موتور خودروی شما در مدت زمانی که روشن است، در سرعت های بالا، گرمای زیادی تولید می کند که این گرما می تواند به تمامی قطعات ماشین آسیب وارد کند، زیرا دمای ناشی از احتراق سوخت و هوا بسیار بالاست. از این رو، خودرو به یک سیستم خنک کننده نیاز دارد تا دمای موتور را کاهش دهد. سیستم خنک کننده یا همان رادیاتور، گرمای موتور را کاهش داده و عملکرد خودرو را بهبود می بخشد. زیرا این افزایش دما موجب ذوب شدن سیلندر، واشر سرسیلندر و پیستون خواهد شد. فرایند خنک کردن موتور خودرو بسیار ساده است و فقط با جریان آب در لوله های انتقال و داخل موتور انجام می شود. این فرایند به این صورت است که ابتدا آب خنک که در محفظه پایین رادیاتور قرار دارد، از طریق لوله انتقال آب از رادیاتور به موتور، وارد موتور شده و با جریان داخل سیستم موتور، آن را خنک می کند. این آب موجب خنک شدن سیلندر شده و به سرسیلندر هدایت می شود و گرمای محفظه احتراق را می گیرد. در نهایت آبی که دیگر خنک نیست و دمای بالایی دارد، از طریق لوله برگشت آب از موتور، به محفظه بالایی رادیاتور باز می گردد.

سپس بعد از خنک شدن، دوباره به چرخه خنک کردن وارد شده و این روند همچنان ادامه دارد.

اهمیت رادیاتور خودرو

برای آنکه موتور خودرو بتوانند بهترین عملکرد خود را نشان دهد باید دمای آن بهینه و مناسب باشد. از آنجا که موتور خودرو دائماً در حال کار است و عمل احتراق پیوسته اتفاق می افتد باید به طریقی دمای موتور کاهش یابد. در این جاست که اهمیت رادیاتور مشخص می شود. در واقع رادیاتور کمک می کند که آبی که اطراف موتور خودرو قرار داشته و دمای آن را کاهش می دهد خود نیز خنک شود.

رادیاتور به عنوان مخزن آب خودرو مایعی را به کمک پمپ آب یا واتر پمپ در اطراف موتور خودرو به حرکت درآورده تا حرارت بالای موتور را جذب کند. در واقع این آب با گردش در اطراف سرسیلندها به عنوان گرمترین نقاط موتور حرارت تولیدی توسط آن ها را دریافت کرده و سبب خنک شدنشان می شود. مایع درون رادیاتور خودرو از این قطعه شروع به حرکت کرده و پس از خنک کردن موتور مجددا وارد رادیاتور شده و در آنجا حرارت دریافتی را به هوا منتقل می کند. این سیکل پیوسته در حال انجام است.

نحوه کار رادیاتور خودرو

اکثر رادیاتورهای فعلی از آلومینیوم ساخته شده اند اما در گذشته از مس نیز به عنوان ماده اولیه تولیدی رادیاتورها استفاده می شد. به طور کلی رادیاتورها ساختاری مشبک داشته و برای افزایش سطح تماس آن ها با محیط اطراف کانال هایی در آن ها تعبیه شده است.

آب گرم ورودی به رادیاتور خودرو وارد کانال های این قطعه شده و آنجا در سطح گسترده ای با محیط اطراف در تماس قرار می گیرد. همین موضوع سبب می شود که دمای مایع درون رادیاتور کاهش یابد. به علاوه پروانه ای نیز با مکش هوا از درون کانال های رادیاتور به هرچه سریع تر خنک شدن آب درون آن کمک می کند.

مایع درون رادیاتور

نکته کلیدی که در خصوص رادیاتور خودروها وجود دارد توجه کردن به آبی است که در درون آن ها ریخته می شود. آب درون رادیاتور مایعی است که انتقال دهنده سریع حرارت بوده و به خوبی و در ساده ترین حالت ممکن گرمای درون موتور را جذب می کند. ناخالصی و املاح موجود در این آب سبب ایجاد خوردگی در مسیرهای گردش آن شده و خرابی موتور را به همراه دارد.

