یکی از بخش های مکش هوای ورودی (Intake Air Suction) فیلتر هواست که تقریباً در ابتدای مسیر هوا قرار می گیرد و از ورود گرد و خاک و همچنین ذرات معلق موجود در هوا به درون موتور جلوگیری می کند. فیلتر هوا (Air Filter) پس از مدتی از گرد و خاک پر می شود و نیاز به تعویض و یا شست‌وشو برای آن به وجود می آید، زیرا هنگامی که گرد و خاک در منافذ آن قرار می گیرد دیگر نمی تواند به خوبی هوا را عبور دهد و به همین دلیل، موتور هوای کافی برای عملکرد خودش را در اختیار ندارد.

وظیفه اصلی فیلتر هوای ایده آل چیست؟

دو وظیفه اصلی فیلتر هوا جلوگیری از ورود گرد و غبار به درون موتور و همچنین اجازه دادن به عبور هواست. از جایی که این دو وظیفه برخلاف هم هستند، بنابراین فیلتر هوای ایده آل باید عملکرد خود را طوری بالانس کند تا هر دو وظیفه به خوبی انجام شود.

فیلترهای فابریک یا استاندارد

فیلترهای فابریک یا استاندارد همان فیلترهایی هستند که به صورت پیش فرض توسط کارخانه بر روی خودرو قرار می گیرند و شرکت سازنده هنگام سرویس های دوره ای خودرو از آن ها برای مراجعه کننده ها استفاده می کند. البته باید گفته شود که فیلترهایی هم هستند که از نظر ظاهری کاملاً شبیه فیلترهای استاندارد هستند اما کیفیت آن ها پایین تر است و همچنین ارزان تر هستند، این ها فیلترهای تقلبی اند که در بازار نیز به وفور پیدا می شوند و با توجه به قیمت بالای فیلترهای استاندارد اصلی به کارگیری آن ها معقول به نظر می رسد.

اکثر فیلترهای فابریک از کاغذ و یا فوم ساخته شده اند که با روزنه هایی که در بافت خود دارند، هم از ورود گرد و خاک به موتور جلوگیری می کنند و هم اجازه عبور هوا را می دهند.

معایب فیلترهای فابریک چیست؟

فیلترهای کاغذی و فومی فابریک به خوبی می توانند از ورود گرد و خاک جلوگیری کنند، اما ذرات ریزتری نیز هستند که از منافذ این فیلترها عبور می کنند و فیلتر نمی تواند از ورود آن ها جلوگیری کند.

عیب دیگر این فیلترها این است که در صورت بسته شدن منافذ و کثیف شدن فیلتر هوا، دیگر به خوبی، هوا وارد موتور نمی شود و موتور هوای مورد نیاز خود را در یافت نمی کند. در این زمان نیاز است فیلتر هوا تعویض شود. به طور کلی، در صورت عوض نکردن به موقع فیلتر هوا افت توان و گشتاور در موتور به وجود می آید.

بهترین زمان برای تعویض فیلتر هوای فابریک چه موقع است؟

بهتر است حدود هر ۵۰۰۰ کیلومتر و با هر سرویس دوره ای فیلتر هوا نیز عوض شود تا هم گرد و خاکی که در فیلتر اسیر شده از خودرو خارج شود و با مکش موتور کمی از آن ها وارد نشود و هم تنفس موتور با وجود فیلتر جدید بهتر شود. البته اگر مسیری که روزانه از آن عبور می کنید پر از گرد و خاک است و احتمال می دهید که ممکن است فیلتر هوا زود تر از هر سرویس دوره ای کثیف شود، بهتر است زودتر از هر سرویس دوره ای آن را چک کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

برخی دیگر از فیلترهای هوای فابریک نیز هستند که قابلیت شست‌وشو دارند، اما تعداد دفعات شست‌وشوی آن ها محدود است. برای مثال، فیلتر هوای فابریک و اصل (غیر تقلبی) لندکروز سری ۱۰۰ یک‌بار قابل شست‌وشوست و برای شست‌وشوی آن فقط نیاز است در یک تشت آب قرار گیرد و سپس در هوای آزاد خشک شود.

