۱۱ خطای رایج در رانندگی

۱ - نگه داشتن پدال ترمز در هنگام عبور از دست انداز‌ها

 این کار فشار زیادی را به سیستم فنربندی، اکسل و سیستم ترمز اتومبیل وارد می‌کند. نحوه صحیح رد شدن از دست انداز به این صورت است که باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که تا قبل از رسیدن به دست انداز سرعت را کم کرده باشیم و در هنگام عبور از دست انداز ترمز به هیچ عنوان درگیر نباشد.

 ۲ ـ بالا کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید یا دکه فشاری بالای اهرم آن

 کشیدن ترمز دستی بدون نگه داشتن کلید، موجب خرابی چرخ‌دنده‌های آن و وارد آمدن فشار بیش از حد به سیم ترمز دستی می‌شود.

 ۳ ـ تعویض نکردن به موقع روغن گیربکس

 واسکازین نیز مانند روغن‌های دیگر نیاز به تعویض دارد که تعویض به موقع آن باعث روان کار کردن گیربکس، سلامت گیربکس و غیره می‌شود. کیلومتر تعویض آن بستگی به نوع روغن، گیربکس اتومبیل و شرایط کارکرد آن دارد.

 ۴ ـ تعویض یک‌ بار در میان فیلتر روغن

 گاهی دیده شده است که افراد فیلتر روغن را یک بار در میان تعویض می‌کنند و اکثراً همین افراد از فیلتر‌های با کیفیت پایین استفاده می‌کنند. این کار باعث می‌شود فیلتر عمل تصفیه را نتواند به صورت کامل انجام دهد و منجر به آسیب‌های جدی به موتور اتومبیل می‌شود که بعداً متوجه می‌شویم اگر هر بار فیلتر را عوض می‌کردیم و فیلتر مناسب جایگزین می‌کردیم، چقدر از هزینه تعمیر موتور و صرف وقت جلوگیری می‌شد.

 ۵ ـ درجا گرم کردن ماشین به مدت طولانی

 این کار نه تنها مفید نیست، بلکه ضرر زیادی نیز به موتور وارد می‌آورد. درجا کار کردن بیش از حد باعث گرم شدن بیش از حد منبع اگزوز می‌شود و این گرما به موتور منتقل می‌شد که به نوبه خود برای موتور ضرر دارد. در زمستان بهتر است نهایتاً یک دقیقه ماشین درجا کار کند، سپس چند کیلومتر اولیه تا گرم شدن ماشین در حد مطلوب را با سرعت پایین طی کرد.

 ۶ ـ پایین آوردن شیشه به جای استفاده کردن از کولر در اتوبان

 چندی پیش یک آزمایش در مجلهAuto Cruse انگلیس انجام شد و نشان داد اگر یک اتومبیل در اتوبان، کولر آن روی درجه یک فن روشن باشد، مصرف سوخت آن از خودرویی که شیشه راننده آن ۴۰ درصد باز بوده، کمتر است.

 ۷ ـ خلاص نکردن دنده پشت چراغ قرمز و ترافیک

 این کار باعث وارد آمدن فشار مضاعف روی دوشاخه کلاچ، گیربکس و غیره می‌شود.

 ۸ ـ گرفتن ترمز و کلاچ به صورت همزمان برای نگه داشتن خودرو

 این کار موجب این می‌شود که متراژ ترمز افزایش پیدا کند، زیرا زمانی که کلاچ درگیر است، از نیروی ترمزی موتور نیز استفاده می‌شود و زمانی که کلاچ و ترمز با هم فشار داده می‌شوند، خود باعث دیرتر ایستادن خودرو می‌شود. بهترین کار این است که ترمز را فشار داده و قبل از این‌که خودرو به لرزش بیافتد، کلاچ را بگیریم.

 ۹ - با سرعت پایین در لاین سرعت حرکت کردن و برعکس

 بسیار دیده شده است که رانندگانی با سرعت‌های بسیار پایین در لاین سرعت حرکت می‌کنند و در عوض رانندگانی با سرعت‌های زیاد در لاین‌های کناری حرکت می‌کنند که هر دو باعث ایجاد خطرات جبران ناپذیری می‌شوند. ۱۰ ـ ریختن آب لوله‌کشی داخل رادیاتور

 این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در رادیاتور و واتر پمپ و موتور می‌شود و بسیار دیده شده که حتی باعث سوختن واشر سر سیلندر نیز شده است. بهترین کار این است که آب را جوشانده و بگذاریم تا سرد شود و دوباره آن را بجوشانیم. هر چه دفعات سرد شدن و جوشاندن بیشتر شود، آب سالم‌تر می‌شود. فقط دقت کنید که بعد از سرد شدن، رسوبات در انتهای ظرف است.

 بنابر این، از ریختن آب به داخل رادیاتور خودداری کنید. البته مایع‌های آماده نیز در بازار وجود دارند که البته روش اول قابل اطمینان‌تر است.

 ۱۱ ـ ریختن آب لوله‌کشی داخل منبع شیشه‌شور

 این کار باعث به وجود آمدن رسوبات فراوان در منبع، شلنگ‌ها، نازل و پمپ آب آن می‌شود. جهت تأمین این آب نیز می‌توان از روش شماره قبل استفاده کرد. البته همان‌طور که اشاره شد، مایع‌های آماده نیز در بازار وجود دارند.