منظور از سانروف خودرو چیست ؟

منظور از سانروف خودرو چیست ؟

سانروف یک پنل شیشه ای است که در قسمت سقف و بالای خودرو قرار دارد و باعث می‌شود نور به داخل خودرو راه بیابد. همچنین سانروف امکان باز شدن دارد و می‌تواند باعث گردش هوا شود.

خیلی از افراد هستند که سانروف و مونروف را یکسان می‌دانند و تصور می‌کنند که هر دوی آن ها کاملا با یک دیگر برابر هستند اما خوب است بدانید که سانروف و مونروف دارای تفاوت های زیادی هستند.

اگر بخواهیم به صورت کلی تعریفی ارائه دهیم، سانروف و مونروف به طور مشترک به هر صفحه ای گفته می‌شود که در سقف خودرو به کار می‌روند و هدف آن ها وارد کردن نور یا هوا یا هر دو به داخل خودرو است.

یکی از تفاوت های سانروف و مونروف این است که معمولا سانروف ها شفاف و شیشه ای هستند اما مونروف رنگی ساخته می‌شود. در واقع می‌توانیم این طور بگوییم که مونروف ها نوعی از سانروف ها هستند. عملکرد مونروف نیز می‌تواند مانند سانروف دستی یا برقی باشد.

امروزه به سانروف های شیشه ای داخلی هم مونروف گفته می‌شود. در واقع می‌توان گفت که مونروف ها صفحه ای متحرک هستند که بین سطح داخلی و خارجی سقف خودرو حرکت می‌کنند.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف سانروف و همچنین تاریخچه آن آشنا کنیم.

تاریخچه سانروف

در سال های اول دهه بیست قرن نوزدهم، کم کم ماشین هایی روی کار آمدند که یک سقف آهنی در عقب داشتند و سرنشینان قسمت جلوی خودرو بالای سر خود پوششی نداشتند. این خودرو ها در زمان خود جزو خودرو های لاکچری و گران قیمت محسوب می‌شدند و بان نام های سدان و کوپه شناخته می‌شدند.

اواخر همین دهه بود که سقف های فلزی گوناگون تر شدند و به طرزی پیشرفته تر نیز عمل می‌کردند. در خودرو های جدید، سقف های فلزی وجود داشتند که قسمتی آن ها درون شکاف سمت دیگر سقف خودرو پنهان می‌شد.

کم کم خودرو هایی با سقف های کاملا فلزی وارد بازار شدند که نام سدان بر آن ها گذاشته شد و بعد ها، خودرو های کوپه دارای سقف های فلزی و پارچه ای جمع شونده شدند.

در این دهه بود که اولین سانروف فلزی متحرک توسط شرکت انگلیسی ام جی ابداع شد.

سانروف چه کاربردی دارد و در چه خودرویی نصب می‌شود ؟

سانروف ها هم برای این که بتوانید هوا و نور را تنظیم کنید و هم به خاطر چشم انداز زیبایی که از آسمان به شما می‌دهند کاربرد دارند. سانروف روی برخی از خودرو ها به صورت فابریک و در کارخانه نصب می‌شود اما در صورت تمایل می‌توانید روی خودروی خود نیز سانروف نصب کنید.

با توجه به نوع خودروی شما، ابعاد و تکنولوژی به کار رفته در آن، سانروفی که روی خودرویتان نصب می‌شود متفاوت خواهد بود. این تفاوت می‌تواند هم در نوع سانروف به کار رفته باشد و هم در ابعادی که از آن استفاده می‌شود.

ابعاد سانروف باید به گونه ای باشد که به بدنه خودرو آسیب نرسد.

در بیش تر مواقع، کارشناسان نصب سانروف روی خودرو هایی که به طور فابریک و از کارخانه بدون سانروف بوده اند را پیشنهاد نمی‌کنند چرا که این کار موجب وارد شدن صدمه به بدنه خودرو و ضعیف شدن سقف آن می‌شود. البته این مورد نیز بستگی به خودروی شما دارد که برای اطمینان از آن باید با نیروی متخصص مشورت نمایید تا بتوانید تصمیم قطعی بگیرید.