فیلترهای افترمارکت یا پرفورمنس (Performance) توسط شرکت های خصوصی طراحی و ساخته می شود و بیش تر آن ها از جنس کتان هستند. در فیلترهای افترمارکت از چند لایه استفاده می شود که وجود این چند لایه (بین ۴ تا ۶ لایه) باعث می شود گرد و خاک بیش تری جذب شود و از موتور به خوبی محافظت شود.

در این فیلترها علاوه بر به دام انداختن گرد و خاک، جریان هوا نیز با شدت بیش تری عبور می کنند و موتور خودرو علاوه بر این که محافظت می شود، می تواند هوای بیش تری هم در اختیار داشته باشد.

ساختار فیلترهای افترمارکت چگونه است؟

همان طور که پیش تر گفته شد، در این فیلترها از چند لایه کتان استفاده می شود که از ورود گرد و خاک جلوگیری می کنند. به این علت که اکثر این فیلترها بدون قاب و محافظ اند، در بیرون آن ها از یک تور فلزی استفاده می شود تا از ورود ذرات درشت به درون فیلتر جلوگیری شود.

این فیلترها به دلیل نصب در مکان های مختلف دارای اشکال مختلف هستند. برای مثال، برخی از فیلترهای افترمارکت که در محفظه فیلتر فابریک قرار می گیرند، دقیقاً به شکل فیلتر فابریک اند و برخی دیگر که در فضای آزاد قرار می گیرند به شکل مخروط برش خورده اند.

تقریباً در اکثر فیلترهای افتر مارکت، یک لایه روغنی، که از جنس گریس است، بر روی لایه بیرونی کتان قرار می گیرد و باعث می شود گرد و خاک هایی که کمی ریز هستند خاصیت چسبندگی به خود بگیرند و توسط فیلتر جذب شوند. به این ترتیب، میزان جذب گرد و خاک توسط فیلتر بیش تر می شود.

مزایای به کارگیری فیلترهای افترمارکت چیست؟

علاوه بر افزایش میزان جذب آلودگی ها، فیلترهای افترمارکت حدوداً ۵۰ درصد هوای بیش تر را عبور می دهند تا توان و شتاب خودرو کمی افزایش یابد.

یکی دیگر از مهم ترین مزایای به کارگیری فیلترهای افترمارکت عمر طولانی آن هاست. با خرید فیلترهای افترمارکت و شست‌وشوی به موقع آن ها می توان در درازمدت از آن ها استفاده کرد و از پرداخت هزینه فیلتر هوا برای هر سرویس دوره ای جلوگیری کرد. برخی از شرکت های سازنده، فیلترهای افترمارکت خود را به صورت مادام العمر گارانتی می کنند و این به معنای این است که فیلتر افترمارکت شما می تواند تا آخرین روزی که خودرو وجود دارد کار کند، به شرط این که در زمان مناسب شسته شود.

روش شست‌وشوی فیلترهای افترمارکت چگونه است؟

برای شست‌وشوی فیلترهای افترمارکت ابتدا نیاز است دستورالعمل شرکت سازنده را بخوانید و مانند آن عمل کنید، اما به طور کلی، مراحل شست‌وشوی اکثر آن ها شبیه به هم است. برای شست‌وشو ابتدا باید بیرون و درون فیلتر را با محلول مخصوص اسپری کنید، پس از حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با فشار ملایم آب فیلتر را آبکشی کنید تا گرد و غبار و کثیفی های موجود در فیلتر از آن خارج شود (دقت داشته باشید آبکشی با آب پرفشار به لایه های کتان آسیب می زند.)

سپس باید فیلتر را در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود. پس از خشک شدن اگر فیلتر شما از نوع روغنی است، باید اسپری دیگری که در کیت شست‌وشو قرار دارد و حاوی محلول روغنی است را به روی آن بپاشید تا لایه ای روغنی روی فیلتر تشکیل شود، اما اگر فیلتر شما از نوع خشک است باید پس از خشک شدن آن را استفاده کنید و نیازی به چرب کردن آن با اسپری نیست.