در واقع املاح و ناخالصی های موجود در آب معمولی پس از گرم شدن در درون دیواره ها و کف رادیاتور ته نشین می شوند و همین موضوع سبب می شود که رادیاتور گل بگیرد. به همین علت آب درون رادیاتور موتور خودرو باید حتماً بدون املاح یا همان آب مقطر باشد. البته علاوه بر آب مقطر از محلول دیگری با عنوان ضدیخ ضدجوش نیز استفاده می شود. ترکیب این محصول با آب مقطر کمک می کند که موتور خودرو در زمستان ها یخ نزده و در تابستان ها نیز جوش نیاورد.

به جز ترکیب آب مقطر با محلول ضدیخ ضدجوش از محصول دیگری با نام آب رادیاتور نیز می توان استفاده کرد. این مایع سبز رنگ که ضدیخ، ضدجوش و ضد زنگ زدگی و خوردگی است معمولا نیازی به مخلوط شدن با آب ندارند.

برای نگه داری از مخزن آب خودرو و یا همان رادیاتور چه کنیم؟

توصیه می شود که برای افزایش عملکرد و راندمان رادیاتور آب درون آن پیوسته تعویض شود. رادیاتوری که آب درون آن دچار تغییر رنگ شده و یا گل آلود است نمی تواند به درستی موتور خودرو را خنک نگه دارد و بهتر است که شستشو داده شود.

برای شستشو رادیاتور و تعویض آب درون آن شیر تخلیه آب را در این قطعه باز کرده و اجازه دهید این مایع تخلیه شود. بهتر است که در این حالت مدت کوتاهی موتور خودرو کار کند تا آب درون موتور و شلنگ ها نیز به طور کامل تخلیه شود. سپس آب مقطر و محلول ضدیخ ضدجوش را مطابق با درصد اعلامی از جانب کارخانه سازنده با یکدیگر ترکیب کرده و در درون رادیاتور بریزید. از محلول آب رادیاتور نیز می توان استفاده کرد.

نکته کلیدی در اینجا آن است که به هیچ عنوان از آب لوله کشی استفاده نکنید. اگر به آب مقطر دسترسی ندارید آب لوله کشی را جوشانده و سپس آن را با محلول خنک کننده ترکیب کنید.

کارشناسان توصیه می کنند که مخزن آب و رادیاتور خودرو به طور پیوسته بررسی شده و سرویس شوند. این کار کمک می کند که سلامت موتور خودرو تضمین شده و سیستم خنک کننده آن در بهترین حالت خود به ایفای نقش بپردازد.

جوش آوردن خودرو

زمانی که عمل احتراق پیوسته در درون موتور خودرو رخ می دهد اما عمل جذب، انتقال و خارج شدن گرما به درستی اتفاق نمی افتد موتور خودرو جوش آورده و آمپر بر روی قسمت قرمز رنگ قرار می گیرد.

تابستان شایع ترین فصل برای جوش آوردن خودرو است و البته خودروها در زمستان نیز جوش می آورند. عموما خرابی و یا وجود اشکال در سیستم رادیاتور خودرو شایع ترین دلیلی است که سبب جوش آوردن موتور خودروها می شود. علت این موضوع می تواند به مخزن آب خودرو، شلنگ ها، واشر سرسیلندر، مایع خنک کننده و یا حتی ترموستات خودرو نیز برگردد.

جالب است بدانید حتی اگر مایع ضدجوش ضدیخ به درستی انتخاب نشود و یا به نسبت اشتباهی با آب مقطر مخلوط شود نیز می تواند سبب جوش آوردن خودرو شود.

در انتها توصیه می شود که برای افزایش کارایی موتور سرویس پیوسته رادیاتور خودرو را فراموش نکنید با این کار عمر قوای محرکه خودرو شما افزایش یافته و کارایی آن نیز بالاتر می رود. از این رو بهتر است درباره مهم ترین قطعات خودرو اطلاعات کافی داشته باشید و یا هنگام خرابی هر یک حتما به تعمیرگاه معتبر مراجعه کنید و از تعمیر قطعات خودرو به صورت شخصی و بدون دانش فنی خودرو پرهیز کنید.