شاید زیبایی و ظهار خودروی شما یکی از اصلی ترین دلایل برای شست لاستیک ها و تایر ها باشد ولی جالب است بدانید.

 • شستن مرتب و منظم لاستیک ها و چرخ های خودرو می توانید مصرف خودروی شما را پایین بیاورد.
 • از سوی دیگر به لاستیک ها در هنگام ترمز گرفتن کمک می کند که عملکرد به مراتب بهتری داشته باشند.
 • شما در هر بار شست وشو می توانید با یک یررسی کلی از وضعیت سلامت تایر ها هم با خبر شوید تا اگر مشکلی هست پیش از سانحه برطرف شود.
 • تنها در هر مرتبه که ماشین می شوید نباید تایر ها را بشویید بلکه علاوه بر این دفعات جدا گانه هم به صورت دوره ای می بایست لاستیک ها شسته شوند.

نحوه شستن تایرهای خودرو

تایر ماشین یکی از مهم ترین قسمت های اتومبیل شماست که تمیزی و براق بودن آن نقش مهمی در زیبایی خودرویتان دارد. از طرف دیگر برای اینکه بتوانید طول عمر لاستیک ها را افزایش دهید و از فرسوده شدن آن ها جلوگیری کنید، لازم است که از آن ها به درستی نگهداری کنید و هر چند وقت یک بار اقدام به براق کردن لاستیک ها نمایید. جالب است بدانید که شستشوی مرتب لاستیک ها و استفاده از براق کننده مناسب بعد از آن، موجب کاهش مصرف خودروی شما می شود. از طرفی شما با هر بار تمیز کردن لاستیک خودرویتان نگاهی به وضعیت تایرها می اندازید و از سالم بودن آن ها نیز مطمئن می شوید.


تایر ها را از آلودگی ها پاک کنید

قبل از شروع کردن به برق انداختن تایر ها می بایست آن ها را از هر گونه آلودگی بزدایید برای این منظور می توانید یک سطل از آب را با مقداری مایع دست شویی یا مایع شرف شویی ترکیب کرده و با استفاده از یک اسفنج به خوبی تمام آلودگی ها و گرد و خاک ها را برطرف کرده و بشویید . سپس مطمئنا با لکه ها های سمجی برخورد می کنید که با اسفنج به راحتی بر طرف نمی شوند که پس از مدتی خیس خوردن با اسفنج نوبت به فرچه یا هر وسیله مناسب این کار می رسد که تمام تایر را از الودگی ها پاک کنید و خوب بشویید .

از یک تمیز کننده تایر استفاده کنید

در این مرحله نوبت به تمیز کننده های تایر می رسد که در انواع و اقسام مختلف یافت می شوند ، یکی از معروف ترین های این نوع اسپره ها و پاک کننده ها اسپری های معروف STP است که می بایست بر روی تمام نقاط لاستیک ها کشیده شده و پس از مدتی بسته به نوعی که استفاده می کنید ( بر روی آن ذکر شده است ) آن را از سطح لاستیک ها ( طبق مرحله بعد ) با یک پارچه یا فرچه مناسب با کمی فشار جمع آوری می کنید .حال اگر که تمیز کننده ای مخصوص تایر در دسترس نیست هم می توانید از ترفند ( هاو کن یو ) استفاده کنید . به این صورت که مقداری نوشابه گاز دار بر روی تایر ها پاشیده وسپس تایر ها را با یک دستمال یا فرچه خشک مناسب پاک کنید .

تایر ها را خوب با دستمال یا فرچه تمییز کنید

پس از اینکه اسپری مخصوص تمیز کردن لاستیک یا نوشابه را بر روی لاستیک ها استفاده کردید حال نوبت آن می رسد که با یک دستمال یا فرچه خوب لاستیک ها را بسابید . تا قبل از اینکه لاستیک را تماما پاک نکرده و خشک نکرده اید سراغ لاستیک بعدی نروید . سعی کنید تمام انحنا ها و داخل رینگ ها را به خوبی بشویید و نقطه ای از قلم نیوفتد .

تایر ها را با یک دستمال خشک کنید

با استفاده از یک دستمال حوله ای تمام لاستیک و تایر و همچنین داخل رینگ ها را با دقت تمیز و خشک کنید . اگر شما خوب لاستیک ها را خشک نکنید در مرحله بعد که می خواهد از واکس براق کننده استفاده کنید دچار مشکل خواهید شد . همچنین با خشک نکردن احتمال زنگ زدگی در قسمت های اهنی و داخل چرخ هم افزایش پیدا می کند .

