نحوه عملکرد خنک کننده گیربکس

هنگامی که حرارت روغن گیربکس اتوماتیک به دلیل فعالیت بالا می رود، حرارت روغن گیربکس توسط سنسور های تشخیص دما به کامپیوتر و ecu اتومبیل اعلام می‌ شود. در این هنگام رادیاتورگیربکس با توجه به دریافت فرمان ای سی یو اقدام به باز کردن شیر برقی روغن از رادیاتور مخصوص گیربکس اتوماتیک می ‌کند و با جریان روغن خنک به جعبه دنده اقدام به خنک کاری گیربکس می ‌کند. البته تکنولوژی هر جعبه ‌دنده متفاوت می باشد اما به طور کلی سیستم خنک کننده گیربکس بدین صورت می باشد، به غیر از موارد خاص که جای بحث در این مقاله ندارد.

چرا باید خنک کاری گیربکس انجام شود؟

همواره به این نکته توجه داشته باشید حرارت گیربکس در هنگام فعالیت گیربکس همانند موتور اتومبیل بالا می باشد در صورتی که سیستم خنک کننده گیربکس و وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، روغن گیربکس بیش از اندازه گرم می شود و با توجه به دمای بالای آن دیگر قادر به روانکاری چرخ دنده های گیربکس نخواهد بود.

این مسئله خود باعث ایجاد مشکلاتی خواهد گردید و علاوه بر آن روغن گیربکس زودتر از موعد خاصیت روانکاری خود را از دست می ‌دهد و به اصطلاح فاسد می‌ شود. در این صورت نیاز به تعویض زودهنگام و زودتر از موعد خواهد داشت. البته شاید سوال خوانندگان این باشد که از کجا باید بدانیم دمای روغن گیربکس بالا رفته و سیستم خنک کننده گیربکس دچار نقص شده است؟ به این سوال اساسی و مهم در تیتر بعدی به صورت کامل پاسخ داده ایم.

علائم نقص سیستم خنک کننده گیربکس

در تمام خودروهای اتوماتیک آمپر دمای گیربکس و یا چراغ هشدار دهنده حرارت همانند آمپر دمای آب رادیاتور موتور خودرو در پشت آمپر تعبیه گردیده است و شما نگرانی خاصی از این جهت نخواهید داشت. علاوه بر آن در سرویس های دوره ای تعمیر کار می تواند با استفاده از دستگاه دیاگ از سلامت سیستم خنک کننده گیربکس مطلع شود. همچنین علائم هشدار دهنده گیربکس را چک خواهد نمود. همچنین خود شما با چک کردن دوره ای در صورت مشاهده مشکل فنی در چراغ هشدار گیربکس از تعمیرکار بخواهید تا به رفع عیب این مورد اقدام نماید.

بهترین دمای مناسب جهت فعالیت گیربکس

در اصل بهترین دما برای فعالیت جعبه دنده های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تقریباً حدود ۸۰ درجه می ‌باشد و در این دما عملکرد گیربکس در بهترین حالت می باشد. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که در فصل سرد زمستان چگونه دمای گیربکس خود را به حدود ۸۰ درجه برسانیم تا استهلاک گیربکس به پایین ترین حالت خود برسد و عملکرد آن به درستی انجام پذیرد؟

در فصل زمستان‌ دمای خودرو وقتی بالا برود رادیاتور خودرو آب گرم را به رادیاتور گیربکس خودرو می رساند و در این حالت اقدام به گرم کردن گیربکس می کند و در دمای ۸۰ یا ۸۲ درجه اقدام آزادی ترموستات خودرو خواهد کرد. پس نگران این مورد نباشید.

هنگامی که خودروی شما گرم شود گیربکس اتومبیل شما هم گرم خواهد شد. فقط نکته ای که برای همه خودروها صدق می کند، این است که در هوای سرد سعی کنید به آرامی اقدام به حرکت کنید تا خودرو شما گرم شده و آماده عملکرد مناسب باشد. رانندگی شتابزده در زمستان قبل از گرم شدن موتور و گیربکس باعث خرابی زودهنگام خودرو خواهد شد. این مسئله در مورد تمامی خودرو ها اعم از دنده اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و خودروهای دستی صدق می کند و در هر صورت شما باید در مورد رعایت این مسئله کمی حساسیت به خرج دهید.