سهم آلودگی خودرو در آلودگی هوا و محیط زیست چقدر است؟

هر بار با استارت زدن به ماشین تان، شاهد دودی هستید که از لوله اگزوز اتومبیل شما بیرون می آید بنابراین نمی توان انکار کرد که وسایل نقلیه از عوامل اصلی آلودگی هوا هستند. آلودگی هوا به وجود مواد خارجی در هوا که متعلق به آن نیستند یا به مقدار بیش از حد ناخالصی های خاصی اشاره دارد که اگر در هوا وجود نداشته باشند، آسیبی به انسان نمی رساند. با سوختن بنزین در اتومبیل ها آلاینده هایی از آنها ساطع می شوند و به هوا می ریزند.

اتومبیل ها، کامیون ها و اتوبوس هایی که از سوخت های فسیلی نیرو می گیرند از عوامل اصلی آلودگی هوا هستند. وسایل نقلیه مسافری و کامیون های سنگین منبع اصلی آلودگی ازن، ذرات معلق و سایر انتشارات دود زا امی باشند. وسایل نقلیه مسافری با ایجاد مقدار قابل توجهی اکسید نیتروژن، مونوکسیدکربن و سایر آلودگی ها یکی از عوامل اصلی آلودگی خودرو محسوب می شوند. در حقیقت، حمل و نقل بیش از نیمی از اکسیدهای نیتروژن در هوا منتشر می کند .و منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه ای می باشد. مطالعات انجام شده ارتباط آلاینده های اگزوز وسایل نقلیه و تأثیرات سوء آن را تقریباً بر هر سیستمی در بدن نشان داده اند.

آلاینده های اتومبیل اثرات فوری و طولانی مدت بر محیط زیست ایجاد می کنند. اگزوزهای اتومبیل طیف وسیعی از گازها و مواد جامد را منتشر می کنند و باعث گرم شدن کره زمین،باران اسیدی و آسیب رساندن به محیط زیست و سلامت انسان می شوند.

جهت احتراق بهتر خودرو و کمتر بودن آلایندگی از اکتان ها و مکمل سوخت استفاده نمائید.

خودروها به ۴ شیوه عمده هوا را آلوده می‌کنند:

۱- مونوکسید کربن (CO)

هنگامی که سوخت به طور کامل نمی‌سوزد یا به عبارت دیگر ترکیب سوخت و هوا در موتور با نسبت درست انجام نمی‌گیرد. این امر موجب تولید مونواکسید کربن می‌‍شود که یکی از آلاینده‌های هوا است.

۲- هیدروکربن

هیدروکربن‌ها از اگزوز خودروها ترشح می‌شوند که ترکیبی از هیدروژن و کربن است و بسیار سمی.

۳- اکسیدهای نیتروژن‌ (NOx)

هنگامی که سوخت با هوا در درون موتور ترکیب می‌شوند ترکیبی به نام نیتروژن اکسید تولید می‌کند.

۴- ذرات جامد

خودروها همچنین باث تولید ذرات جامد و معلق می‌شوند که وارد هوا می‌شوند .و در طولانی مدت باعث آسیب زدن به ریه‌ها می‌شوند.

آلاینده های ناشی از اتومبیل به انواع مختلف آلودگی هوا کمک می کنند. وقتی هیدروکربن ها و اکسیدهای نیتروژن در معرض نور خورشید با هم ترکیب می شوند، ازن تولید می کنند. ازنی که در جو قرار دارد، ما را در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت می کند. وقتی سوراخ های لایه ازن اتمسفر اجازه می دهد که ازن به زمین نزدیک شود، باعث مه دود شده و مشکلات تنفسی ایجاد می کند.

انتشار گازهای گلخانه ای از اتومبیل باعث افزایش سطح دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای در جو می شود. در سطح نرمال، گازهای گلخانه ای مقداری از گرمای خورشید را در جو حفظ می کنند. و به گرم شدن زمین کمک می کنند. گفته می شود بسیاری از دانشمندان بر این باورند .که سوزاندن سوخت های فسیلی مانند بنزین باعث جهش سطح گازهای گلخانه ای و منجر به گرم شدن کره زمین می شود.

افزایش آلودگی با استفاده از سوخت های فسیلی

در ادامه ی بحث خودرو ها چگونه باعث آلودگی هوا می شوند؟  باید بگوییم که آلودگی خودرو یکی از مهمترین دلایل گرم شدن کره زمین است. اتومبیل ها و کامیون ها باعث انتشار دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای می شوند. گازهای گلخانه ای گرما را در جو به دام می اندازند. و باعث می شوند درجه حرارت در سراسر جهان افزایش یابد. بدون وجود گازهای گلخانه ای زمین مملو از یخ خواهد شد .اما سوزاندن بیش از حد سوخت های فسیلی مانند بنزین و گازوئیل باعث افزایش ۰٫۶ درجه سانتیگراد یا ۱ درجه فارنهایت دمای کره زمین می شود. بهتر است بدانیدد. دمای گرمتر کره زمین بر کشاورزی، حیات وحش، سطح دریا و مناظر طبیعی تأثیر می گذارد.