تایر ها را واکس بزنید

حال نوبت به واکس و براق کننده های مخصوص تایر می رسد که می بایست مقداری از آن را با پد مخصوص آن ها بر روی لاستیک ها کشیده و خوب همه جا پخشش کنید . واکس های مخصوص تایر خودرو علاوه بر اینکه به زیبایی تایرو خودروی شما می انجامد از لاستیک شما هم در برابر گرد و خاک و همچنین برخی عناصر آسیب آفرین محافظت می کند . این واکس ها همچنین از لاستیک شما در برابر اشعه های UV که اسیب زننده با لاستیک است هم محافظت می کند .

نکات مهم هنگام شستن تایرهای خودرو

 1. برخی از پاک کننده های تایر مخصوص تایر هستند و نمی توان برای رینگ ها استفاده کرد چرا که با توجه به مواد تشکیل دهنده امکان دارد رینگ های شما آسیب بزند و آن ها را کمی کدر کند . پس بسته به نوع و جنس رینگ از چاک کننده های مخصوص استفاده کنید که البته برخی برای هردوی لاستیک و رینگ مناسب هستند .
 2. برخی برای براق کردن خودرو استفاده از آب و شکر یا نوشابه و شکر را توصیه می کنند که البته این محلول ها می توانند به براقی تایر خودروی شما کمک کنند ولی در محافظت لاستیک از گرد و غبار و غیره نتیجه معکوس دارند .
 3. برخی به جای واکس مخصوص تایر از واکس کفش استفاده می کنند که این مورد هم همچون مورد قبل بلافاصله گرد و غبار را به خود جذب می کند .
 4. در صورتی که هیچ یک از مواد مخصوص تمیز کننده و نوشابه را در دسترس نداشتید با چند باز شست و شو با محلول مایع ظرف شویی و آب شاید بتوانید نتیجه مطلوب را کسب کنید .
 5. برخی از لاستیک ها متاسفانه به دلیل پایین بودن کیفیت بعد از مدتی رنگ خود را از دست می دهند و تیره می شوند که این مورد به سختی قابل برگشت پذیر بودن است .
 6. ابتدا لاستیک های ماشین را بشویید بعد به سراغ بدنه آن بروید چرا که اگر بطور عکس عمل کنید گل و لای لاستیک ها بر روی بدنه اتومبیل می چسبد.
 7. شوینده های تایر به رنگ بدنه آسیب وارد می کند بنابراین هنگام شستشوی لاستیک ها و اسپری شوینده با دقت عمل کنید.
 8. از اسفنج و دستمال های جداگانه برای شستشوی چرخ و بدنه استفاده کنید چرا که گل و لای لاستیک ممکن است در بین دستمال گیر کند و باعث خراش بدنه اتومبیل شود.

نکات بسیار کاربردی در مورد تمیز کردن تایر

 1. برخی از پاک کننده های تایر ، مخصوص تایر هستند و نمی توان از آن ها برای پاک کردن رینگ ها استفاده کرد چرا که با توجه به مواد تشکیل دهنده آن ها ، امکان آسیب رسیدن و کدر شدن رینگ های شما وجود دارد . پس بسته به نوع و جنس رینگ از پاک کننده های مخصوص استفاده کنید . البته برخی برای هم لاستیک و هم رینگ مناسب هستند .
 2. برخی برای براق کردن لاستیک خودرو استفاده از آب و شکر یا نوشابه و شکر را توصیه می کنند که البته این محلول ها می توانند به براقی تایر خودروی شما کمک کنند اما در محافظت از لاستیک ها در مقابل گرد و غبار و غیره نتیجه معکوس دارند .
 3. برخی دیگر نیز به جای واکس مخصوص تایر از واکس کفش استفاده می کنند که این مورد نیز همانند مورد قبل بلافاصله باعث جذب شدن ذرات و گرد و غبار به لاستیک خودرو می شود .
 4. در صورتی که هیچ یک از مواد مخصوص تمیز کننده و نوشابه در دسترس نداشتید با چند بار شست وشو با محلول مایع ظرف شویی و آب شاید بتوانید نتیجه مطلوب را کسب کنید .
 5. برخی از لاستیک ها متاسفانه به دلیل پایین بودن کیفیت بعد از مدتی رنگ خود را از دست می دهند و تیره می شوند که این مورد به سختی قابل برگشت است .