انواع سانروف ها

انواع سانروف ها

سانروف ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

سانروف پاپ  آپ  Pop-Up

سانروف های پاپ آپ انواعی از سانروف هستند که از سقف جدا شده و به سمت بالا حرکت می‌کنند. این ویژگی آن ها را تبدیل به دسته ای خاص از سانروف ها می‌کند و موجب می‌شود سانروف های پاپ آپ را منحصر به فرد بدانند.

سانروف پاپ آپ به صورت دستی تنظیم می‌شود و به بالا هل داده می‌شود. در صورتی که بخواهید آن را به صورت جداگانه و غیر فابریک روی خودروی خود نصب کنید هزینه زیادی خواهد داشت و ممکن است موجب اسیب زدن به بدنه خودروی شما شود.

سانروف جدا شونده ( Removable Sunroof )

این سانروف ها می‌توانند به طور کامل از خودرو جدا شوند. بیش تر کاربرد این نوع از سانروف در خودرو های گران قیمت است و ابعاد آن نیز نسبت به سایر انواع سانروف که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت بزرگ تر است.

سانروف جمع شونده (Folding) 

در سانروف های جمع شونده و یا سانروف های تا شونده یک سطح دوم در نمای بیرونی ماشین قرار گرفته است که یک رویه پارچه ای دارد. جنس این نوع سانروف از شیشه است و بین سقف و قسمت داخلی اتاقک خودرو قرار می‌گیرد. زمانی که قسمت شیشه ای سانروف باز می‌شود همچنان قسمت پارچه ای سانروف باقی می‌ماند و در صورت تمایل باید به صورت دستی سانروف شیشه ای را جمع نمایید.

در بعضی از ماشین ها این امکان وجود دارد سانروف تا شونده به طور کامل جمع شود.

شاسی پراید

سانروف پانورامیک (Panoramic)

این نوع سانروف ها که به سانروف های چشم انداز نیز مشهور هستند، جدیدترین نوع سانروف محسوب می‌شوند که حاصل ترکیب شدن و کنار هم قرار گرفتن دو پنل شیشه ای هستند. شما می‌توانید هر یک از این دو پنل را جابجا کنید و باز نمایید. یکی از این پنل ها برای سرنشینان جلو و یکی از آن ها برای سرنشینان عقب است.

سانروف داخلی  (In-Built)

سانروف توکار یا سانروف داخلی، نوعی از سانروف است که موقع جمع شدن داخل بدنه خودرو ( سقف آن ) پنهان می‌شود. در سقف این خودرو ها ( که نسبت به بقیه خودرو ها ضخامت بیش تری دارد، یک شکاف متناسب با اندازه سانروف تعبیه شده است که سانروف موقع جمع شدن داخل آن پنهان شود. این مدل سانروف ها در گذشته از فلز ساخته می‌شدند اما هم اکنون شیشه ای هستند.

سانروف اسپویلر (Spoiler)

سانروف های اسپویلر بیش تر در ماشین های کوچک کاربرد دارند. این سانروف ها برای تهویه بهتر هوا و ورود نور به داخل خودرو به کار می‌روند و کارکرد آن ها به این صورت است که با زاویه کمی در قسمت عقبی خودرو باز می‌شوند. کنترل این سانروف ها برقی و الکترونیکی است.

هزینه نصب سانروف چقدر می باشد و آیا می توان در خودرو های معمولی سانروف نصب کرد ؟

قیمت های نصب سانروف متفاوت است. نصب سانروف در ایران به دو صورت مجاز و بدون مجوز صورت می‌گیرد که در انواع غیر مجاز و بدون مجوز، معمولا از سانروف های چینی بی کیفیت ولی ارزان قیمت استفاده می‌شود و در حالت مجاز، از سانروف های هلندی و ایتالیایی استفاده می‌شود که طبیعتا قیمت بیش تری دارند.