوئیچ برای جلوگیری از آتش سوزی و انفجار خودرو به وجود آمده است. با فعال شدن سوئیچ اینرسی جریان بنزین در موتور قطع شده و خودرو به صورت خودکار خاموش می‌شود. این سوئیچ در برخی از خودرو‌ها به کامپیوتر و در برخی دیگر به محفظه بنزین خودرو متصل هستند. در خودرو‌هایی که این سوئیچ به کامپیوتر خودرو متصل است پس از ضربه وارد شده به خودرو این سوئیچ برق را قطع می‌کند و سبب خاموش شدن خودرو می‌شود. در خودروهایی که سوئیچ اینرسی به پمپ بنزین وصل است پس از تصادف و ضربه سوئیچ بنزین را قطع می‌کند و پس از آن خودرو خاموش می‌شود. محل قرارگیری این سوئیچ به شکلی است که ارتعاش کمی داشته باشد تا به طور خودکار فعال نشود و موتور خودرو را خاموش نکند.

محل قرار گیری سوئیچ اینرسی

معمولاً در تمام خودرو‌های داخلی نظیر پراید، پژو، تیبا، سمند و غیره، سوئیچ اینرسی یا قطع کن پمپ بنزین در زیر کاپوت خودرو و در نزدیکی انژکتور خودرو قرار گرفته است. برای دیدن این سوئیچ کافی است درب کاپوت خودرو را باز کرده و سپس در قسمت انتهایی سمت چپ یا راست موتور قادر به مشاهده آن خواهید بود. این سوئیچ معمولاً در مکانی از خودرو قرار می‌گیرد که لرزش موتور در کمترین حد ممکن در آن ناحیه باشد. البته باید به یاد داشته باشید که در برخی از خودرو‌ها که دارای سیستم ایر بگ می‌باشند نظیر ۲۰۶‌های دو و بالاتر، این سوئیچ حذف شده و وظیفه آن را سنسور‌های ایربگ انجام می‌دهند و در هنگام ضربات فعال شده و خودرو را خاموش می‌نمایند.

در خودرو‌های خارجی به دلیل تفاوت در طراحی، این سوئیچ‌ها معمولاً در مکانی غیر از زیر درب کاپوت قرار می‌گیرند تا از لرزش‌های موتور تا حد امکان دور باشند. در خودرو‌های خارجی معمولا این سوئیچ‌ها در بغل درب راننده یا سمت شاگرد قرار می‌گیرد و برای دسترسی به آن باید درپوش بغل درب را برداشته تا قادر به مشاهده آن باشیم. همچنین برخی از خودرو‌ها نیز این سوئیچ را در زیر خودرو و در نزدیکی پمپ بنزین قرار می‌دهند تا سرعت بیشتری برای قطع کردن جریان بنزین داشته باشند. برخی از مدل‌ها نیز این سوئیچ را در کنار فیوز‌های خودرو قرار می‌دهند و با باز کردن بغل درب خودرو و محل فیوز‌ها می‌توان به آن دسترسی داشت.


قطعات سوئیچ اینرسی

این سنسور از یک ساچمه نسبتاً سنگین فنر، پلاتین و اهرم بندی مخصوص تشکیل شده است.

غیر فعال کردن سوئیچ اینرسی

این سوئیچ ممکن است در اثر تصادف و ضربات شدید یا ضعیف فعال شود و موتور خودرو را خودرو شود. برای اینکه خود را به حالت قبل برگردانید باید سوئیچ را به حالت قبل یعنی حالت بسته برگردانید. اگر این سوئیچ به حالت قبل برنگردد خودرو روشن نمی‌شود. برای اینکه سوئیچ اینرسی را به حالت بسته برگردانید لازم است که محل قرار گیری آن را پیدا کنید. اگر محل قرار گیری آن را پیدا نکردید بهتر است از دفترچه راهنمای خودرو کمک بگیرید چراکه بسته به مدل خودرو‌ها محل قرارگیری آن نیز متفاوت است. بعد از اینکه سوئیچ اینرسی را پیدا کردید انگشت خود را در قسمت بالایی آن که حالت فشاری دارد قرار دهید پس از وارد آوردن فشار گوی مربوطه که از جای خود خارج شده به محل قبلی باز می‌گردد و سوئیچ غیر فعال می‌شود. در خودرو‌هایی که سوئیچ اینرسی به کامپیوتر خودرو متصل است ممکن است پس از غیر فعال کردن آن اخطارهایی از آن در حافظه کامپیوتر خودرو بماند که برای رفع آن باید از دیاگ زدن کمک گرفت. اگر نمی‌توانید سوئیچ را به حالت قبل بازگردانید حتما از امداد خودرو کمک بگیرید تا نسبت به رفع آن اقدام کنند.

عیوب سوئیچ اینرسی

گاهی اوقات ممکن است در اثر تصادفات نه چندان شدید یا وارد آمدن تکان‌های شدید و یا ضرباتی، این سوئیچ فعال شده و باعث خاموش شدن موتور گردد. برای بازگرداندن موتور به حالت اولیه لازم است که سوئیچ را دوباره به حالت اولیه خود، یعنی حالت بسته، در بیاوریم. لازم به ذکر است که تا زمانی که موفق نشویم سوئیچ را به حالت اولیه خود برگردانیم، به هیچ عنوان قادر به روشن کردن خودرو نخواهیم بود.

برای این منظور کافیست محل سوئیچ اینرسی در خودرو را پیدا کرده، انگشت خود را در قسمت بالای آن که حالتی فشاری دارد قرار داده و سپس با فشار آوردن روی آن باعث شویم گوی مربوطه که از سرجای خود حرکت کرده، دوباره به حالت اولیه خود بازگردد. البته در خودرو‌هایی که این سوئیچ در آن‌ها به ECU متصل است، ممکن است پس از روشن شدن خودرو، همچنان کد خطا در حافظه ECU بماند که برای رفع آن باید نسبت به دیاگ زدن خودرو اقدام کرد.

خرابی سوئیچ اینرسی یکی از دلایل خاموش شدن خودرو در حال حرکت

اگر خودرو شما یک باره و در حال حرکت خاموش شود دلایل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن می‌تواند خرابی و عیب در سوئیچ اینرسی باشد مخصوصا اگر خودرو ضربه خورده باشد و با ضربات شدید از روی دست انداز‌ها عبور کرده باشد بنابراین یکی از قطعاتی که باید بررسی شود سوئیچ اینرسی است.

آسیب دیدگی سوئیچ اینرسی

اگر تصادف شدیدی داشته باشید ممکن است سوئیچ اینرسی آسیب ببیند و باید هرچه سریعتر نسبت به تعویض آن اقدام کنید. این قطعه یکی از قطعات حیاتی خودرو است که باعث سلامت شما و خودرو می‌شود و خودرو را از آتش سوزی در تصادف نجات می‌دهد.

 

قطع کن پمپ بنزین برای خودرو بسیار مهم است و این قطعه در هنگام تصادف بسیار سریع عمل می‌کند تا از آتش سوزی و انفجار جلوگیری کند.

در این بخش در الو میتسوبیشی ، تلاش ما بر این بود که تمامی آنچه لازم بود در رابطه با سوییچ اینرسی و نحوه کارکرد آن ؛ را در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم ؛ امید است با مطالعه این بخش به جواب تمامی سوالات خود در این باره دست پیدا کنید .با ما در الومیتسوبیشی همراه بمانید .

برگرفته از سایت https://carkhan.ir/ و https://khodro45.com/ و https://www.yjc.news/